BRATISLAVA. Kde sa ešte oplatí postaviť rýchlejšie a lacnejšie cestu I. triedy a kde už radšej budovať pomalšie a drahšie diaľnicu? Pri hľadaní odpovedí musia experti skĺbiť tvrdé ekonomické dáta s bezpečnosťou na cestách. V zložitých výpočtoch tak prekvapí aj nečakaná premenná: hodnota ľudského života.
V stratégii zvyšovania dopravnej bezpečnosti, ktorú schválila tento mesiac vláda, vyčíslili dopravní experti cenu vyhasnutého života na cestách na 332-tisíc eur. Také sú v cenových reláciách z roku 2007 priemerné náklady štátu a poisťovní za každú obeť havárie.
„Vyčíslenie ekonomických strát z dopravnej nehodovosti je dôležité, aby si politici uvedomili, že aj z tohto dôvodu treba investovať do zlepšovania infraštruktúry,“ vysvetľuje Štefan Machciník z Výskumného ústavu dopravného v Žiline.
Najvyššie sú Nemci
Porovnanie
Cena života na cestách
Slovenská republika: 332 144 eur;
Česká republika: 340 931 eur;
Rakúsko: 805 233 eur;
Veľká Británia: 867 891 eur;
Nemecko: 1 186 839 eur.
Zdroj: Výskumný ústav dopravný v Žiline
Hoci vyčíslenie hodnoty života môže pôsobiť morbídne, podobnými výpočtami si pomáhajú experti po celom svete.
Kým v Česku sú ekonomické dosahy smrteľnej nehody iba o čosi vyššie ako u nás, v Nemecku vyčíslili pred pár rokmi hodnotu života až na 1,2 milióna eur.
Výpočty sa totiž odvíjajú aj od ekonomickej situácie krajiny, keďže sú v nich zarátané aj straty na produkcii a sociálne výdavky pre pozostalých.
Aj lieky majú hranice
Zdravie na peniaze prerátavajú farmaceutické firmy a zdravotníci. „Keď sa rozhoduje, či bude nejaký liek hradený zo zdravotného poistenia, porovnávajú sa podobné lieky a prepočítava sa, za akú cenu dokážu skvalitniť alebo predĺžiť život,“ hovorí Angelika Szalayová z Health Policy Institute.
Rok kvalitného života má vo výpočtoch hodnotu asi 18-tisíc eur. To je aj hranica, ktorú by cena hradeného lieku za rok kvalitného života nemala prekročiť.
"O koľko vyššiu by ste museli mať výplatu, aby ste opustili bezpečnú kanceláriu a išli pracovať ako montér vysokonapäťového vedenia?" pýta sa Juraj Javorský
Čítajte komentár (piano) >>
Životná poistka je nízko
Ľudský život na čísla menia životné poisťovne – cez sumu, ktorú by rodina potrebovala na preklenutie obdobia po smrti živiteľa.
Poisťovňa Allianz napríklad odporúča uzatvoriť životnú poistku na dvoj až päťnásobok ročného príjmu plus nesplatené úvery.
To si však zatiaľ dovolí len málokto. „Pri úmrtí klienta v priemere vyplácame pozostalým tritisíc eur,“ povedala hovorkyňa Kooperatívy Erika Barkolová.
Sumu ešte môžu znížiť okolnosti smrti, napríklad alkohol alebo samovražda.
Štát platí len tisíce
Pozostalí obetí vrážd majú nárok na odškodné.
BRATISLAVA. Hodnotu života vyčíslili aj ministerstvá, ktoré za smrť platia odškodné.
Pozostalým po obetiach trestných činov zo zákona pomáha ministerstvo spravodlivosti. Po vlaňajšej streľbe v Devínskej Novej Vsi priznalo ôsmim zraneným a pozostalým vyše 50-tisíc eur.
Zavraždení
Rodinám zavraždených alebo usmrtených podľa zákona patrí 15 850 eur, od januára sa odškodné zvýši asi o päťsto eur. Tento rok priznali odškodnenie osemnástim žiadateľom.
Smrť policajného informátora po fingovanom prepade zmenárne v Leviciach spred troch rokov zasa odkryla, že ministerstvo vnútra mohlo civilných spolupracovníkov polície odškodniť sumou maximálne 1660 eur. Hranicu zvýšili na 35-tisíc eur.
Smrť v službe
Úmrtné upravili aj policajtom a hasičom. Ak zahynú v službe, pozostalým vyplatia 10- až 50-násobok ich platu. „Za posledných päť rokov zomrelo na následky služobného úrazu päť policajtov, hasič žiadny,“ vraví Natália Hattalová z ministerstva. Pozostalým v priemere vyplatili 34-tisíc eur.
V iných prípadoch sa odškodného pozostalí museli domáhať na súdoch. Manželia Dvořáčkovci sa s nemocnicou pre smrť ich dcéry súdia už 24 rokov.
(mp)

Beata
Balogová
