Šéf NATO konštatoval, že vďaka operácii v Afganistane sa Taliban dostáva pod tlak.
BRATISLAVA. Podľa jeho slov slovenskí vojaci odvádzajú v rámci operácie zahraničných síl na afganskom území veľmi dobrú prácu.
Rasmussen ocenil skutočnosť, že SR sa angažuje v Afganistane aj napriek súčasným finančným ťažkostiam.
Šéf NATO konštatoval, že vďaka operácii v Afganistane sa tamojšie fundamentalistické hnutie Taliban dostáva pod tlak. Extrémizmus nemá budúcnosť a Taliban sa dostal na križovatku, povedal na spoločnej tlačovej konferencii so slovenskou premiérkou Ivetou Radičovou.
Takýto signál príslušníkom hnutia Taliban podľa Rasmussena vyslala aj úspešná operácia amerických elitných jednotiek, pri ktorej bol nedávno zabitý Usáma bin Ládin.
Rasmussen uviedol, že je potrebné, aby sa krajiny NATO naďalej angažovali v medzinárodných operáciách, pokračovali v modernizácii svojich armád a vzájomne úzko spolupracovali. Slovensko sa podľa neho uberá touto cestou.
Radičová poukázala na potrebu inovovania a modernizácie ozbrojených síl. Zdôraznila, že je nevyhnutné, aby reagovali na výzvy súčasného sveta.
Nepáči sa mu nízky rozpočet
Rasmussen po stretnutí s ministrom obrany Ľubomírom Galkom vyjadril znepokojenie nad tým, že rozpočet obrany Slovenska neustále klesá.
Pre TASR to povedal hovorca rezortu obrany Ivan Rudolf s tým, že podľa politickej dohody by mal každý člen Severoatlantickej aliancie vyčleniť na rozpočet obrany aspoň dve percentá HDP.
"Krajiny, ktoré na obranu dávajú v súčasnosti menej ako dve percentá, sa podľa tejto dohody majú maximálne snažiť priblížiť sa k nim," zdôraznil šéf NATO. V rámci obmedzeného rozpočtu by sa mali podľa neho krajiny sústrediť predovšetkým na podporu medzinárodných operácií, modernizáciu obrany a účasť na medzinárodných projektoch v rámci NATO.
"Som rád, že tieto slová zazneli priamo z úst najvyššieho predstaviteľa NATO a nie je to len o tom, že my tu stále vyplakávame, že nemáme dosť peňazí," reagoval Galko.