Agentúrny text sme o 19:55 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. BRATISLAVA. Bankomatová mafia používala pri práci rovnaký postup ako pred pár rokmi zaviedol iný gang v Česku. Za sériu krádeží bankomatov obvinila polícia päť mužov z Galanty a zo Serede. Za mrežami skončili traja vrátane Jána Golisa, považovaného za šéfa skupiny.
Po ďalších dvoch je vyhlásené medzinárodné pátranie, keďže v čase policajnej akcie boli na dovolenke na Kanárskych ostrovoch.
Radšej kukláči ako mafia
Policajný prezident Jaroslav Spišiak v pondelok naznačil, že po údajnom vodcovi gangu išlo podsvetie, polícia sa preto rozhodla konať. „Pri zadržaní a potvrdení, že ide ozaj o policajnú akciu, si tento človek vydýchol, uľavilo sa mu.“ Bližšie to komentovať nechcel. Rovnako ani možnú spojitosť s vraždou podnikateľa Maroša Kováča a výbuchom banky v Galante.
Z Galanty pochádzajú traja obvinení vrátane Golisa. Trnavský policajný riaditeľ Imrich Puha minulý týždeň ubezpečoval, že v meste nie je žiadna vojna podsvetia.
Päticu mužov policajti zatiaľ obvinili z krádeží siedmich bankomatov. Prvý odniesli v apríli 2010 v obci Zbehy, posledný nevydarený pokus bol v novembri v Martine. Škodu z ukradnutých peňazí polícia vyčíslila na viac ako 347-tisíc eur. Skupinu však podozrieva aj v ďalších prípadoch, spolu ich je okolo 30. Kradnúť mali aj v Rakúsku a Česku. Obvineným hrozí 10 až 15ročné väzenie.
Dobre vybavení
Zlodeji používali luxusné autá, ktorými na upevnených lanách bankomat vytrhli a odviezli. Boli ozbrojení, mali aj sprievodné vozidlá prepojené vysielačkami. Autá mali zabudované rušičky signálu.
Pri krádeži v bratislavskom nákupnom centre IKEA vlani v novembri zastavili policajné auto kovovými ježkami.
Rovnako pracovala skupina, ktorú zadržala česká polícia v decembri 2008. Pripísali jej krádeže 39 bankomatov
so škodou až 70 miliónov českých korún. V júli 2009 zlodeji v Írsku ukradli bankomat z obchodného centra bagrom.

Beata
Balogová
