Vo voľbách 1946 slovenskí demokrati porazili komunistov na hlavu

Bol koniec mája 1946. Obyvatelia Československa žili už rok v relatívnom pokoji a bez strachu. Tieň vojny však nepominul. Ľudia kráčali k volebným urnám, aby si zvolili novú politickú elitu. Nestriehli na nich drahé reklamné šoty, na mítingoch nevystupova


Posledné demokratické voľby v roku 1946. FOTO - ARCHÍV



li svetové celebrity, ako je zvykom dnes. Voľby prebehli bez vážnejších problémov. Na Slovensku to bol boj medzi demokratmi a komunistami.

Československé voľby v roku 1946 boli prelomové. Boli to prvé voľby po vojne, voľby s ešte demokratickými princípmi a zároveň posledné voľby pred komunistickou totalitou, ktorá ponúkala už len jednotnú kandidátku a proklamovala jedinečnosť a neomylnosť jedinej „správnej“ strany, a to komunistickej. Boli to zvláštne voľby - tak, ako bola zvláštna „ľudovodemokratická“ spoločnosť v rokoch 1945 až 1948.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku vyhrali demokrati, v Čechách komunisti a v celoštátnom sčítaní hlasov tiež komunisti, a to aj vďaka nie celkom férovým pravidlám voči ostatným stranám. Žiadna politická strana totiž nemohla kandidovať v oboch častiach republiky. Napriek tomu sa pri celorepublikových výsledkoch hlasy slovenských komunistov z KSS a českých z KSČ zratúvali, čo im zaručilo víťazstvo.

Predstavy o tom, ako bude vyzerať povojnové politické spektrum, sa vytvárali ešte počas vojny. Už vtedy sa prijali dosť nerozvážne nedemokratické princípy. O priazeň voličov sa mohlo v povojnovej ČSR uchádzať len šesť politických strán zjednotených v nezvyklom Národnom fronte. Ostatné strany boli zakázané, nové vznikali len s povolením NF, v ktorom mali veľké slovo komunisti. Dve najsilnejšie strany na Slovensku - celoštátna republikánska, tzv. agrárna strana a Hlinkova slovenská ľudová strana - boli zakázané. Slovenský katolícky a hlavne vidiecky elektorát tak ostal voľný. Okrem toho boli zakázané strany menšín. Maďarskí a nemeckí občania stratili hlasovacie právo. Politické spektrum na Slovensku sa tak výrazne zúžilo. Tvorila ho KSS a Demokratická strana, ku ktorej sa hlásili hlavne evanjelici. DS vznikla počas vojny v odboji a združovala stúpencov Československa.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi KSS a DS sa začal súboj o tisícky „voľných“ voličov, a teda aj o víťazstvo vo voľbách. Komunisti vedeli, že ich program bývalých pravicových ľudákov či podnikavých agrárnikov pre myšlienku kolektivizácie nezíska. Rozhodli sa pre taktiku s cieľom oslabiť voličskú základňu DS. Tesne pred voľbami založili dve nové strany - Stranu práce a Stranu slobody, v ktorých si mali nájsť miesto katolíci a roľníci a ktoré by mohli potenciálne odčerpať hlasy DS. Ak chcela Demokratická strana na katolíckom Slovensku zvíťaziť, musela odstúpiť od svojho prísne evanjelického charakteru. Koncom marca 46 uzavrela s predstaviteľmi slovenských katolíkov dohodu o spoločnom postupe vo voľbách. Katolíci a evanjelici mali byť zastúpení na kandidátke v pomere 7:3 v prospech katolíkov.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci šlo o posledné voľby pred nástupom komunistickej svojvôle vo februári 1948, na Slovensku v nich zvíťazili s jasnou prevahou demokrati. DS získala 62 percent hlasov, kým slovenskí komunisti iba 30 percent. Dve nové strany získali len po 3-4 percentá.

Prezident Edvard Beneš poveril komunistu Klementa Gottwalda zostavením novej vlády. Medzi zložením celoštátnych a slovenských orgánov vznikol nepomer.

V Slovenskej národnej rade (zákonodarná moc) a v Zbore povereníkov (výkonná moc) sa pomer upravil podľa výsledku volieb. Predsedom SNR sa stal Jozef Lettrich, predsedom Zboru povereníkov však bol komunista Gustáv Husák, hoci aj tento post patril DS. Bol to nie veľmi premyslený ústupok demokratov voči porazeným komunistom.

Hneď po voľbách sa začalo neustále a postupné podlamovanie autority DS, jej diskreditácia, ktorá vyvrcholila februárovými udalosťami v roku 1948.

SkryťVypnúť reklamu

Jedno však nemožno poprieť - v roku 1946 prichádzali ľudia k urnám slobodne, bez donútenia a krúžkovali podľa slobodného výberu.

MIROSLAVA HOROBOVÁ

Zajtra - Amnesty International

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 59 349
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 109
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 683
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 865
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 155
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 931
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 149
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu