BUKUREŠŤ. Rumunsko na 99 percent verí, že sa ešte v tomto roku stane členskou krajinou Schengenu. Pre tamojšie médiá to vyhlásil minister vnútra Traian Igas, uviedla rakúska agentúra APA.
Jeho slová sú zrejme reakciou na utorkový článok britského denníka Financial Times, ktorý s odvolaním sa na diplomatické zdroje napísal, že vstup Rumunska a Bulharska do Schengenu je "skôr otázkou rokov ako mesiacov".
Problémová justícia
Za príčinu označil chýbajúcu dôveru európskych partnerov v justíciu oboch balkánskych štátov.
Podľa Igasa je Rumunsko pripravené na vstup do Schengenu v tomto roku. "Všetci experti sú si v tom zajedno, všetky správy potvrdzujú tento fakt," vyhlásil šéf rezortu vnútra v Bukurešti.
Optimizmus v súvislosti s otázkou vstupu Rumunska i Bulharska do Schengenu napriek výhradám Nemecka a Francúzska vyjadril v utorok pre Financial Times i rumunský prezident Traian Basescu.
Všetci kritici požadovali, aby uchádzači z Balkánu popri technickom zabezpečení vonkajšej hranice únie dosiahli aj skutočný pokrok v oblasti boja proti korupcii a pri realizácii reformy justície.
Europoslanci vstup odobrili
Bulharsko a Rumunsko splnili technické a legislatívne kritériá pre pričlenenie sa k schengenskej zóne. Zhodli sa na tom počas utorňajšej večernej rozpravy poslanci Európskeho parlamentu.
Obe krajiny by teda mali mať možnosť pričleniť sa k zóne s voľným pohybom osôb a tovarov bez akéhokoľvek ďalšieho zdržiavania, konštatovali europoslanci v odkaze adresovanom Rade Európskej únie, ktorá má konečné slovo pri vydaní súhlasného stanoviska.
Podľa poslancov EP nie sú známe žiadne skutočnosti, ktoré by bránili občanom Rumunska a Bulharska slobodne cestovať v rámci európskej bezcolnej a bezpasovej zóny.
Viacerí europoslanci poukázali na problémy, s ktorými obe krajiny stále bojujú. Sú to najmä organizovaný zločin, obchodovanie s bielym mäsom a korupcia. To a