BRUSEL. Poľsko ako jediná zo všetkých krajín Európskej únie zablokovalo snahu ministrov životného prostredia o posilnenie európskeho nízko-uhlíkového hospodárstva.
Poľské veto padlo počas zasadnutia Rady Únie pre životné prostredie v Luxemburgu.
Plán prechodu na konkurencieschopné nízko-uhlíkové hospodárstvo v roku 2050 je strategickou deklaráciou ambícií Únie smerom k nízko-uhlíkovému a konkurencieschopnému rozvoju v strednom a dlhodobom horizonte.
Slovensko, ktoré na luxemburskom zasadaní zastupoval štátny tajomník ministerstva životného prostredia Branislav Cimerman, návrh záverov Únie privítalo.
Podľa stanoviska slovenskej strany je nevyhnuté premietnutie cieľov únie do pripravovaného viacročného finančného rámca Únie na obdobie od rokov 2014 - 2020.
Európski ministri mali za cieľ znížiť emisie skleníkových plynov o 25 percent do roku 2020.
Poľské veto znamená, že pokrok pri rokovaní v otázkach životného prostredia bude v druhom polroku 2011 zložitý, keďže od 1. júla rotujúce predsedníctvo únie preberajú práve Poliaci.
Podľa očakávania ministrov, pred hlasovaním boli predstavitelia všetkých 27 členských štátov ochotní hlasovať za predložené závery Európskej komisie, aj preto poľské veto všetkých zaskočilo.
"Som hlboko sklamaný, že jediná krajina v Únii, ktorá nedokáže akceptovať spoločný kompromis vo veci ako nasmerovať Európu na nízko-uhlíkové hospodárstvo je Poľsko," vyhlásil po ohlásení poľského nie Chris Huhne, britský minister energetiky.
"Je to čierny deň pre vedúcu úlohu Európy v oblasti klimatických zmien, ale Veľká Británia spolu s jej európskymi kolegami bude aj naďalej bojovať, aby dosiahla svoje ciele v oblasti nízko-uhlíkového hospodárstva a urobila maximum pre budúcnosť nášho ekologického hospodárstva," dodal.