Na školách po celom Slovensku vzdelávali mladí ambasádori Unicefu svojich rovesníkov o právach detí i o tom, kde v prípade potreby hľadať pomoc.
Junior ambasádori UNICEF navštívia počas roka stovky tried materských, základných a stredných škôl po celom Slovensku, aby spoločne hovorili o právach detí. Projekt je piatym spomedzi finalistov ceny MOST 2010 - Najlepší mládežnícky projekt, ktorú udelia čitatelia SME.sk hlasovaním v online ankete.
Nomináciou projektu ocenil vyhlasovateľ súťaže - Rada mládeže Slovenska - fakt, že mladí ľudia vzdelávajú svojich rovesníkov a vzájomne sa vychovávajú k tolerancii, solidarite a k tomu, aby sa z nich stali zodpovední občania. Zároveň má tento projekt aj druhý rozmer – poskytuje mladým dobrovoľníkom neoceniteľnú prax, pri ktorej získajú množstvo zručností a kontaktov a zvýšia si tak možnosti budúceho študijného a kariérneho úspechu.
Svoj hlas môžete dať prostredníctvom online ankety. Rozhodnete tak o víťazovi ceny MOST 2010 v kategórii Najlepší mládežnícky projekt.
Viac informácií o Cene čitateľov denníka SME nájdete po kliknutí sem.
Ako vzdelávanie vyzerá v praxi
Každý z 35 vyškolených mladých dobrovoľníkov sa postaví ročne pred minimálne desať tried plných detí a mladých ľudí vo veku od troch do devätnásť rokov. Ambasádor má 90 minút na to, aby deti zaujal, informoval, motivoval a prebúdzal v nich schopnosť zamýšľať sa, pýtať sa a diskutovať o globálnych témach.
Cieľom projektu je zvyšovanie povedomia o detských právach, informácie o Linke detskej istoty a podpora globálneho rozvojového vzdelávania (chudoba, voda, HIV/AIDS, detská práca etc.). V roku 2010 sa do projektu Junior Ambasádor zapojili aj šiesti utečenci žijúci na Slovensku, čím program získal aj multikultúrny rozmer.
Učia sa od vrstovníkov
Projekt je výnimočný tým, že je osobný a postavený na vrstovníckom princípe, teda že sú doňho zaangažovaní priamo mladí ľudia – dobrovoľníci, ktorí majú ku školákom bližšie, ľahšie získajú ich dôveru a poznajú ich problémy.
Tisíce detí a mladých ľudí sa tak dozvedajú o svojich právach, ale i z nich vyplývajúcich povinnostiach, zamýšľajú sa nad problémami ktoré sa týkajú nás všetkých a v neposlednom rade si môžu uvedomiť čo všetko dokážu svojimi skutkami ovplyvniť.
Vďaka mimoriadnej akčnosti a schopnostiam tridsiatichpiatich Junior Ambasádorov, ktorí sa zaväzujú za jeden školský rok navštíviť minimálne 10 tried (a za týmto účelom precestujú tisícky kilometrov), sa v roku 2010 podarilo sprostredkovať témy práv detí 9321 deťom, v 522 triedach na 226 školách po celom Slovensku.
Projekt Junior Ambasador mohol v roku 2010 fungovať vďaka Nadácii Orange a spolufinancovaniu z organizácie Unicef.
Ak chcete dať hlas projektu Junior Ambasádor, kliknite na jeho názov v tejto ankete: