BERLÍN, BRATISLAVA. Žiadne vyholené hlavy, ťažké čierne čižmy, tričká s dvojzmyselnými písmenami v názve či palestínska šatka. Po novom šortky, slnečné okuliare, nenápadné tetovanie či piercing.
Neonacisti sa dali na módne značky, ktoré letia medzi mladými. Obliekajú sa tak, aby ste ich v dave nerozoznali.
Sú nenápadnejší, ale oveľa agresívnejší, píše sa v najnovšej správe nemeckého spolkového úradu na ochranu ústavy.
Šortky a slnečné okuliare Vyznávači extrémnej pravice sa chcú stratiť v dave. Ako sa píše v správe spolkového úradu, zbavujú sa preto oblečenia, ktoré je „jednoznačnou poznávacou značkou pre politických protivníkov a často priťahuje spoločenskú stigmatizáciu.
Pravicový extrémizmus Celkovo je v Nemecku evidovaných 25-tisíc pravicových extrémistov, počet trestných činov s extrémistickým pozadím klesol v Nemecku z 18 750 (rok 2009) na 15 905 (2010), počet radikálnych neonacistov sa zvýšil na 9500, len počet najradikálnejších „autonómnych nacionalistov“ stúpol z 200 na tisíc.
Čižmy vymenili za tenisky, bundy britskej značky Lonsdale nechali v skrini a kupujú si tričká podľa módnych trendov.
Palestínske šatky odložili ako zastaralý symbol boja proti Izraelu a nasadili si slnečné okuliare. Ak tetovanie, tak oveľa nenápadnejšie, žiadne viditeľné hákové kríže.
Menej na očiach sú aj ich obľúbené kódy ako 88 (Heil Hitler), 28 (v roku 2000 zakázaná organizácia Blood and Honour) či číslo 1488, ktoré v sebe skrýva odkaz zosnulého amerického neonacistu Davida Lanea: „Musíme zaistiť bezpečnosť nášho národa a budúcnosť bielych detí.“
Ak pred desiatimi rokmi mali asi stovku kódov, dnes ich experti rozlúštili asi 150 – sú na poznávacích značkách, na tetovaní či tričkách.
Sú agresívnejší Dnes neonacisti nakupujú v rovnakých obchodoch ako ich rovesníci.
„Vonkajšok neonacistu je dnes rozmanitý, jeho štýl sa mieša s popovou a rockovou kultúrou, nosia piercing,“ hovorí pre magazín Der Spiegel expert na pravicový extrémizmus Michael Weiss.
Rozoznať ich je ťažké aj medzi ľavicovými extrémistami, čo pri demonštráciách sťažuje polícii prácu.
Ak si niekde ešte dajú svoje typické oblečenie, tak na vlastné akcie, kde sa cítia v bezpečí a nie sú na očiach verejnosti.
„Snažia sa, aby pasovalo to, čo v skutočnosti nepasuje,“ dodáva Michael Weiss.
Neonacisti sú nenápadnejší, zato brutálnejší. Rovnaká správa spolkového úradu na ochranu ústavy konštatuje, že minulý rok počet najradikálnejších „značne stúpol“.
Evidujú ich 9500. Počet trestných činov s extrémistickým pozadím však klesol. Minulý rok ich polícia zaznamenala takmer 16-tisíc.
Pribúda žien Nič na tom nemení ani fakt, že medzi neonacistami je čoraz viac žien. Doma sú to matky a poriadkumilovné ženy v domácnosti, ale na ultrapravicovej scéne mimoriadne aktívne členky.
„Podiel žien stúpol. Odhadujem, že každý piaty pravicový extrémista je žena,“ hovorí pre ORF novinárka a expertka na extrémizmus Andrea Röpkeová, ktorá napísala knihu o pravicovom extrémizme v Nemecku.
Sú v krajne pravicových stranách i v prvých radoch na demonštráciách. Podľa expertov „stabilizujú pravicovú scénu v pozadí“.
Pôsobia na komunálnej úrovni, starajú sa o deti a mládež a organizujú pre nich rôzne športové či zábavné podujatia. Majú na starosti prírastky.