Čo je pre vás dôležitejšie - odmietnutie eurovalu alebo prežitie tejto vlády?
„Takto otázka nestojí. Neexistuje žiadny dôvod, aby bol pád vlády spájaný s eurovalom.“
Mikuláš Dzurinda vraj na koaličnej rade navrhol, že sa val má spojiť s dôverou.
„To nie je pravda. Z jeho úst som to vôbec nepočul.“
Prečo účastníci hovorili, že veľká časť rady bola o tom?
„Nie je pravda, že s tým prišiel on. Hovorili sme o tom, ale napriek tomu tvrdím, že nie je jediný dôvod tieto veci spájať. Kde vzniklo takéto pravidlo? Spadlo z mesiaca? Euroval nie je súčasťou programového vyhlásenia vlády, my tvrdíme, že je skôr v rozpore s ním. Prečo by sme to mali spájať?“
Čo spravíte, ak premiérka spojí euroval s dôverou?
„Myslím, že nespojí a na koaličnej rade sme sa snažili práve toto vysvetliť.“
Ak by aj prišlo k takému hlasovaniu, som presvedčený, že všetci poslanci SaS budú hlasovať proti eurovalu, píše na blogu váš podpredseda Ľubomír Galko. Ste si tým istý aj vy?
„Skúsme sa zamyslieť nad tým, aký dosah by malo, keby premiérka spojila tie hlasovania. Na stretnutí s poslancami to presne povedal Daniel Lipšic: dnes chce celá koalícia, aby vláda pokračovala, a väčšina chce, aby bol prijatý euroval. Keď to spojíme, Robert Fico nemôže hlasovať za a v prípade, že zaň nebudeme hlasovať ani my, nebude vláda ani euroval. Vylučujem, že by sa premiérka podpísala pod návrat Fica.“
Ale väčšina koalície si nie je istá, že by sa to spájať nemalo.
„Je to rozhodnutie premiérky, nie väčšiny koalície.“
Cítite sa pod tlakom koaličných partnerov?
„Nie, napriek tomu, že v diskusii bolo miestami napätie. Nemôžem však povedať, že by sme sa išli zabiť alebo po sebe vrieskali. Prebiehalo to kultivovane. Nepovedal by som, že by na nás neprimerane tlačili.“
Čo je zdrojom napätia medzi vami a Mikulášom Dzurindom? Na koaličnej rade to malo byť do značnej miery medzi ním a vami.
„To nie je pravda a mrzí ma, že niekto púšťa von rôzne interné informácie z koaličnej rady. Medzi mnou a Mikulášom Dzurindom nie je žiadne napätie. Vieme si vydiskutovať veci.“
Vraj na vás na predposlednej koaličnej rade kričal.
„Nekričal. Máme korektný vzťah a dokážeme bez problémov komunikovať. Došlo k zvýšeniu hlasu na Dana Krajcera, ale myslím, že to znášal celkom športovo, a garantujem, že aj Dano má s pánom Dzurindom bezproblémový vzťah.“
Odložili voľbu Kamila Krnáča za šéfa NBÚ. To už si v koalícii navzájom tak veľmi nedôverujete?
„V pondelok bola dohoda, že budeme pokračovať v schôdzi s výnimkou všetkých personálnych volieb, ktoré odsunieme na budúcu schôdzu. V tomto bode sme ustúpili. Je oveľa lepšie niektoré rozhodnutia odsunúť, ako ich rovno potopiť.“
Pre euroval by vám potopili človeka, na ktorom už je dohoda?
„Nešpekuloval by som.“
Ozvali sa názory, že by sa nemal voliť šéf NBÚ, keď nie je jasné, či vláda vydrží.
„Nebudeme špekulovať o dôvodoch. Dohodli sme sa. Často sa hovorí, že treba obnoviť dôveru v koalícii. Pre mňa sú to prázdne reči. Dôležitejšie je, aby sme dodržiavali dohody a ja sa sústredím na to. Včera sme urobili takú dohodu. Hotovo.“
Hrozilo, že sa o ňom bude hlasovať tajne a že ho nezvolia?
„Poslanci za Smer chceli navrhnúť tajnú voľbu, čo je z ich strany legitímne a pochopiteľné. Myslím si však, že by sme ten návrh neodhlasovali.“
Aká je šanca, že sa rozpadne vládna koalícia?
„Malá.“
Čo znamená malá?
„Nechcite odo mňa percento, ale nevidím dôvod na rozpad. Žiadnej strane by to neprospelo. Môžu sa v jednotlivých stranách nájsť poslanci, ktorí konštruujú rôzne teórie, ale vedenie všetkých troch strán nemá takú ambíciu.“
Na rade sa malo hovoriť aj o možnosti menšinovej vlády. Je to tak?
