BRATISLAVA. Ústavný súd prekvapivo po dvoch týždňoch odvolal svoje rozhodnutie o voľbe generálneho prokurátora.
Zrušil predbežné opatrenie, ktorým chcel zakázať verejnú voľbu až do momentu, kým rozhodne, či by bola ústavná.
Zmenu rozhodnutia oznámil Ústavný súd minulú stredu v nenápadnej správe. Upozornil na ňu server aktualne.sk. Píše sa v nej iba, že súd prijíma vec na ďalšie konanie. Vysvetlenie chýba.
Sudcovia zrušili vlastné rozhodnutie ešte predtým, než predbežné opatrenie vyšlo v Zbierke zákonov a začalo platiť. Parlament napriek rozhodnutiu súdu medzičasom zvolil v tajnej voľbe za generálneho prokurátora koaličného kandidáta Jozefa Čentéša.
Hoci súd odvolal zákaz voliť prokurátora podľa nových pravidiel, Čentéšovi to nepomohlo. Prezident Ivan Gašparovič ho ďalej odmieta vymenovať.
Ústava nestanovuje termín, dokedy to má prezident urobiť.
„Predbežné opatrenie pre prezidenta nebolo smerodajné. On hovoril, že počká na avizované rozhodnutie v merite veci,“ povedal Gašparovičov hovorca Marek Trubač.
„Kým sú pochybnosti, nechce pristúpiť k vymenovaniu pána Čentéša, pretože by to nebolo dobré pre neho samotného ani pre Generálnu prokuratúru.“
Také si nepamätajú
„Ešte som sa s tým nestretol,“ hovorí o novom rozhodnutí súdu ústavný právnik Peter Kresák. „Možno by som za tým videl to, že sa rozhodli, že je opatrenie zbytočné, keďže sa uskutočnila voľba.“
Hovorkyňa súdu v pondelok nedvíhala mobil. „Skutočne by sa patrilo, aby objasnili dôvody,“ myslí si Kresák.
Aj na súde sa objavili pochybnosti o predbežnom opatrení. Sudcom Ladislavovi Oroszovi a Jurajovi Horváthovi prekážalo, že sa súd vôbec zaoberá tým, či má byť voľba generálneho prokurátora tajná, alebo verejná.
Napísali, že podľa nich je zjavné, že verejná voľba nie je v rozpore s ústavou.
„Tým tu nevzniká ani najmenšia pochybnosť o zákonnosti voľby zo 17. júna, keď som bol zvolený,“ tvrdí prokurátor Jozef Čentéš. Ani on sa s podobným rozhodnutím ešte nestretol.
Predseda klubu KDH Pavol Hrušovský si na niečo podobné tiež nepamätá. „Ani vo sne by mi nenapadlo, že vydajú predbežné opatrenie a potom ho zrušia. Teraz už odpadol aj dôvod nevymenovať kandidáta, ktorého parlament odporučil prezidentovi.“
„Voľba, ktorou sme zvolili pána Čentéša, je potom úplne v poriadku,“ vraví aj predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár. „Očakávam od pána prezidenta, že bude konať.“
Revízia rozhodnutia súdu prekvapila aj podpredsedu Smeru Dušana Čaploviča. „Naozaj tu pravá ruka nevie, čo robí ľavá.“
Jozef Čentéš si už môže byť v podstate istý, že sa stane generálnym prokurátorom. Otázkou je len kedy. Píše Lukáš Fila. Téme sa venuje aj v komentári.
Procházka by žreboval
Ústavný súd o prokurátorovi rozhodne možno na jeseň, možno ešte neskôr. V koalícii sa už začína hovoriť, čo robiť, ak by mal prokuratúru dlhodobo viesť jej námestník Ladislav Tichý.
Ak by sa pre „absenciu priamej ústavnej a demokratickej legitimity“ Tichého mal meniť zákon, predseda ústavnoprávneho výboru Radoslav Procházka z KDH navrhuje za dočasného šéfa vybrať buď služobne najstaršieho prokurátora Generálnej prokuratúry, alebo žrebovať z prokurátorov, ktorí tam pôsobia aspoň desať rokov. Vylúčilo by to podľa neho akýkoľvek vplyv aktuálnej politickej väčšiny.
„Nemám rád takúto salámovú metódu legislatívneho procesu. Väčšina si môže trúfnuť na všetko, len neviem, či je to najšťastnejšie riešenie,“ hovorí Kollár.
„Neviem o tom, že by na niečom takom koalícia intenzívne uvažovala,“ vraví predseda Mosta-Hídu Béla Bugár.

Beata
Balogová
