BRATISLAVA. Ľubomír Galko (SaS) skončil vo funkcii šéfa rezortu obrany. V Prezidentskom paláci si prevzal dekrét, ktorým mu hlava štátu zrušila poverenie na výkon funkcie ministra obrany.
S týmto návrhom ráno prišla za prezidentom Ivanom Gašparovičom premiérka Iveta Radičová (SDKÚ). Hlava štátu sa s ním stotožnila.
Dôvodom na Galkov odchod z ministerského kresla je zlyhanie Vojenského obranného spravodajstva (VOS) v súvislosti s odpočúvaním novinárov. VOS priamo podlieha rezortu obrany.
Zatiaľ nie je známe, kto povedie ďalej rezort. Ako avizovali obaja ústavní činitelia, túto otázku doriešia v piatok 25. novembra.
Gašparovič preto nepoveril nikoho dočasným vedením ministerstva. Na jeho čele tak zatiaľ bude stáť štátny tajomník MO Róbert Ondrejcsák.
"Pán Galko bude vo svojom úrade dovtedy, kým ho neodovzdá tak, ako sa štandardne odovzdáva úrad," avizovala po odchode z Prezidentského paláca Radičová.
SaS si chce post udržaťNa to, koho navrhuje na uvoľnenú pozíciu, nechcela odpovedať. Neprezradila teda, či to bude minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda (SDKÚ).
"Dali sme si s pánom prezidentom čas na premýšľanie o dvoch návrhoch do piatka," dodala.
Galko na otázky novinárov nereagoval, takže sa nedozvedeli, či si uplatní nárok na poslanecký mandát.
Strana SaS si naďalej nárokuje na pozíciu ministra obrany. Na tlačovej konferencii to oznámil líder SaS Richard Sulík s tým, že liberáli sa nevzdajú zodpovednosti za tento rezort.
Kto je ich nominantom na tento post, zatiaľ nie je jasné. Minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) pripustil, že by to mohol byť aj on.
"Zatiaľ neprišlo k rokovaniam o menách. Sme pripravení ponúknuť kandidáta, do úvahy prichádzam aj ja," vyhlásil Miškov.
Sulík informoval, že o tejto veci telefonoval s premiérkou a tá mu údajne potvrdila, že nárok SaS na rezort obrany je oprávnený.
Radičová: Chýbajú nám kontrolné mechanizmyRadičová zdôraznila, že vojenská tajná služba má predovšetkým chrániť bezpečnosť SR.
Tým reagovala na medializované informácie, že vojenská kontrarozviedka mala monitorovať aj ju samotnú. Podotkla, že je sklamaná.
„Akékoľvek iné odposluchy nemajú opodstatnenie,“ zdôraznila. Tajná služba podľa Radičovej prekročila svoje funkcie a vykonávala úkony, ktoré prináležia orgánom činným v trestnom konaní.
Podľa nej celý príbeh odpočúvania, ako sa postupne odhaľuje, bol bežný aj za predchádzajúcich vlád, čo, ako zdôraznila, nie je normálne.
"V našej krajine chýbajú kontrolné mechanizmy a je najvyšší čas, aby sme dospeli k dohode a iniciatíve na kontrolné mechanizmy práce tajných služieb, lebo je zrejmé, že robili všetko možné, len nie to, čo je ich hlavný účel," priblížila.
Nemyslí si, že by v budúcnosti na Slovensku vôbec neprichádzalo k pokusom o nelegálne odpočúvanie.
Avšak za problém považuje práve to, že v SR nie sú elementárne kontrolné mechanizmy na činnosť tajných služieb. Rovnaký názor má Gašparovič.
Gašparovič by bol rád, keby ho odpočúvali"Tajné služby boli vždy špeciálny orgán, ktorý okrem zákonných činností, ktoré môžu robiť, si vždy našli cestu ako si pomôcť v iných veciach. To bolo, je a som presvedčený, že aj bude. Ale neznamená to, že by sme nemali hľadať mechanizmy, ako čo najmenej znížiť túto možnosť," avizoval.
Doplnil, že VOS má úplne iné poslanie v rámci svojej činnosti ako bolo odpočúvanie novinárov.
