Sudán patrí medzi najviac zlyhávajúce krajiny, mnohí hovoria, že juh bude po oddelení na tom ešte horšie. Súhlasíte?
Nie, zatiaľ je príliš skoro, aby sme to povedali. Myslím si, že Južný Sudán bude fungovať. Nemôžeme povedať, že v celom Sudáne mal problém len juh, celá krajina má svoje problémy. Veď si len spomeňme na Dárfúr.
Ako teda bude fungovať Sudán? Bude demokratickou krajinou?
Môžeme hovoriť o demokracii, ale len v teoretickej rovine. Áno, Južný Sudán bude mať demokratické inštitúcie. No demokracia tu hneď fungovať nebude. Len teraz sme začali budovať štát, nemáme poriadne úrady. Horšie je, že nemáme zatiaľ vypracovanú ani vlastnú politiku. A to sme na to mali od podpisu mierovej zmluvy šesť rokov.
Prezidentom bude Salva Kiir, bývalý vodca povstalcov. Aký je?
Myslí to dobre. Dvadsaťdva rokov však prežil v boji, v politike je veľmi neskúsený. Ešte donedávna bol generálom, nie politikom.
Akú politiku bude presadzovať?
Je to skôr pravičiar. Otvorí krajinu, snaží sa povzbudiť ekonomiku. Pozýva ľudí, aby u nás investovali.
Problémom ostáva korupcia. Platí to aj u Kiira?
Na korupcii sa často podieľajú najvyšší predstavitelia štátu a nikto ich netrestá. Domnievam sa preto, že aj on v tom ide. Nestojí si za slovom. Na jednej strane hovorí o nulovej tolerancii, ale skutky sú iné. Ak padne podozrenie na ministra, nikto to nerieši.
Južný Sudán má obrovské zásoby ropy. Nebojíte sa, že krajina môže dopadnúť podobne ako Líbya, kde sú bohatí vládcovia a chudobný národ?
Môže sa to stať. Ak to bude pokračovať tak ako doteraz, naozaj nám to hrozí. Tento systém je nastavený zle.
Ako sa budú rozdeľovať zisky z ropy?
Vláda nám sľubuje, že to pôjde všetkým. Ak by však chceli stavať cesty, mohli tak robiť od roku 2005, keď podpísali mierovú zmluvu a prebrali kontrolu nad územím. Preto im neverím.
Južný Sudán je odkázaný na susedov. Keď sever uzavrel hranice, v krajine zrazu chýbala väčšina tovarov. Prečo sa to deje?
Je to ekonomická vojna. Arabi hovoria, že južní Sudánci si nemôžu sami vládnuť. Aby to ukázali, zastavili dodávky. Nevydrží to však navždy, aj oni potrebujú predávať svoje výrobky. Na druhej strane my máme alternatívy, môžeme doviezť aj z iných krajín.
Kto za to môže, že v krajine zrazu nebola ropa?
Lídri na juhu, vedeli, že sa to stane. Mali sa na to pripraviť a nie reagovať až potom.
Krátko pred vyhlásením nezávislosti sa opäť vyhrotil spor o sporný región Abyei v spornej oblasti na hranici štátov. O čo tam ide?
Historicky aj podľa prírodných podmienok patrí Abyei k Juhu. V roku 1905 si však miestni obyvatelia presadili, aby im vládol Chartúm. Bola to pre nich len administratívna záležitosť. Ak by sa Sudán nedelil, nebol by problém s Abyei. Teraz však treba presne určiť hranice, preto je ten spor opäť živý. Celé je to o rope. Sever si uvedomil, že stratil kontrolu nad množstvom ropy a preto si chce udržať aspoň to, na čo má šancu.
Skončí sa to vojnou?
Minimálne do vyhlásenia nezávislosti nie. Juh nechce ani v náznakoch porušiť mierovú zmluvu. V dlhodobom horizonte to môže skončiť podobne ako Kašmír, zamrznutý konflikt bez trvalého riešenia.
Lídri južného Sudánu obviňujú Sever, že finančne podporuje povstalcov na juhu, ktorí bojujú proti vláde. Je to tak?
