TEL AVIV. V Egypte to posledné dni vyzerá ako počas februárového povstania proti prezidentovi Mubarakovi.
Egypťania sú v uliciach, hlavné káhirské námestie Tahrír je uzavreté a polícia rozháňa demonštrantov slzným plynom.
Zranené stovky ľudí
Pri zrážkach sa zranilo okolo tisíc ľudí. Analytici tvrdia, že mladí, ktorí boli hlavnou silou, čo zmietla Husního Mubaraka, nie sú príliš nadšení z toho, ako si počína vojenská vláda, ktorá ho nahradila.
Vyčítajú jej príliš zhovievavý postoj k predstaviteľom bývalého režimu, aj to, že armáda odmieta vyšetrovať zločiny, ktorých sa mala dopustiť v prvých dňoch povstania. Bezpečnostné sily počas nich zabili najmenej 850 ľudí.
Armáda bola najprv na strane Mubaraka a až neskôr začala podporovať demonštrantov. Práve jej prechod na druhú stranu urýchlil pád Mubarakovho režimu.
Najnovšie násilnosti sa spustili počas spomienkovej ceremónie pre civilné obete revolúcie. Tam sa začali bitky medzi ľuďmi a bezpečnostnými silami, odkiaľ sa pobúrený dav pobral na námestie Tahrír.
Príliš pomalé reformy
Najnovšie udalosti len prehĺbia nedôveru medzi jadrom revolúcie a vojenskou vládou. Egypt po povstaní zápasí aj s ekonomickými problémami a reformy, ktoré prisľúbili generáli sa rodia len pomaly.
Taktiež sa podľa egyptských mimovládnych organizácii zbytočne naťahujú procesy s ľuďmi zodpovednými za zabíjanie demonštrantov. Exprezidentovi Mubarakovi hrozí trest smrti.