BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Zadlženie štátu je politický zločin a vinní sú všetci traja socialistickí premiéri - Péter Medgyessy, Ferenc Gyurcsány a Gordon Bajnai.
Taký je výsledok správy podvýboru maďarského parlamentu, ktorý mal prešetriť vývoj v krajine za minulých osem rokov, keď sa vystriedali tri vlády socialistov.
Päť z ôsmich členov v podvýbore patrí k vládnucej pravicovej strane Fidesz, socialisti (MSZP) tam nemajú nijakého zástupcu.
Iné štáty dlh netrestajú V rokoch 2002 až 2010 štátny dlh vzrástol z 55 percent hrubého domáceho produktu na 80 percent a Fidesz z toho viní socialistov. Opozičná Maďarská socialistická strana (MSZP) tvrdí, že ide o propagandu Fideszu, ktorá opäť len škodí občanom.
Spravodajský portál index.hu upozorňuje, že viaceré krajiny EÚ vrátane členov eurozóny sú na tom s dlhmi horšie ako Maďarsko, no podobné opatrenia neprijímajú.
Maďarský dlh TV rokoch 2002 až 2010 narástol dlh Maďarska z 55 percent HDP na 80 percent. Nová ústava z apríla hovorí, že verejný dlh môže byť maximálne 50 percent HDP. Socialisti hovoria, že za rastom dlhu je finančná kríza. Fidesz obviňuje ekonomickú politiku predošlých vlád.
Vláda premiéra Viktora Orbána prišla s témou neúmerného zadlžovania začiatkom roka a zriadila na to parlamentný podvýbor.
Postupne vypočuli všetkých troch premiérov Pétera Medgyessyho, Ferenca Gyurcsánya a Gordona Bainaia.
V nedeľu zverejnila výsledok - zadlžovanie je zločin a na vine nie je vývoj medzinárodnej ekonomiky, ale chybné rozhodnutia socialistických vlád.
Príslušné úrady majú teraz zistiť, ako by za to mohli expremiéri niesť právnu zodpovednosť.
Hovorca maďarského premiéra Orbána Peter Szijjarto pripustil, že vláda zmení aj zákony, ak bude treba, aby dostala bývalých premiérov pred súd.
„Dnes znášajú dôsledky tohto činu všetci Maďari a všetky rodiny, z ich práce nezarábajú oni, ale zahraničie, keďže z každých desiatich forintov, ktoré zaplatia na daniach, sedem putuje na splácanie dlhu,“ píše sa v správe podvýboru, ktorý zverejnila maďarská tlačová agentúra MTI.
Prešetriť aj vládu pravice Praktiky bývalých vlád má ilustrovať aj niekdajší výrok expremiéra Gyurcsánya, ktorý komisia pripomenula. „Takmer som zomrel z toho, že sme sa rok a pol museli tváriť, že vládneme, a namiesto toho sme klamali ráno, v noci a aj večer,“ povedal vtedajší predseda vlády a vyvolal tým vlnu demonštrácií.
Jeho vláda navyše údajne falšovala ekonomické údaje, čím mala zavádzať nielen občanov, ale aj celú Európsku úniu. Zatiaľ to však nikto nedokázal.
Prvý z premiérov Péter Medgyessy sa bráni, že počas jeho vlády sa dlh ešte držal tesne pod maastrichtským kritériom, ktorým je dlh vo výške maximálne 60 percent HDP.
Socialisti pripomínajú, že dlh štátu rástol aj počas vlády pravice a malo by sa prešetriť aj toto obdobie.