VARŠAVA, BRATISLAVA. Tadeusz Rydzyk sa z neznámeho radového člena kongregácie redemptoristov vypracoval za 20 rokov v éteri na jedného z najvplyvnejších mužov v katolíckom Poľsku.
Najprv to bolo jeho Radio Maryja, dnes už je to aj Náš denník, televízia Trwam a Vyššia škola spoločenskej a mediálnej kultúry, kde sa vychovávajú jeho hlásne trúby. Tie idú tvrdo proti židom, cudzincom a homosexuálom a potratom. A samozrejme proti politikom, ktorí nemajú rovnaký názor.
Kňaz Tadeusz Rydzyk si získal taký vplyv, že dokáže dostať do parlamentu poslancov, rozhodnúť, kto bude premiérom či prezidentom. Má politické kontakty a silných sponzorov v pozadí. Spory s Rydzykom sa vyhrať nedajú.
Nóta do Vatikánu
Poľská vláda Donalda Tuska sa do Rydzyka pustila. V sobotu odovzdala vo Vatikáne diplomatickú nótu, v ktorej protestuje proti správaniu sa Rydzyka v zahraničí a žiada nápravu.
Doma premiér Tusk povedal, že sa nezľakne kňaza, ktorý má za sebou ríšu médií. Chce mu obmedziť privilégiá, ktoré si užíval počas predchádzajúcich vlád. Čo presne to bude znamenať, premiér nepovedal.
Rydzyk nahneval pravicový kabinet minulý týždeň, keď na seminári v Bruseli vyhlásil, že Poľsko je „totalitným, necivilizovaným štátom, ktorému od roku 1939 nevládnu Poliaci“.
Ešte predtým sa posťažoval, že mu kabinet zobral štátne dotácie na jeden z jeho projektov.
Odplata pred voľbami
Rydzyk hovoril o totalitnom Poľsku pár dní pred historickým predsedníctvom v Európskej únii. Preto zrejme tá rozhodná reakcia vlády.
Na jeseň však Poľsko čakajú parlamentné voľby, takže sa dá očakávať rovnako rozhodná reakcia Rydzyka a jeho médií.
Už teraz sú členovia Tuskovej vlády a strany (Občianska platforma) v Rydzykovej ríši zradcami. Rydzyk podporuje opozičnú stranu Právo a spravodlivosť, Jaroslawovi dopomohol k úradu premiéra, nebohému Lechovi do prezidentského paláca.
Vatikán včera zareagoval, že Rydzykove vyjadrenia nie sú stanoviskom Vatikánu ani poľskej cirkvi. Či svojmu kňazovi dohovorí viac, jasné nebolo. Tusk bude na Rydzyka sám.