Dátumová hranica Dohodou stanovená hranica, pri ktorej sa mení dátum.
Stanovená je na 180 stupňov zemepisnej dĺžky – presne na opačnej strane zemegule ako nultý poludník.
Ustanovili ju preto, aby sa pri oboplávaní Zeme cestovateľom nestratil prípadne nepribudol jeden deň (ako sa to stalo v románe Jula Verna).
Po prekročení dátumovej hranice na západ je už zajtra, po prekročení na východ opäť včera.
Ak sa postavíte na mys Mulinu'u a budete sa večer pozerať na západ, stanete sa zrejme posledným človekom, ktorý uvidí západ slnka.
Najzápadnejšie miesto planéty na ostrovnom štáte Samoa však môže o výnimočnosť prísť. Podobne ako celý štát.
Premiér Tuilaepa Sailele Malielaegaoi sa totiž rozhodol, že krajinu, ktorá leží na medzinárodnej dátumovej hranici, posunie dátumovo k Novému Zélandu a Austrálii.
A spolu s obyvateľmi preskočí celý jeden deň. Po 29. decembri bude tento rok na Samoe nasledovať 31. december.
Piatok alebo sobota? Malielaegaoi je ambiciózny muž. Už pred dvoma rokmi prinútil svojich občanov, aby prestali jazdiť po pravej strane cesty a radšej šoférovali vľavo.
Hovoril, že to krajine prinesie lacné jazdené autá z Nového Zélandu a Japonska. Aj teraz hovorí o ekonomických výhodách.
„Keď obchodujeme s Austráliou a Novým Zélandom, prichádzame každý týždeň o dva pracovné dni," vysvetľuje podľa Daily Telegraph premiér polynézskeho štátu. V minulosti patril Nemcom aj pod správu OSN.
„Keď je u nás piatok, na Novom Zélande je sobota. A keď ideme do kostola v nedeľu, v Sydney a Brisbane už robia biznis."
Tomuto paradoxu sa chce vláda vyhnúť, čo sa zase nepáči turistickým sprievodcom. Tvrdia, že Samoa príde o svoj celosvetový unikát.
Už menili Na zmeny času nepotrebujú štáty nijaké medzinárodné schválenie. Stačí len rozhodnutie vlády a potom toto rozhodnutie oznámiť medzinárodnej verejnosti a kartografom. Samoa s tým má skúsenosti.
Čas menili už v 19. storočí, keď ich o tom presvedčili prichádzajúci moreplavci. Pôvodne spolu so svojím susedom Americkou Samou ležala na západe a mala podobný čas ako Austrália.
No obchodníci z amerických lodí obe krajiny presvedčili, aby zvolili radšej ich čas. Stalo sa tak 4. júla 1892.
„Nariadili nám, aby sme mali tento týždeň dva pondelky," napísala vtedy podľa BBC v liste Margaret Stevensonová, ktorá na Samoe žila. Nakoniec sa ukázalo, že austrálsky čas je pre sopečné ostrovy predsa len výhodnejší.
Kde je koľko hodín?
Časové pásma sme kedysi nepotrebovali. Zmenil to obchod.
Kedysi ľuďom stačili relatívne jednoduché, hoci obrovské stavby. Tieň dopadol na správne miesto a dávni roľníci vedeli, že teraz treba zasiať.
Ako sa rozbiehal obchod na veľké vzdialenosti, potrebné boli aj zariadenia, ktoré by dokázali merať čas. A najmä ho synchronizovať.Zjednotiť sa to krajiny rozhodli v roku 1884 vo Washingtone. Výsledkom bolo vytvorenie nultého poludníka a rozčlenenie sveta na západné a východné zemepisné dĺžky. Cti sa dostalo londýnskemu observatóriu v Greenwichi, aj keď nie všetky krajiny súhlasili.
Aj dnes si niektoré štáty upravujú časové pásma tak, ako im to vyhovuje. Čína má len jedno, americká Indiana naopak dve. V Tichomorí sa menia podľa toho, ku komu ostrovy patria alebo s kým obchodujú.
Tomáš Prokopčák
Na Kiribati vítajú víkend ako prví
Hoci má tichomorská republika rovnaký čas ako jej susedia, dátum má iný.
Ľudia na Havaji a na východe republiky Kiribati sa aj dnes zobúdzali naraz. Svitá tu zhruba v tom istom čase. No kým na Havaji bol utorok, na Kiribati sa už začala streda.
Tichomorský ostrovný štát Kiribati, ktorý tvorí 32 atolov, je v istom zmysle najvýchodnejším na svete. Ako prvý tu vítajú nový deň, nový rok, podobne v roku 2000 (a opäť v roku 2001) sa tu ako prvé začalo aj nové milénium.
Najzápadnejšie a najvýchodnejšie ostrovy sú od seba vzdialené tisícky kilometrov a nachádzajú sa okolo poludníka 180 stupňov, ktorý je daný ako medzinárodná dátumová hranicu.
Keď sa Kiribati v roku 1979 oddelilo od Británie, rozdelilo ho to na dve dátumové pásma. Západ krajiny mal o 22 hodín viac ako východ.
Ako sa dá riadiť krajina, kde je v jednej časti nedeľa, kým v druhej už pondelok? Ako zistili na Kiribati, ťažko. Napríklad štátne úrady mohli komunikovať len štyri dni v týždni – vtedy, keď ani jedna časť z nich nemala víkend.
Aj preto sa v roku 1995 krajina rozhodla prejsť na jednotný dátum a posunúť medzinárodnú dátumovú hranicu na východ. Znamená to aj to, že vzdialení poludníkoví „susedia“ na severe a juhu, ako napríklad Havaj, Aljaška či Francúzska Polynézia, majú rovnaký čas ako východ Kiribati, no iný deň.
A keď napríklad letíte z jeho najvýchodnejších ostrovov na západ na neobývaný americký Bakerov ostrov, musíte si hodinky posunúť dozadu o 26 hodín.
Tomáš Vasilko