Agentúrnu správu sme nahradili autorským materiálom o 20:03
BENGHÁZÍ, BRATISLAVA. Nákup ropy od líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího je podľa sankcií OSN aj Európskej únie tabu. Neplatí to však pre všetku líbyjskú ropu.
Ak zisk z predaja nejde diktátorovi a jeho režimu, je to v poriadku. A preto únii ani iným západným štátom neprekáža obchod, ktorý prebehol v utorok. Povstalci z východu krajiny predali ropu z Líbye, prvýkrát od uvalenia sankcií pred troma týždňami.
Sprostredkovateľ z Kataru
Do prístavu pri meste Tobruk si po ňu v utorok prišiel tanker Equator, ktorý mal odviezť ropu v hodnote asi sto miliónov dolárov. Zatiaľ pôjde o zásoby, ktoré ostali z ťažby ešte spred protestov.
Povstalci hovoria, že za získané peniaze sa chcú posilniť v boji proti vláde. Väčšina prostriedkov preto pôjde na vyzbrojenie a palivo, časť aj na zásobovanie civilistov, či do nemocníc.
Keďže líbyjskí povstalci nemôžu ropu priamo predávať, na sprostredkovaní obchodu sa dohodli s Katarom. Ten sa ako jeden z mála arabských štátov jednoznačne postavil na stranu rebelov a ich revolučný výbor v Benghází uznáva ako legitímnu vládu Líbye.
Na líbyjskú ropu sa chystajú aj Taliani, ktorí takisto uznali povstaleckú vládu. A to aj napriek tomu, že premiér Silvio Berlusconi mal dlhé roky veľmi dobré vzťahy s Kaddáfím. Teraz Rím povstalcom sľubuje zbrane a žiada odchod diktátora.
„Samozrejme, Berlusconi si je blízky s Kaddáfím. Ale to neznamená, že aj celé Taliansko,“ poznamenal podľa Reuters Džalál alGalál, ktorý má u povstalcov na starosti kontakt s médiami.
Ropa vyostrí konflikt
Predaj ropy môže vyhrotiť konflikt, keďže Kaddáfí podľa analytikov zintenzívni útoky na ropné tepny. „Bolo by veľmi prekvapujúce, keby sa nepokúsil prerušiť dodávky. Napríklad útokom na ropovod smerujúci do prístavu,“ povedal pre CNN Samuel Ciszuk, energetický analytik.
Aj front sa zastavil pri Brege, ktorá má cenné ložiská ropy. Spojenci bombardovaním naďalej pomáhajú povstalcom, podľa NATO zničili asi 30 percent Kaddáfího armády, no rebeli stále nemajú mesto, o ktoré sa bojuje už týždeň, pod kontrolou.
Kaddáfí chce dohliadať na reformy
Tripolis pripúšťa ústavu aj voľby. Nie však odchod vodcu.
TRIPOLIS, BRATISLAVA. Líbya je pripravená na akýkoľvek politický systém, dokonca aj na ústavu, či slobodné voľby. Ale musí mať na čele vodcu, povedal v utorok novinárom hovorca vlády Mussá Ibrahim.
Samozrejme, tým vodcom má byť Muammar Kaddáfí. Vláda tvrdí, že len tak sa dá zabrániť tomu, aby v krajine zavládol chaos podobný Somálsku, či Iraku. „Vodca bude pre kmene a celý národ zjednocujúcou postavou,“ dodal Ibrahim.
Povstalci tento návrh podľa očakávania odmietli. Trvajú na základnej podmienke – vláda Kaddáfího sa po 41 rokoch musí skončiť.
(mak)