BUDVA.
"Líbyjská operácia dokazuje, že európski spojenci s Kanadou a partnermi v regióne dokážu prevziať hlavnú zodpovednosť za vojenské operácie," povedal Rasmussen novinárom v čiernohorskej Budve, kde sa zúčastnil na stretnutí Jadranskej charty.
"V minulosti sme boli zvyknutí na to, že všetky operácie vedú Američania. Tentoraz väčšinu lietadiel poskytli európski spojenci, Kanada a krajiny regiónu," citovala Rasmussena agentúra Reuters.
NATO tvrdí, že nálety na ciele v Líbyi podniká v súlade s mandátom OSN a chráni civilistov pred jednotkami líbyjského lídra Muammara Kaddáfího, ktorý sa snaží potlačiť povstanie proti svojej 41-ročnej vláde. Kaddáfí tvrdí, že skutočným cieľom NATO je ukradnúť bohaté zásoby ropy.
Odstupujúci minister obrany USA Robert Gates pred časom vyhlásil, že nasadenie v Líbyi preťažuje európskych partnerov. Ako dodal, mnohým spojencom "začína dochádzať munícia" a opäť sa obracajú na USA, aby ich problémy vyriešili.
Rasmussen uznal, že európske krajiny musia zvýšiť vojenské výdavky, zároveň však dodal, že lepšia spolupráca môže tiež priniesť výsledky.
"Európske investície do obrany sú príliš malé, ale treba viac spolupracovať, aby sa vojenské sily využívali efektívnejšie," povedal.
Minulý týždeň Rasmussen odmietol výzvu Talianska na ukončenie vojenských akcií v Líbyi a pokúsil sa uistiť váhavých členov NATO, že Kaddáfího možno poraziť.
Jadranská charta je regionálne združenie Albánska, Chorvátska, Macedónska, Čiernej Hory a Bosny, ktoré vzniklo v roku 2003 s podporou USA. Cieľom charty je podporiť snahy balkánskych krajín o vstup do NATO.