BRATISLAVA. Bezpečnostná rada OSN vo štvrtok v noci schválila rezolúciu o bezletovej zóne nad Líbyou. Síce to automaticky neznamená vyhlásenie vojny proti režimu diktátora Muammara Kaddáfího, jej nevyhnutným predpokladom sú však vojenské akcie.
Za rezolúciu 1973/2011 bolo 10 krajín Bezpečnostnej rady OSN (USA, Francúzsko, Veľká Británia, Libanon, Bosna a Hercegovina, Kolumbia, Gabon, Nigéria, Portugalsko, Južná Afrika). Piati sa zdržali hlasovania - Rusko, Čína, Nemecko, Brazília a India.
Okrem zostrelenia lietadiel v prípade porušenia bezletovej zóny pôjde napríklad aj o bombardovanie strategických vojnových cieľov.
Uzatvorenie vzdušného priestoru nad Líbyou budú sledovať špionážne lietadlá NATO AWACS. Zabezpečovať by ju mali viaceré vojenské základne v stredomorskom regióne. Na akciách by sa mali podľa denníka Guardian zúčastňovať aj arabské krajiny. Špekuluje sa napríklad o Saudskej Arábii či Katare.
Slovensko, ktoré bezletovú zónu so súhlasom OSN podporuje, sa na vojenských akciách priamo veľmi pravdepodobne nezúčastní.
Návrh, ktorý pripravil Libanon spolu s Francúzskom a Britániou, reaguje na revoltu proti diktatúre Muammara Kaddáfího. Tú sa plukovník snaží zastaviť násilím.
Kaddáfí pred Benghází
V predvečer rozhodovania o bezletovej zóne sa jeho jednotky priblížili k bašte rebelov v meste Benghází, kde sa revolúcia začala a povstalci tam získali kontrolu nad mestom. Tá je však teraz ohrozená. Pád mesta by mohol znamenať aj koniec revolty, respektíve začiatok zdĺhavej občianskej vojny somálskeho typu.
Schválenie rezolúcie je nečakané. Donedávna boli proti bezletovej zóne aj Američania. Podpora bezletovej zóny zo strany Ligy arabských štátov však ich pozíciu zmenila. Čakalo sa, že by rezolúciu mohli zabrzdiť Rusi alebo Číňania svojím právom veta, ktoru ako stáli členovia OSN majú.
Použitie sily proti líbyjskému režimu a ochrane civilného obyvateľstva by malo byť podľa diplomatického zdroja agentúry Reuters už len otázkou pár hodín po schválení rezolúcie. Rezolúcia je namierená nielen proti leteckým útokom na Líbyjčanov ale napríklad aj na tanky smerujúce k druhému najväčšiemu mestu, Bengází.
Hlavným odkazom rezolúcie je výzva Kaddáfího režimu, aby okamžite vyhlásil prímerie, ukončil násilie a pozastavil všetky lety s výnimkou humanitárnych.
Bezletová zóna nezastaví násilie
Vplyvný think-tank International Crisis Group varoval svetových lídrov, že samotná bezletová zóna zďaleka nezastaví krvavé násilie Kaddáfího jednotiek proti opozícii, ktorá sa snaží jeho vyše 40-ročné vládnutie ukončiť. Nasadenie pozemných jednotiek je však nateraz vylúčené. Hovorí sa skôr o ozbrojení povstalcov, ktorých minulý týždeň uznalo ako prvé Francúzsko, ktoré sa najviac presadzovalo o vyhlásenie bezletovej zóny a tvrdej vojenskej odpovede na masakre civilného obyvateľstva.
Kaddáfí ešte pred hlasovaním o rezolúcii povedal, že nad rebelmi sa nezľutuje a, že jeho jednotky vstúpia do mesta Bengází ešte vo štvrtok v noci. Západným mocnostiam odkázal, že na ich prípadne zásahy zareaguje útokmi v Stredomorí. V ohrození by tak mohla byť námorná doprava v Stredozemnom mori.
Štvrtkové rozhodnutie OSN znamená, že na rozdiel od americkej invázie v Iraku, dostali spojenci morálnu podporu medzinárodného spoločenstva.