PARÍŽ. Piloti lietadla Air France, ktoré sa pred dvoma rokmi zrútilo do Atlantiku, ignorovali opakované varovania pred stratou rýchlosti a vztlaku, a neriadili sa učebnicovými postupmi.
V zverejnenej správe o leteckej tragédii, ktorá si vyžiadala 228, obetí to uviedli francúzski vyšetrovatelia.
Na základe doterajších zistení vydal francúzsky úrad pre vyšetrovanie leteckých nehôd desať bezpečnostných odporúčaní.
Patrí k nim povinný výcvik pre všetkých pilotov v oblasti manuálneho riadenia lietadiel a zvládania straty rýchlosti vo vysokých výškach.
Lietadlo Airbus A330 sa zrútilo do Atlantického oceánu 1. júna 2009 počas letu z brazílskeho Ria de Janeiro do Paríža.
Zahynuli všetci cestujúci vrátane troch Slovákov a členovia posádky. Po náhlej strate výšky stroj narazil do vody rýchlosťou 200 km/h.
Varovný signál nebrali na vedomie Podľa zistení pasažieri nedostali žiadne upozornenia, keď sa piloti snažili vyhnúť zrážke.
Piloti nezareagovali správne, keď stroj stratil výšku po tom, čo zamrzli merače rýchlosti, a navyše neboli zaškolení tak, aby tento problém dokázali zvládnuť, uviedol francúzsky Úrad vyšetrovania a analýz pre bezpečnosť civilného letectva (BEA).
O pochybení pilotov údajne svedčí aj to, že takmer minútu po zaznení varovného signálu stratu výšky stále nevzali na vedomie.
Najnovšie výsledky skúmania priebehu posledných minút Letu 447 sú založené na nedávno objavených tzv. čiernych skrinkách a potvrdzujú zistenia z mája.
Posádka reagovala na stratu rýchlosti a vztlaku spôsobom, ktorý zaráža leteckých expertov, totiž zdvihnutím prednej časti lietadla namiesto jeho zníženia.
Air France sa pilotov zastala Správa pravdepodobne vyvolá ďalší spor medzi spoločnosťami Airbusom a Air France o to, či za haváriu môže konanie pilotov alebo dočasný výpadok ukazovateľa rýchlosti pre namrznuté senzory, uviedla tlačová agentúra Reuters.
Air France sa svojich pilotov okamžite zastala a uviedla, že systém výstrahy pred stratou výšky nefungoval správne.
Merače rýchlosti spoločnosť po nešťastí nahradila novým typom. Air France ako aj Airbus vyšetrujú v súvislosti s haváriou pre možné zavinenie strát na životoch.
Kliknite pre zväčšenie infografiky.