Milióny vyplatené firme Gemerský mlyn krátko po voľbách sa môžu skončiť väzením.
BRATISLAVA. Nominanti SNS vo Fonde národného majetku Ján Valo a Ľubomír Neslušan sú podozriví, že štátu spôsobili škodu 4,77 milióna eur. Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii ich obvinil z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku v kauze Gemerský mlyn.
FNM v júni, síce už po voľbách, ale ešte pred výmenou starého vedenia, uzavrel mimosúdnu dohodu s podnikom Gemerský mlyn, s ktorým mal dlhoročný súdny spor.
A to napriek tomu, že fond na súde začínal byť úspešný. Za pravdu mu dal Najvyšší súd aj súd prvého stupňa.
Krátko po voľbách Chronológia Gemerský mlyn
V roku 1992 sprivatizovali Ľudevít Sucháč a Milan Hlavko Gemerský mlyn v Rimavskej Sobote za 41 miliónov korún. FNM od zmluvy odstúpil, peniaze pre dlh nevrátil. Podali žalobu; po prehratých sporoch FNM začal vyhrávať, postavili sa zaň Najvyšší aj prvostupňový krajský súd; 20. júla 2010 už po voľbách napriek úspechu na súde Výkonný výbor FNM schválil mimosúdnu dohodu, odchádza 4,77 milióna eur. Gemerský mlyn len niekoľko dní predtým zmenil majiteľa, stal sa ním istý Zoltán Horváth z Budapešti; v októbri 2010 začal vyšetrovateľ stíhanie pre trestný čin sprenevery, v decembri obvinil dvoch nominantov SNS.
Schváliť dohodu odporučil výkonnému výboru fondu Valo ako šéf právnej sekcie. Výkonný výbor to schválil a Valo s Neslušanom ju uzavreli.
Ostatní členovia, nominanti Smeru a HZDS, napriek tomu, že za dohodu hlasovali, obvinení nie sú. Jeden z nich, nominant Smeru Ján Vaculčiak v minulosti SME povedal, že hlasoval za to, čo mu Valo odporučil. Samotný právnik, ktorý fond zastupoval pred súdom, pritom dohodu uzavrieť neodporúčal.
Peniaze odišli na účet firmy už v deň hlasovania 20. júla. Podnik krátko predtým zmenil majiteľa, stal sa ním Zoltán Horváth z Budapešti.
Polícia tiež zistila, že vo fonde už v tom čase platilo uznesenie dozornej rady, ktorá výkonnému výboru odporúčala neprijímať žiadne dôležité rozhodnutia.
Tajomné hlasovanie Valo aj SNS doteraz kauzu odmietali komentovať. Po obvinení však tvrdia, že oni za dohodu nehlasovali. „Naši nominanti nehlasovali za - jeden bol proti, druhý sa zdržal hlasovania. Okrem toho obaja upozorňovali na nevýhodnosť dohody," povedala tlačová tajomníčka SNS Jana Benková.
Odporúča obrátiť sa na nominantov iných strán, ktorí za dohodu hlasovali. Práve tí však tvrdia, že to bol Valo, kto dohodu navrhol schváliť a na základe ktorého odporúčania hlasovali.
Podľa zápisnice bolo šesť členov výkonného výboru za, traja sa zdržali a jeden bol proti. Kto ako hlasoval však objektívne nie je možné zistiť, pretože doterajšia prax vo fonde bola taká, že sa to nezapisovalo. Vyšetrovateľ sa tak bude spoliehať len na svedecké výpovede.
Skúmajú viac prípadov SNS navrhovala Neslušana po voľbách do funkcie predsedu Dozornej rady FNM, ktorá patrí opozícii, parlament zvolil nominanta Smeru.
Šéfka FNM Anna Bubeníková povedala, že vo fonde našli viac podozrivých zmlúv, v prípade Gemerského mlyna išlo o najväčšiu škodu. „Analyzujeme ich, " povedala o zmluvách.
Valo a Neslušan nie sú jediní nominanti SNS, ktorých praktiky polícia skúma. Stále vyšetruje aj nástenkový tender či kauzu emisie, za ktorými stáli tiež predstavitelia SNS.
Autor: av

Beata
Balogová
