Bývalý generálny prokurátor priznal svoje majetkové pomery na zasadnutí Ústavnoprávneho výboru, kde sa dostavil ako kandidát Smeru na vypočutie.
BRATISLAVA. Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka sa nebráni označeniu za milionára. „Môžem zodpovedne povedať, že áno, som milionár. Môj majetok je odhadovaný na nejaké milióny,“ povedal dnes, keď ho ako kandidáta na generálneho prokurátora vypočúval ústavnoprávny výbor parlamentu.
Podotkol, že na prokuratúre pracuje od roku 1988 a jeho manželka je advokátka, ktorá predtým pracovala v niekoľkých štátnych inštitúciách.
Bude žalovať .týždeň
Vydavateľovi týždenníka .týždeň, ktorý zverejnil informácie, že Trnka kúpil svoj dom v Hamuliakove za polovicu trhovej ceny, chce Trnka odpovedať žalobou.
„Odpoviem týždenníku .týždeň jednou peknou, slušnou občiansko-právnou žalobou, lebo som tam obvinený z nečestných a nelegálnych príjmov,“ povedal.
Trnka vysvetlil, že byt kúpil na synovu hypotéku, pretože mu sám založil stavebné sporenie a v čase, keď dom kupoval, banka ponúkala zvýhodnenú hypotéku pre mladých.
Poslancom povedal, že súpis majetku a príjmov pravidelne predkladá v majetkovom priznaní a v rámci žaloby doručí aj podrobný súpis svojho majetku.
„Dostanete kompletné výpisy z mojich bankových účtov, dostanete kompletné výpisy zo všetkých položiek na zariadenia domu, na autá, na prevádzku domu, na celý môj životný štandard. Ja som manželke vždy vyčítal, že je až moc veľký pedant, teraz jej k tomu gratulujem,“ vyhlásil.
Po hrádzi vraj jazdil z bezpečnostných dôvodov
Bezpečnostné opatrenia boli skutočným dôvodom, pre ktorý mal bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka povolenie jazdiť autom po dunajskej hrádzi.
Povedal to poslancom Ústavnoprávneho výboru, pred ktorých sa ako kandidát na generálneho prokurátora dostavil na vypočutie. Naznačil, že celá situácia mohla mať súvis s kauzou Hrbáček.
"V marci 2010 bolo po aute môjho syna vystrelené zbraňou kalibru deväť milimetrov. Asi tri dni na to bolo vystrelené po manželke prokurátora Šufliarskeho. To sme oznámili ministrovi vnútra aj policajnému prezidentovi," vysvetľoval Trnka.
Keďže generálny prokurátor nemá nárok na ochranku, vtedajší policajný prezident Ján Packa rozhodol o zriadení kontrolných bodov v miestach trvalého bydliska Trnku a Šufliarskeho, teda v Hamuliakove a Dunajskej Lužnej.
"Následne bolo rozhodnuté, že nie je vhodné, aby sme používali jednu cestu z pracoviska aj na pracovisko. Preto bolo dvom služobným vozidlám vydané povolenie vodohospodárskeho podniku, aby sme mohli využívať hrádzu medzi vodným dielom Gabčíkovo a Bratislavou. Toto som služobnými autami použil v priebehu roka asi päťkrát," povedal Trnka.
Dostal výhražné listy
V marci a apríli tohto roku podľa jeho slov prišlo viacero výhražných listov. "Jeden človek sa momentálne nachádza vo väzbe pre nebezpečné vyhrážanie, na druhého je podaná obžaloba a tretí je na psychiatrii. Vzhľadom na to, že nepoužívam služobné autá, som požiadal o vydanie povolenia na možnosť cesty po hrádzi. Toto som využil od 9. mája doposiaľ štyrikrát. Presne v tom čase o pol šiestej ráno, kedy sú tam húfy cyklistov a korčuliarov," povedal ironicky.
Trnka tvrdí, že po odhalení jeho jázd po hrádzi denníkom Sme už preňho povolenka nemá zmysel. "Je bezpredmetná a môžem ju zahodiť," povedal. Celý prípad pritom dáva do súvislosti s kauzou Hrbáček.
"Boli vzatí do väzby a následne prepustení na nezmyselnú kauciu. Vtedy došlo k streľbe po autách našich príbuzných. Predpokladali sme, že to má spojitosť," podotkol.
Na otázku, prečo s vysvetlením svojich jázd po hrádzi, ktorých oficiálnym dôvodom bol dohľad nad nedokončenými investíciami nad vodným dielom Gabčíkovo, prišiel až teraz, Trnka odvetil, že nevidel dôvod sa niekomu zdôverovať.