BRUSEL, BRATISLAVA. Slovenský kandidát na komisára Maroš Šefčovič si včera mohol vydýchnuť. Ústavný výbor europarlamentu ho jednomyseľne odporučil na funkciu komisára pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívu napriek obvineniam z rasizmu.
Šefčovič presvedčil europoslancov na pondelkovom vypočutí, kde sa bránil aj osobným útokom. Nenaplnili sa obavy, že ho potopia údajné protirómske výroky, ani naťahovanie o moc medzi ľavicovou a pravicovou frakciou v europarlamente.
Obvinenia vysvetlil
Podľa predsedu výboru Carla Casiniho odpovedal slovenský kandidát na väčšinu otázok dobre a ukázal, že je politikom a diplomatom. „Objavili sa síce výhrady v súvislosti s vyhlásením, ktoré sa mu pripisuje, ale vysvetlil, že vždy bojoval za rovnoprávnosť menšín, takže presvedčil výbor,“ povedal Casini podľa bruselskej spravodajkyne agentúry TASR.
Ešte včera na obed pritom najväčšia frakcia v europarlamente ľudovci požiadali Šefčoviča o ďalšie vysvetlenia jeho údajných protirómskych výrokov a nebolo isté, či ako kandidát prejde.
Niekoľko hodín predtým čakala predsedu eurokomisie José Manuela Barrosa studená sprcha. Ani druhá komisia pod jeho vedením neprejde v pôvodnom zložení a rozhodnutie o nej v parlamente sa opäť odkladá. Šance, že komisia prejde, sa však zvýšili. Odstúpila totiž kritizovaná kandidátka Barrosovej frakcie ľudovcov v europarlamente, Bulharka Rumiana Želevová. Tá sa včera vzdala aj postu šéfky diplomacie v bulharskej vláde. Europoslanci zo socialistickej frakcie a Zelení ju kritizovali, že neobhájila svoje majetkové priznanie, údajné napojenie svojho manžela na mafiu ani schopnosti na post humanitárnej pomoci. Hovorilo sa, že ľudovci sa chcú pomstiť za potopenie svojej kandidátky Želevy spochybnením slovenského kandidáta Maroša Šefčoviča, ktorého nominoval stredoľavý SmerSD.
Hlasovanie sa odkladá
Slovenský premiér Robert Fico sa Šefčoviča zastal a útoky na neho označil za „očierňovaciu kampaň proti Slovensku“ zo strany maďarskej pravicovej opozičnej strany Fidesz. Odmietol „útoky politikov šovinistického a veľkomaďarského Fideszu“ proti Šefčovičovi. Niektorí maďarskí poslanci Slovensku podľa neho závidia „diplomatický úspech“ po tom, čo sme získali post podpredsedu komisie.
Maďarský europoslanec József Szájer za Fidesz vytiahol minulý týždeň na Šefčoviča jeho údajný rasistický výrok, že „Rómovia využívajú slovenský sociálny systém“ z roku 2005. Podľa Šefčoviča bol vytrhnutý z kontextu, za nechcenú urážku sa však ospravedlnil. Za Šefčoviča sa postavili aj mimovládne rómske organizácie.
Barrosova komisia je stále ohrozená, štyria kandidáti z 26 majú absolvovať ďalšie vypočutie pred poslancami. Hlasovanie o eurokomisii sa tak posunie aspoň o dva týždne.
Europarlament si vynútil výmenu jedného z kandidátov už v roku 2004 pre jeho výrok, že homosexualita je hriech.
Bulhari poslali náhradu
Nová bulharská kandidátka na eurokomisárku je viceprezidentkou Svetovej banky. Aj ju
čaká vypočúvanie.
SOFIA, BRATISLAVA. V zahraničí ju poznajú ako ekonomickú expertku, ale doma jej meno len málokomu niečo hovorí. Prvýkrát sa o 55-ročnej Kristaline Georgievovej (na snímke TASR/AP) hovorilo minulý rok v lete pred parlamentnými voľbami, a to hneď ako o možnej kandidátke na premiérku.
Predsedom vlády sa nakoniec stal Bojko Borisov a Georgievovej ponúkol post šéfa financií, ten však odmietla. Chcela ostať vo Svetovej banke, kde pôsobí od roku 1993 a dva roky je jej viceprezidentkou.
Pôsobila vo viacerých funkciách, mala na starosti životné prostredie a rozvoj spoločnosti vo východnej Ázii, v pacifickej oblasti a Rusku, bola aj riaditeľkou oddelenia pre trvalý rozvoj.
Vypočúvanie ju čaká 3. februára.
Miriam Zsilleová