Agentúrne spravodajstvo sme o 17:51 nahradili autorským článkom denníka SME.
MNÍCHOV, BRATISLAVA. O necelý mesiac sa pri výročí smrti pravej ruky nacistického vodcu očakávali na tomto mieste stovky až tisíce krajne pravicových extrémistov.
No od stredy hrob Hitlerovho zástupcu Rudolfa Hessa v bavorskom mestečku Wunsiedel neexistuje.
Príbuzní súhlasili
V noci z neho odstránili náhrobný kameň aj Hessove pozostatky. Tie podľa predstaviteľa evanjelickej cirkvi, ktorá spravuje miestny cintorín, spália a hodia do mora. Chcú tak pripraviť neonacistov o pútnické miesto.
Na exhumácii sa podľa denníka Süddeutsche Zeitung dohodli s Hessovými príbuznými. Cirkev im predtým odmietla predĺžiť nájom hrobového miesta práve pre problémy s neonacistami, ktorí považujú Hessa za martýra.
Jedna vnučka podala proti rozhodnutiu žalobu, no nakoniec aj ona súhlasila – nechce, aby sa hrob zneužíval na politické účely.
Bez hrobu je aj Hitler
Hess bol jedným z najvernejších Hitlerových fanúšikov. S Hitlerom bol v 20. rokoch vo väzení a pomáhal editovať jeho dielo Mein Kampf. Od roku 1933 bol jeho zástupcom.
Preslávil sa osamoteným letom do Británie v roku 1941, kde chcel rokovať o mieri. Briti ho zadržali a väznili do konca vojny. Potom ho odovzdali na norimberský súd, ktorý ho odsúdil na doživotie.
V roku 1987 vo veku 93 rokov spáchal Hess samovraždu vo väzení v Berlíne. V závete napísal, že chce byť pochovaný pri svojich rodičoch vo Wunsiedeli.
Nebude sám bez náhrobného kameňa. Hrob nemá ani sám Adolf Hitler, ktorého pozostatky rozptýlili do rieky Ehle v roku 1970. V roku 1999 skončil v mori popol Hitlerovho dôverníka Martina Bormanna.