Členské štáty Africkej únie sa na tom dohodli počas summitu v Rovníkovej Guinei.
MALABO. Africké štáty sa nebudú riadiť zatykačom, ktorý na líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího pred časom vydal Medzinárodný trestný súd (ICC).
Členské štáty Africkej únie (AÚ) sa na tom dohodli počas summitu v Rovníkovej Guinei. Hlavy zúčastnených štátov tvrdia, že zatykač "vážne komplikuje" snahy o nájdenie mierového riešenia konfliktu medzi Kaddáfím a líbyjskými povstalcami.
Päťdesiattričlenný blok zaujal podobné stanovisko aj v prípade zatykača ICC z roku 2009 na sudánskeho prezidenta Umara al-Bašíra, ktorého obviňujú z genocídy, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.
ICC vydal zatykač na 69-ročného Kaddáfího, na jeho 39-ročného syna Sajfa al-Isláma a 62-ročného šéfa spravodajskej služby Abdalláha as-Sanúsího ešte 27. júna.
Všetci majú mať na svedomí zločiny proti ľudskosti spáchané na oponentoch Kaddáfího režimu. Líbya však nikdy neratifikovala Rímsky štatút, ktorým vytvorili ICC, a právomoci súdu preto tamojší režim neuznáva.
Líbyjskí povstalci privítali mierový plán
Líbyjskí povstalci privítali dnes mierový návrh Africkej únie (AÚ), ktorý podľa ich názoru znamená, že líder Muammar Kaddáfí by mal odstúpiť a v budúcnosti by sa nemal žiadnym spôsobom podieľať na vedení krajiny. Informovala o tom agentúra Reuters.
Lídri krajín AÚ v piatok ponúkli okamžité sprostredkovanie rokovaní o prímerí medzi znepriatelenými stranami a o procese prechodu k demokratickej vláde. Otázku budúcej Kaddáfího roly však nechali otvorenú.
"Dokument chápeme tak, že Kaddáfí nebude mať v Líbyi nijakú úlohu," povedal na summite AÚ v Rovníkovej Guinei Mansúr Sajf Násir, zástupca povstalcov vo Francúzsku. Predstavitelia Kaddáfího vlády na návrh ešte verejne nereagovali.