V uliciach Oslo v pondelok večer demonštrovalo 100.000 Nórov, aby vyjadrilo spolupatričnosť a túžbu zachovať si svoje hodnoty.
Z Nórska píše náš redaktor Tomáš Vasilko.
OSLO. Aj najstarší Nóri hovoria, že niečo také ešte nezažili. Toľko ľudí, ako vyšlo do ulíc v pondelok večer, aby vyjadrilo podporu príbuzným obetí a ukázali útočníkovi, že sa nezmenia na jeho obraz, si nikto nepamätal.
„Je to najväčšie zhromaždenie, aké si pamätám. A to som v Osle žil 40 rokov. V máji na deň nezávislosti je ich dosť, ale toto je niečo mimoriadne,“ hovorí dôchodca Jarl Munch, ktorý prišiel vyjadriť súcit s obeťami a spolupatričnosť.
Tú bolo v pondelok večer cítiť z každého. Nóri niesli v rukách kvety, najmä ruže. Niektorí ich kládli pred katedrálu, kde ostrov z kvetín, sviečok, nórskych zástav a odkazov narástol na možno dvadsať metrov.
Spontánna demonštráciaSmútočný pochod pritom nebol organizovaný zhora. Išlo o facebookovú aktivitu, ktorá však narástla podľa odhadov na viac ako 100-tisícový dav. Miestne médiá uvádzajú dokonca 150-tisíc ľudí. Samotné Oslo má 600 tisíc obyvateľov.
Prišla aj Wenche Bjorlová. Mladá dievčina rozpráva ťažko. Jej kamarátka je stále medzi štyrmi nezvestnými, ktoré uvádza polícia. „Z ostrova stihla v piatok rodičom napísať iba to, že sa tam strieľa. A že ich ľúbi,“ hovorí Wenche s tým, že odvtedy o kamarátke nikto nič nevie.
Pondelkové oznámenie nórskej polície, že počet obetí streľby na ostrove Utoya je nižší ako predpokladali (z 86 na 68) jej však dal nádej. „Bola to veľmi dobrá správa. Stále dúfame, že sa nájde.“
Do ulíc vyšla v pondelok aj preto, aby ukázala, že Nóri po tragédii stoja spolu. „A tiež odkázať útočníkovi, že nedosiahne svoj cieľ a nezmení nás. Samozrejme, Nórsko už nebude také ako predtým. Ale nepôjdeme jeho cestou,“ hovorí dievčina.
Breivik dosiahol opakPokiaľ Breivik dúfal, že svojím činom zmení nórsku spoločnosť na svoj obraz, pár dni po útoku sa zdá, že dosiahol presný opak. Nóri, s ktorými sme hovorili, tvrdia, že sa ešte viac zomkli okolo hodnôt, na ktorých stojí krajina.
„Sme tu aj preto, aby sme mu ukázali, že sa mýli. Sme otvorená spoločnosť a odmietame jeho násilie,“ hovorí jedna staršia dáma.
Tieto slová počuť aj z oficiálnych miest. „Po 22 júli si už nikdy nesmieme myslieť, že naše názory sú irelevantné. Musíme každý deň čeliť boju za slobodnú spoločnosť, na ktorej stojíme,“ povedal korunný princ Haakon. Aj podľa premiéra Jensa Stoltenberga musí byť odpoveďou „väčšia otvorenosť, väčšia demokracia a väčšia rozhodnosť.“