HAAG.Bývalý veliteľ bosnianskosrbskej armády Ratko Mladič predstúpi v piatok po prvýkrát pred sudcov Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Rozhodol o tom holandský sudca Alphons Orie. V piatok sa má Mladič vyjadriť k 11 obvineniam, ktoré voči nemu ICTY vzniesol.
Medzi najvážnejšie patrí obvinenie z genocídy v súvislosti s nariadením masakry v Srebrenici, kde Mladičove jednotky postrieľali 8000 moslimských chlapcov a mužov. Mladič sa má podľa príkazu dostaviť pred súd 3. júna o 10.00 SELČ.
Podľa hovorkyne súdu Nermy Jelačičovej Mladič v stredu absolvoval povinnú lekársku prehliadku, k jeho zdravotnému stavu sa však odmietla vyjadriť.
Mladič dostal svoje obvinenie
Pracovníci ICTY Mladičovi odovzdali jeho obvinenie, aby si ho mohol preštudovať, a vysvetlili mu procedurálne otázky.
Mladiča v utorok večer do Haagu dopravilo srbské vládne lietadlo po tom, ako mu belehradský súd zamietol odvolanie proti vydaniu.
Generála bude súdiť trojčlenný súdny panel, do ktorého už vymenovali sudcov. 63-ročný Holanďan Alphons Orie, pracuje pre ICTY od roku 2001. 63-ročný Nemec Christoph Flueggea je členom tribunálu od roku 2008 a 66-ročný Juhoafričan Bakone Moloto od roku 2005.
Orie a Flueggea sa zúčastnili na predbežných pojednávaniach s bosnianskosrbským prezidentom Radovanom Karadžičom. Orie sa tiež zúčastnil na procese s bývalým chorvátskym generálom Antem Gotovinom, ktorého v apríli odsúdili na 24 rokov väzenia.
Prevoz bývalého bosnianskosrbského veliteľa Ratka Mladiča do Haagu potvrdzuje, že nikto nemôže zostať nepotrestaný za zločiny, vyhlásil hlavný prokurátor Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu Serge Brammertz.
Do prvého pojednávania Mladič ešte nebude mať vlastného právnika, tribunál mu teda pridelí právneho zástupcu, ktorý bude prítomný iba počas vyjadrenia k obžalobe.
Tento obhajca by mal Mladiča navštíviť vo väzení pred piatkovým pojednávaním a rozprávať sa s ním o obžalobe, ktorú bývalému bosnianskosrbskému veliteľovi odovzdali v utorok večer po jeho príchode do Haagu.
ICTY chce zistiť, kto Mladičovi pomáhal
Brammerzt tiež naznačil, že na pôde Bezpečnostnej rady OSN 6. júna povie, že "Srbsko splnilo jednu zo svojich najdôležitejších medzinárodných záväzkov".
"Chceme preveriť, kto za uplynulých päť rokov pomáhal Mladičovi ukrývať sa, a budeme ich brať zodpovednosť," dodal.
Hlavný žalobca ICTY tiež zdôraznil, že tribunál berie otázku Mladičovho zdravotného stavu veľmi vážne a poskytne mu všetku potrebnú lekársku pomoc.
Mladič bol podľa súdneho zapisovateľa Johna Hockinga "mimoriadne kooperatívny" po tom, čo ho v utorok previezli do väzenského komplexu v Scheveningene. S Mladičom sa Hocking rozprával prostredníctvom tlmočníka a podľa dojmov zapisovateľa mu generál zjavne jasne rozumel.
ICTY: O Mladiča bude vo väzení dobre postarané
V areáli zariadenia si svoje tresty odpykávajú viacerí bývalí Mladičovi spojenci, ale aj rivali.
Budova stojí vedľa bývalého väzenia, kde nacisti počas druhej svetovej vojny zadržiavali príslušníkov holandského odboja. V porovnaní s väzeniami v domovských krajinách detenčné centrum v Scheveningene poskytuje relatívny luxus.
Nehnuteľnosť v lukratívnej oblasti stojí asi dva kilometre od pieskovej pláže. Obžalovaní majú k dispozícií samostatnú celu s rozlohou desať metrov štvorcových, kde môžu sledovať televíziu, čítať alebo pracovať na svojich procesoch.
Zadržiavaní z nepriateľských strán sa stretávajú
Cela je vybavená skriňou, toaletou, umývadlom a telefónom, aj keď hovory musí prepájať ústredňa. Zadržiavaní môžu používať počítače ale bez prístupu k internetu a elektronickej pošte. Cez deň sa môžu zadržiavaní voľne pohybovať a stretávať. Namiesto väzenských uniforiem môžu nosiť vlastné šaty.
