SME

Breivik pri zatýkaní tesne unikol smrti

Nórsky premiér povedal, že extrémistické názory sú legitímne, avšak ich presadzovanie násilnou cestou už nie.

(Zdroj: TASR/AP)

OSLO. Nórsky atentátnik Anders Behring Breivik pri svojom zatknutí len tesne unikol zastreleniu. Policajti sa totiž obávali, že má pod šatami ukrytý pás s výbušninami.

Pre agentúru Associated Press to povedal veliteľ zásahovej jednotky nórskej polície Delta Force, ktorá Breivika zatkla bezprostredne po streľbe na ostrove Utöya.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa veliteľa Andersa Snortheimsmoena bolo rozhodnutie nezabiť Breivika veľmi tesné.

Policajti sa rozhodli nestrieľať, keď 32-ročný páchateľ na ich výzvu okamžite odhodil zbrane, so vztýčenými rukami im vykročil v ústrety a napokon si ľahol na zem.

SkryťVypnúť reklamu

Smrtiaca strela by ho neminula, ak by pri plnení príkazov čo len trochu zaváhal.

Zostáva posledný nezvestný

Počet ľudí nezvestných po streľbe na ostrove neďaleko Osla klesol z piatich na jedného. Informovala o tom v stredu nórska televízna stanica TV2 citujúca políciu.

Hovorkyňa polície Sturla Henriksboeová však povedala, že nevie, odkiaľ televízia číslo zobrala.

"Počet nezvestných nekomentujeme. Komentujeme len počet mŕtvych alebo zranených," povedala hovorkyňa a dodala, že to nemôže potvrdiť, ani vyvrátiť.

Polícia oznámila, že po streľbe na ostrove Utöya, kde zahynulo 68 ľudí, sú štyria až piati nezvestní. Krátko predtým si bombový útok v Osle vyžiadal 8 ďalších obetí.

Nórsko chce reagovať väčšou otvorenosťou

Nórsky premiér Jens Stoltenberg vyhlásil, že reakcia na krvavé útoky z minulého týždňa bude "viac demokracie a viac otvorenosti" v krajine.

SkryťVypnúť reklamu

Obyvatelia Nórska sa podľa jeho slov budú brániť, keď preukážu, že sa nenechajú zastrašiť násilím.

Stoltenberg na tlačovej konferencii povedal, že po útokoch očakáva dlhodobo väčšiu angažovanosť ľudí v politike.

Stoltenberg povedal, že extrémistické názory sú legitímne, avšak ich presadzovanie násilnou cestou už nie.

Nórsko preskúma reakciu polície i bezpečnostné opatrenia po tom, ako sa skončí obdobie smútku a vyšetrovanie útokov, ktorého súčasťou sú podľa neho mnohé európske spravodajské služby.

V oblasti útokov pribudnú policajti

Nórsko vytvorí 100 nových pracovných miest pre policajtov v oblastiach, kde sa v odohrali útoky.

Informovali o tom odbory, podľa ktorých bola pre tento účel schválená suma v prepočte 2,6 milióna eur.

Rady polície posilnili tiež v súvislosti s kritikou pomalej reakcie bezpečnostných predstaviteľov na výnimočnú situáciu.

SkryťVypnúť reklamu

"Ministerstvo spravodlivosti súhlasilo s uvoľnením 20 miliónov korún na vytvorenie 100 dodatočných pozícií", ktoré sú určené pre "absolventov policajnej akadémie, ktorí doteraz nenašli uplatnenie," povedalhovorca odborového zväzu polície Gry Jorunn Holmen pre agentúru AFP.

Obeťou streľby je aj dánska zdravotníčka

Dánska vláda potvrdila, že medzi 76 obeťami piatkových útokov v Nórsku je aj 43-ročná Dánka.

Dánska občianka Hanne Balch Fjalestadová sa nachádzala na zozname nezvestných osôb. Kodaň oficiálne potvrdila, že prišla o život následkom streľby v mládežníckom tábore na ostrove Utöya.

Dánka pracovala na ostrove ako zdravotníčka a bola tam spolu so svojou 20-ročnou dcérou, ktorá streľbu prežila. Okrem nej mala ďalšie tri deti.

SkryťVypnúť reklamu

Nórska polícia začala s postupným zverejňovaním mien 76 obetí, pričom uviedla mená, vek a miesto bydliska prvých štyroch zabitých.

Ďalšie mená budú zverejňované každý deň o 17.00 h SELČ dokiaľ nebudú identifikované všetky obete a informovaní všetci príbuzní.

Breivik rozposlal manifest politikom

Pravicový belgický politik povedal, že ho šokovala informácia, že Breivik mu poslal email s priloženým 1500-stranovým manifestom.

Rovnaký email poslal Anders Behring Breivik na 1002 emailových adries v piatok, 90 minút pred výbuchom v Oslo, pri ktorom zomrelo najmenej 8 ľudí.

Tanguy Veys, člen belgického parlamentu, ktorý patrí k antiimigrantskej strane Vlaams Belanga, povedal, že o Breivikovi ani nikdy nepočul a "nechce byť s teroristickým činom spájaný".

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšia emailová adresa na zozname viedla k facebookovej stránke patriacej Talianovi, ktorý mal v obľube nacistické emblémy a strelné zbrane.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  4. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  5. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  6. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  7. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 71 075
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 248
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 903
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 464
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 179
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 085
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 171
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Thomas Müller.

V 122. epizóde podcastu Spoza piva sa venujeme viacerým témam vrátane našej ligy či Bayernu Mníchov.


Samuel Biroš a 1 ďalší
Danis Zaripov (vľavo), vedľa neho ruský prezident Vladimir Putin a hokejisti Alexander Ovečkin a Nikolaj Kuľomin.

Ruský hokejista je oddaný fanúšik prezidenta Putina.


Martin Turčin a 1 ďalší
Petra Vlhová a Mikaela Shiffrinová po slalome vo Flachau 2023.

Mikaela Shiffrinová zverejnila rozhovor s Petrou Vlhovou.


Futbalisti Hamšík Academy Banská Bystrica.

V tejto sezóne za áčko nastúpil aj Marek Hamšík.


SkryťZatvoriť reklamu