MADRID, BRATISLAVA. Čím sú býčie zápasy? Športom, vraždením zvierat alebo kultúrou? Španielska vláda si vybrala tretiu možnosť.
Kabinet ľavicového premiéra Josého Zapatera označil zápasy za „umeleckú disciplínu a kultúrny produkt“. O ich rozvoj sa bude starať ministerstvo kultúry. Za týmto rozhodnutím sú snahy prekaziť zákaz býčích zápasov.
Zákaz pred rokom prešiel v Katalánsku, ochrancovia zvierat by ho radi videli v celej krajine. Keď sa však teraz stali zápasy oficiálne súčasťou kultúry, bude veľmi ťažké zákaz presadiť.
Návrat do stredoveku
Aj preto sa rozhodnutie vlády aktivistom nepáči. „Je to absolútny nezmysel. Toto opatrenie nás vracia do stredoveku,“ povedala pre denníku Público Silvia Barquero z ochranárskej skupiny Pacma.
Aktivisti hovoria, že tradičné zápasy prežívajú len vďaka tomu, že ich vláda dotuje. Divákov v hľadisku ubúda, záujem klesá najmä medzi mladými Španielmi.
Keď pred rokom aktivisti žiadali zákaz zápasov v Katalánsku, vyzbierali 180tisíc hlasov. Aj poslanci miestneho parlamentu ich označili za kruté a nemoderné.
Špeciálny kultúrny záujem
Zástancovia zápasov hovoria, že za katalánskym hlasovaním bol nacionalizmus a snaha odlíšiť sa od zvyšku krajiny.
„Zápasy sú symbolom španielskeho kultúrneho dedičstva, ktoré pomáha pri vytváraní národnej identity,“ povedal podľa Guardianu matador Juan Diego.
On aj jeho kolegovia dúfajú, že keď podľa očakávaní po novembrových voľbách prevezme moc pravicová Ľudová strana, pôjde ďalej a zápasy označí za špeciálny kultúrny záujem. Potom by už žiadny španielsky región nemohol nasledovať príklad Katalánska.