WASHINGTON. Svetová "vojna proti drogám" zlyhala a jednotlivé krajiny by mali zvážiť legalizáciu marihuany a iných drog, aby znížili vplyv organizovaného zločinu a chránili zdravie občanov. V dnes zverejnenej správe to tvrdí medzinárodná komisia pre problematiku drog.
Globálna komisia pre drogovú politiku (GCDP) vyzvala na nový prístup v boji proti zneužívaniu drog a zmenu súčasnej stratégie prísnej kriminalizácie drog a väznenia ich užívateľov. Namiesto toho by sa mala pozornosť zamerať na boj proti zločineckým kartelom, ktoré kontrolujú obchod s drogami.
"Globálna vojna proti drogám zlyhala, čo má zničujúce dôsledky pre jednotlivcov a spoločnosti po celom svete," citovala zo správy agentúra Reuters.
Vyzvali na experimenty pri dekriminalizácii
Autori štúdie vyzývajú vlády, aby experimentovali s modelmi právnej regulácie drog. "Toto odporúčanie sa týka osobitne marihuany, ale vyzývame aj na iné experimenty pri dekriminalizácii a právnej regulácii," uvádza sa v správe.
Po celom svete je 250 miliónov užívateľov zakázaných drog, pričom menej ako desať percent z nich je v kategórii závislých. Na výrobe a distribúcii sa podľa odhadov OSN podieľajú milióny ľudí.
Štúdia tiež konštatuje, že dekriminalizácia neviedla k výraznému nárastu užívania drog. "Nastal čas prelomiť tabu a diskutovať o všetkých možnostiach drogovej politiky, vrátane alternatív k zákazu drog," vyhlásil bývalý kolumbijský prezident César Gaviria.
Vyhodili sa obrovské peniaze
Medzi 19 členmi komisie sú aj súčasný grécky prezident Jorgos Papandreu, bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan, bývalí prezidenti Mexika, Švajčiarska, Brazílie, britský biznismen Richard Branson, bývalý šéf americkej diplomacie George Shultz a bývalý šéf americkej centrálnej banky Paul Volcker.
Kriminalizácia a represie pohltili obrovské prostriedky, ktoré mohli byť lepšie využité vo verejnom zdravotníctve na znižovanie dopytu po drogách, ako aj na boj proti HIV/AIDS a škodlivým vplyvom užívania drog, konštatuje správa.