V texte rezolúcie sa konštatuje, že izraelské osady na palestínskych územiach sú ilegálne a predstavujú hlavnú prekážku k dosiahnutiu mieru.
NEW YORK. Spojené štáty vetovali rezolúciu Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN), prostredníctvom ktorej chceli arabské krajiny odsúdiť budovanie židovských osád v Izraeli.
Na adresu USA sa okamžite po hlasovaní exekutívneho orgánu OSN zniesla vlna kritiky najmä zo strany palestínskych lídrov.
Spojené štáty veto zdôvodnili tým, že rezolúcia by ešte skomplikovala už aj tak zmrazené rozhovory o uzavretí mieru na Blízkom východe.
"Návrh rezolúcie riskuje radikalizáciu pozícií na oboch stranách," zdôvodnila rozhodnutie Washingtonu Susan Riceová, veľvyslankyňa USA pri OSN. "Povzbudzuje to obe strany, aby sa vyhli rokovaniam," dodala.
Rezolúciu podporovalo 130 krajín
Návrh rezolúcie podporovalo 130 krajín sveta. V jeho texte sa okrem iného konštatuje, že "izraelské osady na palestínskych územiach okupovaných od roku 1967 vrátane Východného Jeruzalema sú ilegálne a predstavujú hlavnú prekážku k dosiahnutiu spravodlivého, udržateľného a a všeobecného mieru".
Rezolúcia tiež vyzývala "okupačnú mocnosť Izrael, aby okamžite a úplne zastavil všetky aktivity budovania osád na okupovaných palestínskych územiach".
Izraelská výstavba na Západnom brehu je hlavným dôvodom prerušenia mierových rokovaní medzi Izraelom a Palestínou.
Židovský štát pred časom odmietol predĺžiť moratórium na zmrazenie výstavby na Západnom brehu, čo ešte zhoršilo jeho vzťahy nielen s palestínskymi lídrami, ale aj s Washingtonom.
Palestína: Odmietnutie škodí mieru
Vetovanie rezolúcie škodí mieru a umožňuje Izraelu vyhnúť sa plneniu svojich povinností. Povedal to Nabil Abú Rdajnáh, blízky spolupracovník palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása.
Podľa palestínskeho predstaviteľa rozhodnutie USA na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN povzbudzuje Izrael k ďalšiemu osídľovaniu palestínskych území. "Toto veto skomplikuje záležitosti na Blízkom východe," dodal.
Naopak, izraelský premiér Benjamin Netanjahu v písomnom vyhlásení privítal americké "nie" návrhu rezolúcie.
"Z tohto rozhodnutia jasne vyplýva, že jedinou cestou k mieru sú priame vyjednávania a nie rozhodnutia medzinárodných organizácií," uviedol izraelský štátnik.
USA: Nejde o podporu Izraela
Zvyšných 14 členov BR OSN vyslovilo návrhu podporu. Podľa veľvyslankyne USA pri OSN Susan Riceovej by sa však americké rozhodnutie nemalo chápať ako podpora izraelským osadníckym aktivitám.
Hoci USA sa nazdávajú, že izraelská výstavba je nezákonná, návrh rezolúcie "prináša riziko pritvrdenia postojov oboch strán", uviedla Riceová.
Podľa Spojených štátov je všetky sporné otázky nutné riešiť hľadaním dohody medzi Izraelom a Palestínčanmi, zdôraznila americká diplomatka.
Sklamaná Ashtonová
Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová vyslovila poľutovanie nad zablokovaním rezolúcie.
Ashtonová vo vyhlásení s poľutovaním konštatovala, že "nebolo možné dosiahnuť konsenzus" ohľadom rezolúcie o židovskej výstavbe. Nezmienila sa však priamo o vete Spojených štátov.
Ako ďalej uviedla šéfka diplomacie Únie, výstavba je z hľadiska medzinárodného práva nezákonná, predstavuje prekážku dosiahnutia mieru a ohrozuje riešenie na báze dvoch štátov - Izraela a Palestíny.
USA kritzuje aj Hamás
Palestínske hnutie Hamás v sobotu ostro kritizovalo Spojené štáty, ktoré v piatok vetovali návrh rezolúcie.
Hnutie zároveň vyzvalo na prerušenie všetkých kontaktov medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi. Hamás, ktorý kontroluje Pásmo Gazy, vyhlásil, že konanie administratívy prezidenta Baracka Obamu je zamerané proti palestínskemu ľudu, čo by si mala Palestínska samospráva pod vedením Mahmúda Abbása uvedomiť.
Washington má podľa Hamásu skreslený pohľad na izraelskú okupáciu.
Organizácia na oslobodenie Palestíny v sobotu vyhlásila, že rezolúciu odsudzujúcu izraelské osadnícke aktivity sa bude znovu snažiť presadiť na septembrovom Valnom zhromaždení OSN. Informoval o tom generálny tajomník organizácie Jásir Abíd Rabbo.