„Veľmi ma prekvapuje, že sa niekto znižuje k takýmto indiskrétnostiam a vynáša rozhovory. Na koaličnej rade sa hovorí o množstve vecí a ja sa k tomu nebudem viac vyjadrovať.“
Chce podľa vás časť koaličných partnerov vládnuť s Ficom? Začali sa šíriť informácie o rozhovoroch KDH a SDKÚ so Smerom.
„Skutočnosť, že sa niekto s niekým stretol, nie je žiadna dráma. Navyše, Ján Figeľ sa stretol s Ficom pre amnestie. Ale k vašej otázke - myslím, že vedenie strán vládnutie s Ficom nechce. Niektorí jednotlivci by sa možno našli, ale to nie je relevantné.“
Existuje podľa vás podmienka, po splnení ktorej by ste euroval podporili?
„Euroval, tak ako povedal poslanec Peter Osuský, je yes or no. Buď skočíte cez priepasť, alebo nie. Buď ste tehotný, alebo nie. Tam neexistuje žiadna podmienka z podstaty veci a tá je taká, že euroval rieši dlhovú krízu ďalším dlhmi.“
Dostali ste ponuky. Záväzok, že peniaze z eurovalu nepôjdu Grécku alebo že o každej krajine, ktorá dostane pôžičku, rozhodne osobitne parlament. To by to nevyriešilo?
„Nie. Grécko aj tak peniaze dostať nesmie. Pôžičku môže dostať len krajina, kde je predpoklad, že ju dokáže splácať. Druhá ponuka znie síce pekne na prvé počutie, ale pozrite - teraz sa rozhoduje v Národnej rade o zvýšení eurovalu. Sme suverénny štát a je len na poslancoch a ich rozhodnutí, či budú so zvýšením súhlasiť. A diskutuje sa tu o spojení s dôverou vláde či jej páde. A toto by sme zažívali pri každej pôžičke. Nejde navyše len o zvýšenie, ale aj o rozšírenie kompetencií eurovalu.“
Ale sami ste za euroval 1 hlasovali.
„Áno, to je pravda. Ale mali sme na to dva dôvody. Mal to byť dočasný nástroj na tri roky a pôžičky mali dostať len krajiny, ktoré ich dokážu splatiť. Ale neskôr obe tieto zásady hodili za hlavu. Ukázalo sa, že sme urobili chybu, keď sme verili týmto prísľubom. Už im neveríme. Sme zásadne proti.“
Euroval však existuje, sú tam naše peniaze. Prečo nie je lepšie zvýšiť ho s tým, že o každej pôžičke bude rozhodovať náš parlament?
„S návrhom, aby o tom rozhodoval parlament, budem súhlasiť. Ale nie za cenu, že máme podporiť euroval.“
Za euroval teda nebudete hlasovať, ani keď vás budú variť tri týždne?
„Rokovania k včerajšiemu dňu neboli úspešné a musíme ich uzavrieť, keď to schváli posledná, šestnásta krajina eurozóny. Na túto otázku budem vedieť definitívne odpovedať potom.“
To však nie je definitívne slovo, že ho nepodporíte.
„Sme proti. Rokovania napriek tomu pokračujú a budú uzavreté po schválení šestnástou krajinou.“
Spýtam sa ešte raz. Existuje možnosť, že podporíte euroval?
„V tejto situácii si to neviem predstaviť. Ale neviem, čo bude o tri týždne. My neplánujeme otočiť, ale udalosti okolo nás sa vyvíjajú takým rýchlym tempom, že by mohlo byť to hlasovanie bezpredmetné.“
Uvedomujete si, že ste brožúrkou proti eurovalu nahnevali koaličných partnerov?
„Áno, niektorí boli naštvaní. No to sme si už len dovolili. Spísali sme náš názor. To azda ešte bude dovolené. Dali sme argumenty na stôl. Povedali sme, prečo je to zlá vec, ale zástancovia nedali na stôl nič. Naša alternatíva je ne〜schváliť. Keď si mám vybrať medzi rakovinou a cholerou, tak zostanem zdravý. Najlepšie riešenie pre Slovensko je neschváliť to.“
Ak by ste si mali vybrať medzi eurovalmi a rozpadom eurozóny, čo je prijateľnejšie?
„Eurozóna sa určite nerozpadne. Naopak, najväčšou hrozbou pre euro je samotný euroval. On ohrozuje, pretože vytvára stále nové dlhy a ich množstvo môže viesť k rozpadu eurozóny, čo si ja určite neželám. Je dobré, že máme euro, len vravím: už konečne dodržujme pravidlá.“

Beata
Balogová
