OSLO. Keď sa Katarína Erlandsen presťahovala do Nórska, na cudzineckej polícii v Oslo stále opakovala, že pochádza zo Slovenska. Keď ešte potrebovala potvrdenie na pobyt, do preukazu jej napísali slovinskú národnosť.
„Pomýlili sa, pretože si mysleli, že slovensk znamená slovenská. To sa povie slovakisk. Nechcelo sa im preukaz opravovať, a keď im dochádzali argumenty, povedali: Ale to je jedno!“
K nám necestujú
Za desať rokov života v Nórsku nestretla veľa takých, čo by vedeli niečo o Slovensku. „Málokedy sa ma aj na niečo opýtali,“ hovorí.
Jej manžel Jan nemá problém priznať, že kým Katarínu nespoznal, Slovensko ho vôbec nezaujímalo. „Nóri najviac času venujú rodine, málo cestujú, a ak cestujú, tak do exotickejších krajín, menej po Európe.“ Netreba to vraj chápať ako arogantný postoj, lebo Nóri si uvedomujú, že len mali šťastie. „Našli sme ropu a teraz k nám cestujú ľudia za prácou.“
Jan Erlandsen len krúti hlavou, keď počuje, že nás masový vrah Anders Behring Breivik chválil ako krajinu najmenej poznačenú multikulturalizmom. „Na Slovensku ešte nie je veľa prisťahovalcov, pretože vaše hranice sú otvorené len krátko. Je neuveriteľné, ako rýchlo ste sa vypracovali na modernú spoločnosť, po pár rokoch bude nápor aj u vás,“ myslí si.
Slovenka Barbora Berg Obuchova je v Nórsku od roku 2000 a myslí si, že Slovensku veľmi pomohlo, že Nóri sú blázni do športu. V máji sledovali majstrovstvá sveta v hokeji, ktoré boli u nás.
„Dovtedy som musela najprv spomenúť Prahu, lebo to je ich piata najpopulárnejšia dovolenková destinácia, až potom sa chytili, kde je Slovensko.“
Spolu so Stalem Johansenom má založenú nórsko-slovenskú firmu. Stale má Slovensko rád, ako obchodníka ho zaskočilo, ako málo Slováci komunikujú v angličtine, dokonca aj tí, čo o sebe hovoria, že vedia. „Ale musím pochváliť kúpele, páčia sa mi vaše diaľnice a výber potravín je u vás oveľa širší.“
Dvetisíc Slovákov
To, čo si o Slovensku zistil Breivik, bežní Nóri nevedia. „Nóri nemajú o Slovensku ani šajnu,“ hovorí Ján Zima, slovenský prekladateľ, ktorý v Nórsku žije 15 rokov a vedie Spoločnosť priateľov Slovenska. „Počas kráľovskej návštevy na Slovensku minulú jeseň sa denník Aftenposten pýtal ľudí na ulici, čo vedia o našej krajine. Nikto nevedel povedať, kde je Bratislava.“ Trochu sa to podľa neho zmenilo po kráľovskej návšteve na Slovensku, ale týka sa to len pár jednotlivcov.
V Nórsku podľa neho žije momentálne asi dvetisíc Slovákov, z toho polovica v hlavnom meste Oslo. S Nórmi nemajú žiadne problémy. „Nóri všeobecne nemajú problémy s cudzincami. Bežný Nór nemá xenofóbne sklony. Spoločnosť sa zhodla, že bude otvorená cudzincom,“ dodáva Zima.

Beata
Balogová