V juhoslovanskom krídle väzenia sú však politika a súdne prípady zakázanou témou konverzácie. "V zadržiavacom stredisku platia prísne pravidlá. Rozhovory o politike a súdnych prípadoch sú zakázané," tvrdí Sever Halilovič, bývalý bosnianskomoslimský generál, ktorého tribunál oslobodil od obvinení z vraždy chorvátskych civilistov.
Srbské médiá tvrdia, že napriek politickým sporom, zadržiavaní z nepriateľských strán balkánskych vojen sa stretávajú počas náboženských sviatkov a dokonca si dávajú darčeky. "Vojna nás rozdelila a Haag nás dal opäť dohromady," napísal Halilovič v knihe o čase strávenom v Scheveningene.
Aj iní zadržiavaní hovoria o priateľstvách, ktoré v Scheveningene vznikli. Podľa bývalého macedónskeho ministra vnútra Ljube Boškovského, keď do Haagu v decembri 2005 priviezli chorvátskeho generála Anteho Gotovinu, mal na sebe košeľu s krátkymi rukávmi - zatkli ho totiž na Kanárskych ostrovoch.
"Problém sa vyriešil, keď mu (bývalý srbský a juhoslovanský prezident) Slobodan Miloševič požičal pulóver," povedal vraj medzičasom oslobodený Boškovski. Gotovinu nedávno odsúdili na 24 rokov väzenia za zločiny spáchané na chorvátskych Srboch.
Mladič sa môže stretávať s Karadžičom aj Gotovinom
Bývalý šéf bosnianskosrbskej armády Ratko Mladič sa v stredu zobudil vo svojej cele vo väznici v holandskom Haagu, ktorá patrí pod Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY).
V areáli celého zariadenia si pritom svoje tresty odpykávajú viacerí bývalí Mladičovi spojenci, ale aj rivali.
Medzi tých prvých patrí exprezident bosnianskej Republiky srbskej Radovan Karadžič a do druhej kategórie patrí bývalý chorvátsky generál Ante Gotovina.
"Som si istý, že v nasledujúcich dňoch sa stretnú," keď Mladiča presunú z cely predbežného zadržania do riadnej cely, uviedol pre agentúru AFP Karadžičov právnik Peter Robinson.
Karadžič aj Mladič sú obvinení z podielu na masakre v Srebrenici z roku 1995, pri ktorej prišlo o život asi 8 000 bosnianskych moslimov, a zo štvorročného obliehania Sarajeva, ktoré stálo život 10 000 ľudí.
Napriek tomu, že obaja muži počas vojnového konfliktu v Bosne úzko spolupracovali, podľa svedkov sa ich osobný vzťah ku koncu vojny zhoršil.
Celkom iné to je ale v prípade bývalého chorvátskeho generála Anteho Gotovinu, ktorý si v sídle ICTY odpykáva 24-ročné väzenie za vojnové zločiny spáchané na etnických Srboch. V 90. rokoch totiž jeho armáda bojovala aj proti tej Mladičovej.
Napriek tomu, že je nepravdepodobné, že by obaja muži zdieľali rovnakú celu, väznica v Haagu disponuje viacerými spoločnými priestormi, kde sa skôr či neskôr určite stretnú. Patrí medzi ne napríklad posilňovňa, kaplnka, práčovňa alebo aj sprchy.
Miloševič počúval Céline Dion
Keďže politické témy sú zakázané, rozhovory sa zvyčajne točia okolo stravy, rodiny a zdravotných záležitostí - napríklad problémov so získaním termínu u miestneho zubára.
"Strava nie je to, na čo sme boli zvyknutí na Balkáne. Zelenina nie je dobre uvarená a porcie sú príliš malé, takže jedlo sme si museli kupovať v kantíne," povedal Halilovič agentúre Reuters. Najviac sa však sťažoval na problém so zubárom - v celom stredisku bol len jeden dentista a čakacia doba bola dlhá.
Mladič, ktorý je podľa jeho advokátov v zlom stave, bude mať zrejme prístup k dobrej zdravotníckej starostlivosti. Tribunál nechce, aby v Haagu zomrel ďalší prominentný obžalovaný.
Slobodan Miloševič, ktorý v cele rád počúval cédečká Céline Dion, vo svojej cele zomrel 11. marca 2006 - pár mesiacov pred očakávaným vynesením rozsudku za zločiny v Chorvátsku, Bosne a Kosove.
"Zadržiavaní môžu využívať väzenské zdravotnícke zariadenia, ale keď majú vážne problémy, môžu využiť iné väzenské nemocnice alebo dokonca civilné nemocnice," povedala hovorkyňa tribunálu Norma Jelačičová. Napriek všetkej tej vybavenosti, stále je to väzenie, vyhlásil Halilovič.
tasr, sita