Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
TEL AVIV. Správa OSN o zásahu izraelských jednotiek proti posádke aktivistov na tureckej lodi neďaleko Gazy nepriniesla zmierenie medzi Tureckom a Izraelom.
Práve zlepšenie vzťahov sa očakávalo od publikovania správy, ktoré niekoľkokrát odložili aj pre to, aby obe strany dosiahli kompromis.
Po dnešku je zrejmé, že Turecko naďalej požaduje izraelské ospravedlnenie za zásah, pri ktorom zomrelo deväť ľudí, a aj to, že Izrael ho nehodlá poskytnúť.
Zlé vzťahy
Turecko za to v piatok Izraelu oznámilo, že vyhostí jeho veľvyslanca aj druhého najvyššie postaveného diplomata na ambasáde. Jeho veľvyslanec v Izraeli je už v Ankare dlhší čas na konzultáciách.
Sprava z incidentu, ktorý sa udial v júni minulého roka a prispel k zásadnej degradácii historicky skôr slušných vzťahov medzi Turkami a Izraelčanmi, totiž nikoho priamo a jasne neviní.
Dokonca je podľa izraelských diplomatických zdrojov k židovskému štátu zhovievavá ako máloktorý dokument vyprodukovaný svetovou organizáciou.
Legálne, ale neprimerane
Správa totiž jasne hovorí, že námorná blokáda Gazy nie je ilegálna a je legitímnym nástrojom na udržanie bezpečnostných záujmov Izraela a tiež nespôsobuje kolektívny trest obyvateľom Gazy.
To je pre Izrael významné vyhlásenie, pretože Turci a aj mnohé ďalšie štáty od neho požadujú ukončenie blokády s tým, že je v rozpore s medzinárodným právom.
Píše sa v nej aj to, že izraelskí vojaci na lodi konali v sebaobrane, ale použili neprimeranú silu na urovnanie sporu s aktivistami.
Správa tiež potvrdzuje, že zámerom aktivistov nebolo len prejaviť solidaritu s obyvateľmi Gazy a slobodne vyjadriť svoj názor.
Mnohí z nich boli ozbrojení a podnecovali svojich spolucestujúcich proti vojakom.
Izrael sa zase na druhej strane podľa správy nesprával korektne k ľuďom zadržaným na palube lode a zbytočne naťahoval proces ich vyhostenia z krajiny.
Urazený Erdogan
Izraelskí analytici píšu, že turecké rozhodnutie vyhostiť veľvyslanca má čisto vnútropolitické dôvody, keďže turecký premiér Erdogan hrá na antiizraelskú rétoriku.
Tiež píšu, že premiér je vzťahovačný a neochotu Izraela ospravedlniť sa berie ako osobnú urážku.
Pre Izrael, ktorý očakáva mimoriadne náročný september, keď sa v OSN bude hlasovať o vytvorení palestínskeho štátu, je to veľká nepríjemnosť.
Experti očakávajú, že diplomatické sankcie sa nedotknú obchodu medzi oboma krajinami. Ten len kvitne a profitujú z neho aj Erdoganovi voliči.
Archívne video: