BRATISLAVA. Slovensko má nový problém s drogami. Z Poľska sa k nám presúva sieť obchodov, ktorá využíva dieru v zákonoch a ponúka dosiaľ nezakázané drogy.
Bylinky a prášky, ktoré obchodníci vydávajú za suveníry, obsahujú látky s účinkami podobnými marihuane, kokaínu alebo extáze, ktoré ešte neboli zakázané. Jedna z nich, mefedrón, bola v Európe zistená najmenej pri 39 úmrtiach.
Látky s názvami ako Kokolino alebo Tvrdý Míša sa už dlhšie dajú kúpiť na Orave, v posledných dňoch pribúdajú obchody v Bratislave, Banskej Bystrici či v Trenčíne. Dnes ich je deväť. Počet bude zrejme rásť, majitelia hľadajú nových spolupracovníkov.
Sieť preveruje polícia i obchodná inšpekcia. Národné monitorovacie centrum pre drogy po rozboroch 24 produktov z obchodov iniciovalo rozšírenie zoznamu zakázaných látok. To si však vyžaduje zdĺhavú zmenu legislatívy.
Problém zrejme úplne nevyrieši ani zákaz látok. „Médiá začnú chrliť poplašné články, čo funguje ako skvelá reklama, a počet užívateľov raketovo porastie. Potom štát látku zakáže a za rok sa to zopakuje s inou látkou,“ opisuje spôsob podnikania český server rostlinky.net.
Drogy ako suvenír
„Dva telefóny za štyri eurá. Posledná ponuka, cena stúpa na päť,“ pokrikuje spustnutý štyridsiatnik v prešiváku na okoloidúcich. Stojí pred bývalou záložňou v obytnom dome Pentagon vo Vrakuni. Bratislavčania ho poznajú ako centrum miestnej drogovej scény.
Záložňu v paneláku plnom narkomanov a dílerov nahradila pred pár dňami nová predajňa so suvenírmi. Nenájdete tam však magnetky s Kriváňom a bábky v krojoch, ale nezakázané drogy.
„Nemôžem vám povedať, ktoré majú aké účinky, my to predávame len ako darčeky,“ vysvetľuje spoza zaskleného pultu mladá predavačka Lucka. Vo vitrínke ochotne ukazuje ponuku. Na výber sú balíčky s bylinkami nazvanými Afgan či Tvrdý Míša, alebo prášky Kokolino či Magic Apple. Sortiment dopĺňajú fajky a sekačky na tabak. Vyberáme si Míšu, ktorý pripomína marihuanu.
Po zaplatení sa predavačka trochu rozhovorí. „Sme tu len dva dni. Majiteľ mal pochyby, či to otvoriť tu, lebo títo sú zvyknutí na tvrdšie drogy.“ V Pentagone roky fičí heroín a pervitín.
„Včera ich prišlo asi dvadsať, aj takí, čo boli deň pred tým. Naučia sa, poznáme to z iných predajní,“ presviedča. Bylinky odporúča na „žúry“, prášky zas na diskotéky či technopárty. „To nie sú drogy, ale nejaké jeb..té byliny,“ oponuje muž s mobilmi pred obchodom. „Nekúpite? Sú kradnuté,“ zlepšuje ponuku.
Nové drogy majú zapôsobiť aj tvrdými názvami. FOTO SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Do obchodu v priebehu pár minút vchádzajú ďalší obyvatelia domu. Keď sa predstavíme ako novinári, nekupujú radšej nič, len obkukujú. Lucku situácia nezaskočí, neprekáža jej ani fotografovanie. „Každá reklama je dobrá, nie? Len nefoťte mňa,“ žiada.
Ešte otvorenejšia je mladá predavačka v druhom bratislavskom Crazy shope, ako sa sieť obchodov nazýva. Sídli na prízemí novej bytovky v Mlynskej doline. Ani tu o zákazníkov nemajú núdzu. Najväčšie vysokoškolské internátne mestečko na Slovensku je odtiaľ len niekoľko stoviek metrov.
„Bylinky sa fajčia a prášky sa ťahajú,“ vysvetľuje ochotne predavačka, keď vyhodnotí, že „asi nebudeme kontrola“. Upozorní, že začať treba opatrne. „Každému sadne niečo iné. Počula som, že z Exclusive baby aj vracali,“ varuje.
- Aj užívanie drog sa vyvíja, komentuje Lukáš Fila.
- V tomto prípade to chce to represiu, myslí si Marián Leško.
Chodia mladší, ale aj starší
Predavačka z Crazy Shopu hovorí, že už má klientelu, jedna dievčina prišla trikrát za deň.
Čo si ľudia najviac kupujú?
„Exclusive. To predávame najviac.“
Asi najmä študentom z Mlynskej doliny.
„Ani nie, chodia všelijakí ľudia.“
Napríklad akí?
