TRIPOLIS. Líbyjskí povstalci sa snažili niekoľko dní vyjednávať o kapitulácii mesta Baní Valíd, ktoré ako jedno z posledných zostáva pod kontrolou vojakov slúžiacich Muammarovi Kaddáfímu, rozhovory sa však skončili neúspechom.
Ako vyhlásil hlavný vyjednávač povstaleckej Dočasnej národnej rady Abdalláh Kinšíl, v dialógu s protivníkmi nebude pokračovať a "riešenie problému" prenecháva "vojenskému veliteľovi".
Kaddáfího vojaci podľa neho požadovali, aby nepriateľskí bojovníci vstúpili do mesta bez zbraní, čím by sa mohli stať ľahkým terčom útoku.
Mesto obkolesili povstalecké jednotky
Kinšíl je pritom presvedčený, že v Baní Valíd ležiacom necelých 150 kilometrov juhovýchodne od Tripolisu sa predtým ukrýval samotný Kaddáfí ako aj jeho synovia a ďalší členovia rodiny.
Predpokladá sa, že Kaddáfího synovia Saadí a Muatassím sa v meste stále zdržiavajú.
Nepriame vyjednávanie prostredníctvom miestnych kmeňových vodcov sa začalo pred niekoľkými dňami v nádeji, že Baní Valíd sa podarí ovládnuť bez krviprelievania.
Povstaleckí bojovníci sa medzitým rozmiestnili v 15- až 20-kilometrovej vzdialenosti od mesta, aby boli v prípade zlyhania rozhovorov pripravení na útok.
Protivníkom dali ultimátum do nedele 8:00, Dočasná národná rada však ešte minulý týždeň vyhlásila všeobecné prímerie do 10. septembra, dokedy by sa mali vzdať všetky mestá a jednotky, ktoré zostali verné starému režimu.
Kaddáfí chcel čínske zbrane
Predstavitelia režimu líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího v júli navštívili Čínu, kde sa pokúšali nakúpiť zbrane.
K podpisu žiadnej obchodnej dohody však nedošlo a žiadne zbrane ani neboli dodané, informovala o tom hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia Ťiang Ju.
Podľa jej údajov sa Kaddáfího ľudia stretli so zástupcami čínskych spoločností, detaily rokovaní však neposkytla. Hovorkyňa v pondelok uistila, že Čína sa striktne drží zákazu OSN dodávať zbrane zvrhnutému režimu.
Kanadské noviny The Globe a Mail minulý týždeň napísali, že Kaddáfího vyslanci sa pokúšali nakúpiť zbrane a muníciu od čínskych zbrojoviek.
Tieto informácie nasledovali po tom, čo Peking odmietol odsúdiť diktátora alebo uznať povstalecké hnutie, ktoré ho zvrhlo.