BRATISLAVA.
Pomohli mu k tomu 12 poslanci SDKÚ, nezávislý Andrej Ďurkovský a takmer všetci poslanci SaS. "Výnimkou je Kamil Krnáč, s ktorým sme sa dohodli, že to nepodpíše kvôli tomu, že sa vzdá mandátu (má sa stať šéfom NBÚ, pozn. TASR) a štyria Obyčajní ľudia," povedal dnes na pôde parlamentu poslanec Mostu-Híd Gábor Gál.
Teší ho, že sa našlo dosť poslancov, ktorí si myslia, že zákon, na základe ktorého ziskom maďarského občianstva žiadateľ stráca slovenské, nemá čo robiť v slovenskom právnom poriadku.
Most-Híd považuje právnu normu z dielne minulej vlády Roberta Fica (Smer) za protiústavnú a nevykonateľnú, čo píšu aj v podaní.
"Obsahom podania je hlavne to, že tento zákon je v rozpore s ústavou a dokonca aj s medzinárodnými dohovormi. Je nevykonateľný a navyše je aj diskriminačný, lebo vytvára dve skupiny obyvateľov. Tých, ktorí mohli nadobudnúť druhé štátne občianstvo bez ujmy pred Ficovou novelou a teda teraz ho majú, a tých, ktorí toto spraviť nemôžu," priblížil Gál.
Dodal, že stav, ktorý spôsobilo prijatie Ficovho zákona nikomu neprospieva. "Lebo zbavuje našich občanom štátneho občianstva bez toho, aby takýto prejav vôle oni mali," vysvetlil.
SMK iniciatívu víta
Mimoparlamentná SMK a petičný výbor hnutia za dvojaké štátne občianstvo vítajú posun vo veci štátneho občianstva.
"SMK s uspokojením berie na vedomie fakt, že viac ako 30 poslancov slovenskej vládnej koalície sa obrátilo s podaním na ÚS SR vo veci dvojakého občianstva. Od Ústavného súdu očakáva čo najskoršie rozhodnutie, pretože kým je v platnosti novela zákona o štátnom občianstve SR, jedinci, ktorí dostanú maďarské štátne občianstvo, prídu o slovenské," uviedla dnes v písomnom stanovisku SMK. Jej predseda József Berényi je súčasne aj členom spomínaného petičného výboru.
Mimoparlamentná strana však zároveň dodala, že od vládnej koalície očakáva zrušenie spomínaného Ficovho zákona ešte pred vydaním rozhodnutia ÚS SR.
"Sme presvedčení, že keby László Gubík nebol verejne priznal získanie maďarského štátneho občianstva, keby sa k tomu neboli pripojili ďalší civili, respektíve keby sme neboli zorganizovali verejné zhromaždenie 1. septembra, podanie na ÚS SR by do dnešného dňa nebolo vypracované," uvádza sa v stanovisku výboru, ktoré TASR poskytla hovorkyňa SMK Helena Fialová.