"Tu išlo podľa vyjadrení o trestnú činnosť, ktoré ako VOS náhle zistilo, tak to malo oznámiť ministerstvu vnútra," povedal prezident s tým, že by bol rád, keby aj jeho odpočúvali.
"Boli by sa všeličo dozvedeli, čo by ich vôbec nezaujímalo, takže veľmi rýchlo by zistili, že to nemá význam," podotkol so smiechom.
O šéfovi VOS rozhodne nový ministerOdvolanie riaditeľa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu bude podľa Radičovej riešiť už nový poverený minister obrany, na čom sa premiérka dohodla aj s prezidentom Ivanom Gašparovičom.
„Súhlasí s takýmto postupom,“ povedala. Dodala, že je nezmyselné, aby bol na Galkovo miesto vymenovaný nový člen vlády.
Riaditeľ VOS by nemal po kauze odpočúvania zostávať na svojom poste, myslí si predseda osobitného výboru parlamentu na kontrolu Vojenského spravodajstva Peter Žiga (Smer), ako aj člen tohto výboru Martin Fedor (SDKÚ).
„To mala byť prvá vec ministra Galka, mal to urobiť ešte pred tým, ako média zverejnili takúto vec – to mali vedieť už dopredu. Prevalenie informácií spravodajskej služby zakladá, aby človek, ktorý riadi spravodajskú službu, ale aj minister, ktorý priamo riadi a zodpovedá za činnosť vojenských služieb, nezostali na svojich stoličkách,“ povedal Žiga.
Fedor hovorí, že došlo k obrovskému prevaleniu tajných materiálov, resp. utajovaných skutočností v rozsahu, aký tu ešte nebol, keďže každý deň prenikajú nové informácie.
“Čo samo o sebe by bolo nielen na demisiu šéfa služby, ale ministra tiež,“ povedal Fedor. Podľa neho je to prirodzená súčasť záverečného dejstva tejto kauzy.
Výmeny ministrov obrany2. januára 2001 - Pavol Kanis - odvolaný
Abdikačné listiny na funkciu ministra obrany odovzdal do rúk prezidenta SR Rudolfa Schustera Pavol Kanis (SDĽ). Svoju rezignáciu oznámil po tom, čo nedokázal spoľahlivo vysvetliť financovanie stavby svojej luxusnej vily. Jeho funkciu obsadil Jozef Stank (SDĽ).
24. septembra 2003 - Ivan Šimko - odvolaný
Ministra obrany Ivana Šimka odvolal z funkcie prezident SR Rudolf Schuster na návrh premiéra SR Mikuláša Dzurindu. Šimkovi vyslovilo 10. septembra toho roku Prezídium SDKÚ politickú nedôveru, keď pri hlasovaní vo vláde nepodporil Dzurindov návrh na odvolanie riaditeľa Národného bezpečnostného úradu Jána Mojžiša. Novým ministrom obrany sa 10. októbra 2003 stal poslanec Národnej rady SR a trenčiansky primátor Juraj Liška.
1. februára 2006 - Juraj Liška - podal demisiu
Prezident SR Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra obrany Juraja Lišku (SDKÚ) a za jeho nástupcu vymenoval dovtedajšieho štátneho tajomníka rezortu Martina Fedora (SDKÚ). Liška sa rozhodol odstúpiť z funkcie po tragickej havárii slovenského vojenského lietadla AN-24, pri ktorom zahynulo 19. januára 2006 v severovýchodnom Maďarsku 42 osôb.
25. januára 2008 - František Kašický - podal demisiu
Minister obrany František Kašický podal po rozhovore s predsedom vlády SR Robertom Ficom demisiu. Premiér jeho rozhodnutie akceptoval. Dôvodom ministrovej abdikácie boli tendre na upratovacie práce a odpratávanie snehu na ministerstve obrany, ktoré boli v rozpore so schválenými pravidlami vypísané vo výške takmer 4 miliardy korún. Kašický sa vyjadril, že necíti subjektívnu zodpovednosť za chybu úradníkov, ale objektívnu zodpovednosť za vývoj v rezorte. Kašického nahradil vo funkcii Jaroslav Baška.