Súťaž, na ktorú je ministerstvo kultúry hrdé, skončila na stole Generálnej prokuratúry i maďarskej polície.
BRATISLAVA. Podvodníkov bohatnúcich na verejných zákazkách nemusia odradiť ani elektronické aukcie.
Firmy, ktoré sa v máji zúčastnili na aukcii na tlač a distribúciu kultúrnych poukazov pre školy s predpokladanou cenou 830-tisíc eur, tvrdia, že ich napadli hackeri. Nemohli upravovať ceny. Súťaž vyhlásilo ministerstvo kultúry.
Internetoví operátori potvrdili, že dvoch účastníkov počas aukcie zahltili tisícky emailov.
Ministerstvo označilo sťaž nosť za „technický problém uchádzačov“ a tvrdia, že súťaž opakovať nemôžu. Poškodené firmy sa obrátili na Generálnu prokuratúru, ktorá súťaž skúma.
Útok v kľúčovom čase Ako fungujú E-aukcie
Účastníci o sebe nevedia. Do systému vložia vstupné ponuky. Viditeľná je len najvýhodnejšia ponuka, bez zdroja. Súťažiaci ponuky priebežne znižujú či menia iné kritériá. Softvér vyhodnocuje kritériá a určuje poradie. Pri otvorenom konci sa predlžuje, kým padajú ponuky. Víťaz je jasný hneď.
„Aukcia spočiatku prebiehala bez problémov, držali sme sa na prvom mieste. Neskôr začali problémy s odosielaním cien do aukcie, až systém celkom zamrzol,“ hovorí obchodný riaditeľ firmy Kasico Dušan Šťastný.
Kým sa do systému opäť prihlásili, aukcia sa skončila. „Boli sme pritom schopní ponúknuť ešte o tretinu nižšiu sumu,“ tvrdí.
Keďže technici poruchu na serveri firmy nezistili, požiadali o stanovisko prevádzkovateľa internetového pripojenia.
„Spoločnosť Kasico bola napadnutá cez elektronickú komunikáciu neznámym útočníkom,“ odpísal Peter Gros zo Slovanetu. Útočník ochromil firemnú sieť ôsmimi tisíckami emailov v priebehu desiatok minút.
Podobný scenár sa v rovnakom čase udial aj o dvesto kilometrov ďalej v maďarskej tlačiarni bankoviek Pénzjegynyomda Zrt., ktorá sa na aukcii tiež zúčastnila.
„V poslednej minúte súťaže prišlo na náš server niekoľko tisíc emailov z neidentifikovateľných adries. Kompletne zahltili pamäť a systém zamrzol,“ hovorí slovenský zástupca firmy Jozef Sýkora.
Zaslať ponuku sa v posledných minútach nepodarilo ani ďalšej firme, ktorá sa však na rozdiel od prvých dvoch rozhodla nesťažovať.
Ministerstvo kultúry tvrdí, že na súťaž je hrdé. „Za službu, ktorú zakontrahovalo bývalé vedenie, budeme platiť o polovicu menej,“ napísala jeho hovorkyňa Eva Chudinová. Cenu zákazky odhadovali na 830-tisíc eur bez DPH. Víťaz ponúkol 391-tisíc.
Výhrady k súťaži ministerstvo odmieta. „Všetci uchádzači boli upozornení, že verejný obstarávateľ nenesie zodpovednosť za technické problémy mimo aukčného prostredia a porucha na strane uchádzača nie je dôvodom na opakovanie aukcie.“
Konkurencia sa pozná To, že útok ministerstvo interpretuje ako technický problém uchádzačov, považujú pirátmi napadnuté firmy za nebezpečný precedens.
„Ak im to prejde bez trestu, rýchlo sa to naučia ďalší a manipulácie súťaží sa budú zvaľovať na účastníkov,“ obáva sa Šťastný.
Zistiť, koho a kedy majú piráti napadnúť, nie je ľahké. Informácie o účastníkoch a čase aukcie má iba obstarávateľ a prevádzkovateľ aukčného systému. S kým o zákazku súperia, nevedia ani firmy.
„Keď však ide o komodity, v ktorých je pár dodávateľov v strednej Európe, veľmi dobre sa navzájom poznajú,“ upozorňuje riaditeľ spoločnosti eBIZ Corp Boris Kordoš, ktorá aukciu zabezpečovala. Priznáva, že aukčný systém nedokáže odhaliť útoky na servery uchádzačov.
„Z nášho pohľadu prebehla súťaž štandardne. Ak sa chcú firmy vyhnúť podobným rizikám, mali by mať zabezpečené aj náhradné pripojenie na internet.“ Prípad skúma aj naša Generálna prokuratúra a maďarská polícia, na ktorú sa poškodené firmy obrátili.
„Sme za to, aby sa to vyšetrilo, ak k tomu skutočne došlo, je to vec, ktorá škodí aukciám,“ tvrdí Kordoš.
Mali by to zopakovať
Programová riaditeľka Transparency International EMÍLIA SIČÁKOVÁ –BEBLAVÁ hovorí, že ak sa útoky preukážu, treba na to reagovať v zákone.
Stretli ste sa už s útokom na e-aukciu?
„Nie, ale pokiaľ je to preukázateľné a zabránilo to vygenerovaniu najlepšej ceny a kvality pre občana, ministerstvo kultúry by malo preukázať dobrú vôľu a súťaž zopakovať. Majú sledovať verejný záujem, aj keď to zdrží nákup.“
Tvrdia, že za technické problémy uchádzačov nezodpovedajú.
„Ak sa preukáže, že k útokom dochádza, regulátor sa musí takýmto situáciam venovať, podobne ako obstarávateľ. Objaviť sa to môže aj v súťažnej dokumentácii ako dôvod na opakovanie obstarávania.“
Nie je chyba, že priebeh e-aukcie nemožno napadnúť na Úrade pre verejné obstarávanie?
„Regulátor na ne bude určite reagovať. Táto skúsenosť by mala byť inšpiráciou pri príprave nového znenia zákona o verejnom obstarávaní.“
V čom sú dosiaľ slabiny e-aukcií?
„Žiadna aukcia nevyrieši riziko každého obstarávania, ktorým sú zlé súťažné podklady. Ak nastavíte diskriminačné podmienky pri nákupe, môžete ich mať aj na kriedovom papieri, neprihlási sa desať záujemcov do e-aukcie, ale jeden vopred vybraný.“
Priniesli aukcie transparentnosť a úspory?
„V porovnaní s klasickými postupmi generujú vyššie úspory najmä vďaka väčšiemu počtu uchádzačov. Firmy pôjdu skôr do súťaží, kde vedia, že prostredie je férové, ako tam, kde vedia, že vyhrá lepší kamarát či straník.“

Beata
Balogová