„Najmä mladší, ale aj starší.“
A vyskúšali to všetci, neboja sa?
„Vyskúšali, každému sadne niečo iné. Počula som, že z Exsclusive aj vracali baby.“
Vy ste skúšali niečo?
„Mám k tomu čisto pracovný vzťah.“
Človek má z toho obavu, čo to vôbec je.
„Áno, lebo tam nie je napísané, čo to obsahuje.“
Z toho Kokolina vracali?
„Áno. Asi neboli zvyknuté, asi väčšinou brávali bylinky.“
Aj tie majú účinok?
„Podobný ako tráva (slangový výraz pre marihuanu).“
(mp)
Díleri sú o krok vpredu
Predajcovia podozrivých látok sú rýchlejší ako štáty.
BRATISLAVA. Ešte nezakázali ani drogy, ktoré objavili, a predajcovia už prišli s množstvom nových nápadov.
Polícia, úradníci a protidrogoví aktivisti nestíhajú v súboji s obchodníkmi s drogami.
Národné monitorovacie centrum pre drogy od roku 2009 identifikovalo štyri druhy syntetických kanabinoidov. Počet nových druhov sa odvtedy zvýšil na pätnásť, hovorí Eleonóra Kara z centra. Kanabinoidy sú aj v „suveníroch“ z Crazy shopov.
Ročná cesta na zoznam
Centrum navrhlo zaradiť zistené štyri druhy na zoznam zakázaných látok ešte v januári 2010. Aby sa tam dostali, musí ich parlament doplniť do zákona o omamných a psychotropných látkach. A to trvá mesiace, v tomto prípade až rok. Šéf centra Imrich Šteliar navrhuje, aby o tom nerozhodovali zdĺhavo poslanci, ale rýchlejšie cez vyhlášku ministerstvo zdravotníctva.
Nové drogy nie je navyše ani pre expertov jednoduché rozpoznať.
Ukryli pach aj zloženie
Ľubomír Okruhlica z Centra pre drogovo závislých hovorí, že napríklad typický pach omamnej látky výrobcovia ukryli za rôzne aromatické prísady. Zloženie tak podľa neho spoľahlivo odhalí iba laboratórna expertíza. Takýchto laboratórií je podľa Okrúhlicu na Slovensku málo a nemajú dosť ľudí.
Rôzne úskoky skúšajú legálni díleri aj pri predaji a spôsoboch, ako látky zákazníkovi ponúkajú. Často ich vydávajú za darčeky, suveníry alebo hnojivá na kvety.
Upozornenie o zákaze konzumovať podľa Okrúhlicu iba priláka a zákazníci ľahko odhalia, že ide o kamufláž.
Ján Krempaský
So suvenírmi začali v Poľsku, prešli na Oravu
Úrady aj polícia už zvláštnu sieť obchodov zaregistrovali, zakázať ich ešte nestihli.
BRATISLAVA. Na Slovensku sa rozrastá sieť obchodov s dosiaľ nezakázanými drogami. Keď sa ju na jeseň podarilo rozbiť poľským úradom, obchodníci presunuli aktivity do českého a slovenského pohraničia.
Suveníry, ako látky nazývajú, začali najskôr predávať v Námestove, kde slovenská pobočka siete sídli. V týchto dňoch predajne otvárajú aj v ďalších väčších mestách ako Bratislava, Banská Bystrica, Trnava či Trenčín.
Vyberajú si zväčša miesta blízko škôl, internátov a problémových štvrtí. Bylinky, prášky a pilulky predávajú v balíčkoch s imidžovými názvami ako Kokolino alebo Kamikazde. Na balení chýba akýkoľvek údaj o zložení či pôvode látky, obsahuje iba varovanie, že výrobok je zakázané konzumovať. Predavačky však bez väčších rozpakov poradia, ako na to.
Sieť obchodov si všimli už aj úrady a polícia. „Urobili sme chemický rozbor. Produkty obsahovali syntetické kanabinoidy a mefedron, látky, ktoré zatiaľ nie sú zakázané,“ povedala Andrea Dobiašová z policajného prezídia.
Účinky mefedronu odborníci prirovnávajú k tanečnej droge extáza a vo väčšine krajín Európskej únie je už zakázaná. Polícia s Národným centrom pre drogy predložila návrh na ich zaradenie medzi zakázané látky. Návrh je v legislatívnom konaní.
Slovenská obchodná inšpekcia obchody kontrolovala deväťkrát. „Boli zistené rôzne nedostatky, napríklad chýbajúce údaje o predajniach, reklamačný poriadok, posudok hygienika, návod na použitie či ošetrenie, ale aj klamanie spotrebiteľa,“ informovala hovorkyňa Danuša Krkošová.
Sieť prevádzkuje podľa obchodného registra námestovský podnikateľ Peter Zubek. Telefón v sídle firmy včera nezdvíhal.
(mp)

Beata
Balogová
