BRUSEL/KYJEV. Predseda Európskeho parlamentu (EP) Jerzy Buzek v piatok súdne orgány na Ukrajine nepriamo obvinil z "politicky motivovaného" postupu voči bývalej premiérke Juliji Tymošenkovej.
Reagoval tak na jej zatknutie z dôvodu narúšania procesu, v ktorom vystupuje ako obvinená. V prípade odsúdenia jej hrozí, že vo väzení strávi nasledujúcich desať rokov a už nikdy nebude môcť kandidovať na verejné politické funkcie .
"Kontext a okolnosti vyvolávajú obavy o politicky motivovanom charaktere tohto rozhodnutia a o zavádzaní vlády zákona na Ukrajine," povedal Buzek po tom, ako Tymošenkovú na súde v Kyjeve odviedli v putách do cely predbežného zadržania.
"Nalieham na Ukrajinu, aby sa držala princípov a spoločných hodnôt, ktoré definujú naše vzťahy a ktoré formujú srdce Východného partnerstva," dodal v narážke na projekt EÚ slúžiaci na zblíženie medzi úniou a bývalými sovietskymi republikami.
Dôvodom uvalenia väzby na Tymošenkovú bolo "systematické narúšanie" súdneho procesu, ktorý rozhoduje o obvineniach expremiérky zo sprenevery štátnych peňazí a zneužití právomocí.
Sudca sa rozhodol Tymošenkovú zadržať pre jej pohŕdanie súdom, ktoré okrem iného spočívalo aj v pravidelnom meškaní na pojednávania či odmietaní sa postaviť pred príchodom sudcu do miestnosti.
Prokuratúra tak nakoniec uspela so svojím návrhom dať expremiérku zatknúť, pričom ešte v júli ho súd zamietol.
Proces s bývalou predsedníčkou ukrajinskej vlády sa začal 24. júna, pričom už od začiatku ho komplikujú prieťahy a napádanie sudcu, ktorý podľa expremiérky pracuje na objednávku Janukovyča.
Expremiérka čelí obvineniam zo zneužitia právomocí a sprenevery 425 miliónov dolárov (300 miliónov eur) z predaja emisií.
Opozícia chce mimoriadne rokovanie parlamentu
Ukrajinská opozícia chce zvolať mimoriadne zasadnutie parlamentu k piatkovému zatknutiu expremiérky Julie Tymošenkovej. Na takéto rokovanie zákonodarného zboru dnes vyzval jeho podpredseda Mykola Tomenko.
"Dnes je parlament jediným miestom, kde opozícia môže aspoň prezentovať alternatívny pohľad na dianie na Ukrajine a na neslýchané protizákonné a nedemokratické konanie mocenských orgánov," uviedol Tomenko, člen Bloku Julie Tymošenkovej.
Mimoriadne zasadnutie podľa neho zároveň ukáže, koľko je v súčasnosti v parlamente naozaj opozičných poslancov.
Predseda vlády Mykola Azarov, ktorý na procese s Tymošenkovou v piatok vypovedal, dnes naopak uviedol, že jej zatknutie bolo oprávnené.
"Bol som tam včera a videl som na vlastné oči, ako bol súd zosmiešňovaný," povedal Azarov, ktorého citovala tlačová agentúra RIA Novosti.
Protestuje aj Rusko
Proti zatknutiu bývalej premiérky Julije Tymošenkovej už prekvapivo ostro protestuje aj Rusko. Oficiálni predstavitelia sa zatiaľ ku kauze síce priamo nevyjadrujú, všetko však nasvedčuje tomu, že Moskve sa postup ukrajinských úradov nepáči. Ruský denník Kommersant v sobotu s odvolaním sa na "vysoko postavený zdroj z prostredia Kremľa" napísal, že kauza zhorší vzťahy medzi týmito spojencami aj "z dlhodobého hľadiska".
tasr, sita