LONDÝN, BRATISLAVA. Kruté praktiky najpredávanejšieho britského nedeľníka si vybrali svoju obeť na najvyšších miestach. Bývalý šéfredaktor News of the World a exhovorca premiéra Andy Coulson je oddnes v cele.
Úplatky za stotisíc libier
Pre obvinenia, že noviny nechali odpočúvať údajne asi 4000 ľudí, medzi ktorými bolo aj 13ročné zavraždené dievča, či obete teroristických útokov, ho dnes zatkla britská polícia.
Je obvinený aj zo zapojenia do aféry s úplatkami. Novinári News of the World mali nelegálne platiť policajtom za informácie údajne až vyše 100tisíc libier. Pre toto obvinenie včera zatkli aj bývalého novinára nedeľníka Cliva Goodmana, ktorý sa nabúraval do telefónov kráľovskej rodiny.
V afére, ktorá otriasla britskou politickou a mediálnou scénou a priniesla nečakaný koniec nedeľníka, prehrali všetci, ktorí boli mocní či rešpektovaní – politici, médiá aj polícia. A spolu s nimi aj jeden z najmocnejších mediálnych magnátov, ktorý noviny vlastní – Rupert Murdoch.
Cameron priznal chyby
Polícia si pokazila renomé nedbalým vyšetrovaním a prijímaním úplatkov od novinárov.
Politici prehrali, pretože sa podľa analytikov báli zakročiť proti mocným médiám. A to vrátane premiéra Davida Camerona, ktorý si najal za hovorcu Coulsona po tom, čo v nedeľníku prepukol škandál. Zbavil sa ho až po tlaku médií v januári tohto roka.
Cameron si na narýchlo zvolanej tlačovke dnes sypal popol na hlavu a hovoril, že to nezvládli vlády ani opozícia. „Šéfovia strán sa tak snažili získať priazeň médií, že sme si nevšímali, že túto aféru treba riešiť,“ povedal. Za prijatie Coulsona za hovorcu sa neospravedlnil, ale prevzal zaň plnú zodpovednosť. Povedal, že mu dal „druhú šancu“, ktorá „nefungovala“.
Nariadil nové vyšetrovanie aféry s odpočúvaním a ďalšie prešetrenie etiky a praktík britských médií vo všeobecnosti. Chce tiež nový tlačový úrad, ktorý by bol nezávislý od politikov a médií.
Neboli v praktikách sami
Médiá v afére stratili možno najviac. Nielen dôveru a povesť úspešných novín, ktoré túto nedeľu pre škandál vyjdú naposledy.
Nečestné praktiky sa podľa magazínu Economist veľmi pravdepodobne nediali len v News of the World. V britskom bulvári, ktorý patrí medzi najtvrdšie na svete, sa o škandále písalo neobvykle málo. Až do tohto týždňa, keď denník Guardian prišiel s novými informáciami, že denník odpočúval aj obyčajných ľudí.
Lišiak Murdoch
Mediálneho magnáta sa boja politici na oboch stranách Atlantiku.
LONDÝN, BRATISLAVA. Hovorí sa o ňom, že je jedným z posledných veľkých mediálnych magnátov a jeho zásluhou padajú alebo vyhrávajú vlády a prezidenti. Pôvodom Austrálčan Rupert Murdoch (80) ovládol mediálny trh v Británii a Spojených štátoch a politici si ho predchádzajú.
Z dvoch malých novín, ktoré mu podľa New York Times odovzdal otec, vybudoval obrovské impérium. Vlastní vplyvné seriózne noviny aj bulvár (v Británii takmer polovicu novín), aj vplyvné televízie. Vďaka médiám získava politický vplyv a ďalšie zisky.
Určuje aj mediálne trendy. Murdoch bol priekopníkom platenia za noviny na internete (Times a Sunday Times) a vytvoril prvý denník, čo vychádza len na iPade.
Rozhodnutie zavrieť nedeľník so 168ročnou históriou môže byť podľa analytikov len ďalším Murdochovým trikom a noviny sa vrátia s novým názvom. Iní hovoria, že zisky News of the World boli v Murdochovom impériu zanedbateľné. Aféra môže oslabiť jeho vplyv v politike, píše Reuters.
Ela Rybárová