Niekde možno áno, ale vo všeobecnosti to neplatí. Povstalci bojujú sami za seba, väčšinou sa im nepáči korupcia a fakt, že najpočetnejší kmeň Dinkov si pre seba zobral všetky významné funkcie. To sa nezmení ani nezávislosťou.
Veríte, že vzťahy so Severom by sa raz mohli znormalizovať?
Raz určite, ale bude to trvať roky.
V Sudáne aj v celej Afrike prebieha ekonomický spor o prírodné zdroje na kontinente, najmä medzi Spojenými štátmi a Čínou. Kto vyhrá v južnom Sudáne?
Myslím si, že v lepšej pozícii sú Američania. Počas občianskej vojny pomáhali povstalcom z Juhu, kým Peking bol na strane Chartúmu. Ako môžete obchodovať s niekým, kto podporoval vašich vrahov? V konečnom dôsledku sem však bude môcť prísť investovať ktokoľvek. Nemyslím si, že vláda niekoho odmietne.
Cesta reportéra sa uskutočnila v spolupráci s Platformou MVRO a PDCS s podporou Európskej komisie a SlovakAid.
Pomôcť môžete aj zo Slovenska
Slovenské mimovládne organizácie vyhlásili zbierky na pomoc hladujúcim v Afrike.
Tri slovenské mimovládne organizácie vyhlásili zbierky na pomoc hladujúcim ľuďom v krajinách východnej Afriky, ktoré postihli najhoršie suchá za uplynulých 60 rokov. Hlad hrozí podľa odhadov OSN 10 miliónom ľudí. Situácia sa počas leta následkom chýbajúcich potravín môže ešte zhoršiť a spôsobiť hladomor.
Najhoršia situácia je na severovýchode Kene, v Etiópii, Somálsku a Džibutsku. Do preplnených utečeneckých táborov na severe Kene prichádzajú denne stovky vyhladovaných Somálčanov po dvoch až troch týždňoch cesty. Približne 30 – 50 percent prichádzajúcich detí je v stave vážnej podvýživy.
Na pomoc ľuďom, ktorým hrozí hladomor, môžu prispieť aj obyvatelia zo Slovenska dobrovoľným príspevkom do verejných zbierok, ktoré vyhlásili slovenské mimovládne organizácie:
Nadácia Integra – číslo účtu: 262 547 5865/1100, variabilný symbol: 999 –využije financie zo zbierky na pomoc v Keni a Etiópii, kde má viacero medzinárodných aj miestnych partnerov a dlhoročné skúsenosti s prácou v týchto krajinách. Financie budú určené na rýchlu distribúciu potravín a pitnej vody, využité môžu byť aj poskytnutie zdravotnej starostlivosti alebo prístrešia. Viac informácií o zbierke na: www.integra.sk/vyzva-na-pomoc-vychodnej-afrike/ .
Slovenská katolícka charita - číslo účtu: 4008058424/7500, variabilný symbol: 178 – vyhlásila zbierku na pomoc ľuďom v Etiópii, v Somálsku a v autonómnej časti Somálska – Somalilande. Vyzbierané financie využije na distribúciu potravín a pitnej vody prostredníctvom svojich tamojších partnerov. Do regiónu plánuje vyslať aj jedného pracovníka. Viac informácií o zbierke na www.charita.sk/aktuality/zbierka-pre-somalsko-a-etiopiu-ohrozenu-hladomorom .
Unicef Slovensko - číslo účtu: 26297 26297/1100, variabilný symbol: 0611 – odošle financie zo zbierky na humanitárnu pomoc, ktorá je určená najmä deťom . Chronickou podvýživou trpí v tomto regióne viac ako 2 milióny detí mladších ako päť rokov. Viac informácií o zbierke na: www.unicef.sk/sk/ako-pomoct/verejne-zbierky/vychod-afriky/.
Všetky organizácie, ktoré vyhlásili zbierky na pomoc ľuďom vo východnej Afrike, budú o využití financií informovať na svojich webových stránkach.
Tlačová správa Platformy MVRO