BRATISLAVA. Rozloha chránených území na Slovensku sa v budúcnosti pravdepodobne zmenší. Ako konštatoval minister pôdohospodárstva a životného prostredia Zsolt Simon (Most-Híd), vyše 40 percent územia je chráneného, v prípade lesov spadá pod niektorý stupeň ochrany viac ako 70 percent pozemkov. Lesy tvoria cez 50 percent rozlohy krajiny. "Takéto čísla nemá žiadna krajina v rámci Európskej únie," zdôraznil Simon. Treba preto podľa jeho slov stanoviť, čo je prioritné a to chrániť ako oko v hlave a k zvyšku sa má pristupovať pri obhospodarovaní racionálne a obozretne.
Vláda vo svojom programovom vyhlásení avizovala, že zabezpečí prehodnotenie rozsahu chránených území podľa svojich medzinárodných záväzkov, možností spoločnosti a ekonomickej situácie krajiny. Zároveň sa majú stanoviť pravidlá obmedzenia vlastníckych práv k pozemkom v chránených oblastiach pri zavedení jasných pravidiel vzťahov medzi ochranou prírody a vlastníkmi na základe dialógu medzi vlastníkmi, ochranármi a vedeckou obcou. Ako pripomenul Simon, v súvislosti s chránenými územiami si treba uvedomiť aj to, že súkromným vlastníkom týchto území sa musia platiť kompenzácie ako náhrada za obmedzenie hospodárenia.
László Miklós (SMK), ktorý šéfoval envirorezortu v rokoch 1998 až 2006, označil filozofiu nového kabinetu za zvrátenú a postavenú na hlavu. "Ochrana prírody nemá byť podľa toho, aké má možnosti spoločnosť a aká je ekonomická situácia krajiny, ale aké sú biologické a ekologické hodnoty daného územia." Ako poznamenal, napríklad orla skalného nemožno chrániť na základe toho, či táto spoločnosť má na náhradu ujmy majiteľovi, na ktorého pozemku sa orlie hniezdo nachádza.
Miklós si myslí, že v prípade prehodnocovania rozlohy chránených území by sa mali najprv všetky zmapovať podľa biologických a ekologických hodnôt a následne by sa stanovila úroveň ochrany. "Ale tu sa hovorí (v programovom vyhlásení, pozn. TASR), že keď si budeme myslieť, že bude developér potrebovať nejaké územia, tak mu to dáme. Keď si budeme myslieť, že nemáme dostatok peňazí na majetkovú ujmu nejakému majiteľovi, tak zrušíme ochranu prírody."
Ako vyplýva z údajov Štátnej ochrany prírody SR, na Slovensku sa v súčasnosti nachádza deväť národných parkov, ktoré zaberajú 6,48 percenta rozlohy Slovenska. Ďalších 5,51 percenta tvoria ich ochranné pásma. Vyhlásených je tiež 14 chránených krajinných oblastí. Tie zaberajú 10,66 percenta z územia SR. Okrem toho sa na našom území nachádzajú aj národné prírodné rezervácie, chránené vtáčie územia, územia európskeho významu Natura 2000 a jaskyne, ktoré tiež zo zákona chránime.