SME

Kamión políciu k teroristom nepriviedol

Spišiak potvrdil náznaky o teroristoch v prípade kamióna. Celú pravdu sa polícii odhaliť nepodarilo.

Druhý kamión s anhydridom eskortovala na Slovensko polícia.⋌FOTODruhý kamión s anhydridom eskortovala na Slovensko polícia.⋌FOTO (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Polícia po štyroch mesiacoch odkryla kauzu drogového kamióna.

BRATISLAVA. Či na konci decembrovej cesty drogového kamióna do Turecka boli naozaj teroristi, polícia už zrejme nezistí.

Prezident policajného zboru Jaroslav Spišiak v stredu oznámil, že peniaze z predaja drog mali ísť na nákup zbraní pre teroristické organizácie. Po komplikáciách na tureckej strane však policajti operáciu prerušili.

„Tá akcia sa neuskutočnila, ale všetky kľúčové osoby boli obvinené. Všetko sa zlikvidovalo,“ povedal Spišiak po stredajšom stretnutí so zástupcami polícií štátov, ktoré sa na akcii podieľali. Turecko sa na podujatí nezúčastnilo.

SkryťVypnúť reklamu

Spišiak povedal, že s ním rokovali na pôde Eurojustu, orgánu pre justičnú spoluprácu krajín Európskej únie.

Heroín za milióny

Slovenská polícia začala v septembri minulého roku trestné stíhanie pre terorizmus, výrobu drog a obchodovanie so zbraňami voči neznámemu páchateľovi. Získala informácie o aktivitách organizovanej skupiny so sídlom v Slovinsku.

„Plánovala zabezpečiť značné množstvo zbraní, dopraviť ich na územie Slovenska a odpredať teroristickým organizáciám ETA a IRA,“ hovorí Spišiak. Na čo chceli zbrane použiť, policajný prezident nespresnil.

Z drogového obchodu mali ísť peniaze na zabezpečenie transakcie. Kamión so sedemnástimi tonami látky na výrobu heroínu v decembri vypravili z Maďarska cez Slovensko do Turecka. Z tohto množstva sa dá podľa polície vyrobiť sedem ton heroínu asi za 175 miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

Turecko a Afganistan

Turecká strana napriek dohode náklad ďalej nepustila. Kamión aj so šoférom zadržala, polícia následne akciu prerušila. Muža, ktorý na Slovensku prevoz zabezpečoval, podľa Spišiaka zobrali ako rukojemníka a ohrozovali ho.

V ktorej krajine bolo cieľové laboratórium na výrobu heroínu, nie je známe. Zástupca Europolu Les Fiander naznačil, že mohlo ísť o Afganistan.

Zámer nevyšiel

Pôvodným zámerom polície bolo odsledovať proces až po zbrane pre teroristov. Náznaky o teroristoch v tomto prípade sa objavili už dávnejšie. Aj preto podliehal prísnemu utajeniu.

Za obchodovanie s drogami boli napokon obvinení piati Slovinci, Slovák, Čech a Maďar. Súdiť ich budú na Slovensku.

Šofér sa pre kamión vrátiť nemôže

Odškodnenie kamionistu ministerstvo vnútra stále neuzavrelo.

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Kamionistu českej špedičnej firmy Zdeňka Pekaru turecká prokuratúra zbavila obvinenia
z účasti na drogovom obchode. Po kamión, s ktorým ho v decembri Turci zadržali, si však zatiaľ ísť nemôže. Stále mu nezrušili zákaz vstupu na územie krajiny.

„Prišiel list z tureckej prokuratúry, že bol zbavený obvinenia,“ potvrdil šéf špedičnej firmy Martin Pavlát. V súčasnosti podľa neho Pekara čaká na výsledok konania o zrušení administratívneho trestu, aby mohol do Turecka opäť vycestovať.
Slovenský zástupca

v Eurojuste Ladislav Hamran v stredu potvrdil, že šofér nemal so zločineckou skupinou nič spoločné. Kamión naložený látkou na výrobu heroínu riadil pod dohľadom polície nevedomky. Po nedorozumení medzi slovenskou a tureckou stranou strávil Vianoce v tureckom väzení. „Čo sa stalo, nám nie je ľahostajné,“ dodal Hamran.

SkryťVypnúť reklamu

O prepojení už nehovoria

Policajný prezident Jaroslav Spišiak pred časom naznačoval možné prepojenie špedičnej firmy s organizovaným zločinom. Šéf českej protidrogovej centrály Jakub Frydrych to v stredu nepotvrdil. Vyhol sa odpovedi na otázku, či slovenská polícia Česko vopred informovala o použití vodiča v akcii.

Turecká strana by podľa Frydrycha mala kamionistu odškodniť. On žiada odškodnenie od slovenského ministerstva vnútra, keďže Slováci akciu organizovali.

„Táto otázka je otvorená,“ povedal hovorca ministerstva Gábor Grendel. Dodal, že podľa informácií ministerstva Turecko už potvrdilo, že trest vyhostenia šoférovi zruší.

Najďalej do Rumunska

Vo firme, ktorá sa špecializuje na Turecko, kamionista zatiaľ pracuje prevažne v dielni alebo v sklade. „Ak je nejaká zákazka napríklad do Rumunska, môže ísť,“ dodal Pavlát.

SkryťVypnúť reklamu

Matúš Burčík

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 31 184
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 644
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 416
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 405
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 431
  6. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí 4 984
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 373
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 148
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Atentátnik Juraj Cintula na súde.

Najvyšší súd obvineného ponechal vo väzbe z dôvodov obavy z možného pokračovania v trestnej činnosti.


SITA
INDEX 4/2025 (3 ku 2)

Príbeh skrachovaného magnáta aj tipy na nákup akcií v aprílovom INDEXE.


3

Aktuálne nie je možné povoliť žiadnu novú stavbu.


TASR

V Košiciach takto zabývali 30 rodín.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu