Zoologické záhrady v Bratislave, Košiciach aj Bojniciach sa hrdo hlásia k novým mláďatám, ktoré sa aj tu rodia najviac na jar. Najväčšou hviezdou tohto roku je zatiaľ šimpanzica Šani, ktorá sa v marci narodila v Bratislave. Bola prvým šimpanzím novorodencom po dvadsiatich rokoch, no ten nasledujúci by mohol prísť skôr, pretože Šanin otec už býva v klietke s ďalšou samicou.
Keď budete pri pavilóne šeliem, zájdite si pozrieť dva malé jaguáre americké a určite si všimnite aj tri novonarodené samičky tigra bieleho. Uvidíte, že jedna z nich je menšia ako ostatné. Je to preto, lebo tigria matka leží vždy tak, že prístup k mlieku majú len dve priebojnejšie tigríčatá.
Pribudlo aj žriebä poníka shetlandského, tri malé kozičky, vietnamské prasiatko, mláďatá jeleňa milu či malých opíc tamarínov žltorukých, ktoré nosí na chrbte otec.
Košickou hviezdou je mláďatko makaka dlhochvostého, ale zoo má veľkú radosť i z novorodenca tučniaka jednopásového. Je prvý svojho druhu na Slovensku a dovoľuje zabudnúť na nedávne problémy miestneho chovu tučniakov.
Najznámejšie mláďa bojnickej zoo Kiran, prvý orangutan narodený na Slovensku, v stredu oslávil dva roky. Čerstvým obyvateľom záhrady je samička ťavy dvojhrbej a najprekvapujúcejším prvý biely somárik v histórii zoo.
Najmenšie tigríča museli chovatelia prikrmovať z fľašky, aby nabralo chýbajúcu váhu.
Vietnamské prasiatko a jeho mama, oficiálne sviňa domáca vietnamská.
Malé tamarínča žltoruké sa drží otca ako prilepené.
Maira a Jazua. Krásne šelmy. Do rodného listu zapísané ako jaguáre americké.
Šimpanzia mama Uschi a hviezda bratislavskej zoo Šani.
V minulosti slúžili v baniach, no dnes sú poníky shetlandské atrakciami pre deti.
Mláďa jeleňa milu sa mohlo narodiť len v zoo. Tento druh jeleňov, pochádzajúci z močaristých planín severovýchodnej Číny, už vo voľnej prírode nežije.
Mláďatá svine divej.
Mláďatá kozy kamerúnskej.
Autor: SME - Tomáš Benedikovič