BRATISLAVA. Hoci sa poľovnícka sezóna začína až na jeseň, v slovenských lesoch tento rok zomreli po výstreloch už najmenej traja poľovníci.
V januári našli pri Banskej Štiavnici dvoch zastrelených poľovníkov. Polícia sa domnievala, že jeden omylom zastrelil druhého a potom spáchal samovraždu.
Pred týždňom pri Borskom Mikuláši na Záhorí zastrelil poľovník zo 150 metrov svojho kolegu, ktorého si vraj pomýlil s diviakom. Strelcovi namerali v krvi alkohol.
Tieto čísla priznávajú poľovníci neochotne, iba pár dní po zverejnení štatistiky, že ročne zastrelia vyše sedemtisíc psov, mnohých len pár metrov od ich majiteľov.
Ani jeden
„Minulý rok sme nemali ani jeden smrteľný úraz,“ tvrdí výkonný riaditeľ Slovenského poľovníckeho zväzu Imrich Šuba. Štatistiku si vedie ich poisťovňa, ktorá poľovníkov poisťuje. „Sú to osobné zlyhania jednotlivých ľudí,“ odvetil na otázku, aké sú príčiny tragédií v lesoch. „Je to podobné, ako keď niekoho zabijete, pretože šoférujete dvojstovkou.“
Vlani poľovníci zaznamenali tri strelné zranenia, z ktorých jedno bolo vážne, pri Nových Zámkoch poľovníka trafila odrazená strela.
Úmrtia v predošlých rokoch sa podľa Šubu pohybovali medzi troma a piatimi.
Polícia zastrelených na poľovačkách nesleduje. „V štandardných policajných štatistikách evidujeme trestný čin zabitie, nie je vyšpecifikovaný, pri akej príležitosti k zabitiu došlo,“ píše policajná hovorkyňa Andrea Dobiášová.
Ochranár Juraj Lukáč poľovníckym štatistikám neverí. Hovorí, že podľa jeho dlhodobých sledovaní zastrelia v lesoch okolo desať ľudí ročne. Na prelome 80. a 90. rokov to podľa Lukáča bolo v jednom roku až 37 prípadov.
Lukáč tvrdí, že poľovníci často nedodržiavajú bezpečnostné predpisy. „Strieľajú bežne na šuchot v kroví bez toho, aby vedeli, čo tam je. V hmle strieľali na moje dcéry, pretože si mysleli, že sú tam diviaky,“ vraví šéf Lesochranárskeho združenia Vlk.
Poľovníckou zbraňou už zomreli aj ľudia, ktorí na poľovačke vlastne neboli. V roku 2008 zastrelil poľovník druhého, keď mu v aute za jazdy podával pušku, aby si ďalekohľadom pozrel jeleňa.
Tresty sú mierne
Pri Stropkove pred desiatimi rokmi zase zabil poľovník kolegu, ktorý sedel v aute. Hoci mal v krvi najmenej 1,5 promile, dostal len podmienečný trest dva roky.
S podmienkou vyviazol aj bývalý šéf Vojenských lesov z prípadu z roku 2009. Za neúmyselné zabitie kolegu pri poľovačke dostal rok a pol podmienečne.
V niektorých krajinách sa snažia úmrtiam zabrániť zmenou zákonov. Napríklad v Maďarsku nosia poľovníci povinne reflexné vesty. U nás také pravidlo neexistuje.

Beata
Balogová
