Robert Fico vyčítal opozícii hádky o funkcie. SDKÚ naňho vytiahla sporné nominácie.
Agentúrne spravodajstvo sme o 20:41 nahradili autorským článkom denníka SME.
Ficova vláda
Kľúčové úlohy
zmiernením dosahov krízy posilniť istoty ľudí, konsolidácia verejných financií tak, aby deficit verejných financií bol v roku 2013 pod troma percentami HDP. podpora hospodárskeho rastu a cenovej stability, zníženie vysokej nezamestnanosti mladých ľudí a systematické riešenie problému dlhodobej, najmä regionálnej nezamestnanosti, zvýšenie vymožiteľnosti práva a systematická likvidácia korupcie na všetkých stupňoch spoločnosti konsolidácia verejného zdravotníctva s dôrazom na jeho finančnú stabilizáciu. posilnenie spoluzodpovednosti za plnenie strategických cieľov EÚ a zároveň presadzovanie oprávnených záujmov SR v únii, efektívne využitie prostriedkov z fondov EÚ na modernizáciu a rozvoj štátu a spoločnosti, posilnenie hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti spoločnosti, založenie dlhodobých tendencií pre hospodársky, sociálny, environmentálny a vedecko-technický rozvoj Slovenska a pre zlepšenie kvality života.
Napokon kabinet chce byť vládou otvorenou všetkým vrstvám slovenskej spoločnosti aj prostredníctvom vytvorenej Rady solidarity a rozvoja za účasti partnerov sociálneho dialógu.
BRATISLAVA. Robert Fico dostal od parlamentu mandát na ďalšie štvorročné vládnutie.
Jeho druhej vláde vyslovilo dôveru 82 zo 143 hlasujúcich poslancov. Proti boli 53.
Premiér Robert Fico v utorok neprezradil, či je Smer ochotný spolupracovať s parlamentným klubom Igora Matoviča, ktorého časť sa zdržala hlasovania.
Postoj OĽaNO Fico iba privítal ako „znamenie konštruktívnejších vzťahov“.
Počas prvej Ficovej vlády opozičné návrhy v parlamente neprechádzali.
Matovič oznámil, že sa pokúsi od Smeru získať podporu napríklad pre návrh, ktorý by zabránil do dôležitých štátnych úradov dosadzovať politických nominantov.
Smer na vládnutie nepotrebuje spojencov, zo 150 kresiel ovláda v parlamente 83.
Obyčajní ľudia môžu byť pre Fica zaujímaví, ak sa rozhodne presadiť ústavné zmeny, na ktoré treba 90 hlasov.
Včera sa ukázalo, že Fico nebude mať problém s európskymi témami. Jedine SaS totiž nehlasovala za zmenu Lisabonskej zmluvy, ktorá umožní vytvorenie trvalého eurovalu.
Neveria nominantomÔsmi členovia klubu OĽaNO, ktorí sa pri vyslovovaní dôvery vláde zdržali, tvrdia, že vo vládnom programe našli zaujímavé veci, ktoré nechceli zavrhnúť.
„Zdržal som sa, pretože neverím ľuďom, ktorí majú program plniť,“ vysvetľoval Branislav Škripek.
„Mám rovnaký postoj,“ povedal Igor Hraško.
SDKÚ vládny program odmietla aj preto, že Smer do významných funkcií nominuje ľudí, ktorí sa skompromitovali za prvej Ficovej vlády.
Podpredsedníčka SDKÚ Lucia Žitňanská spomenula napríklad bývalého šéfa Tiposu Petra Kapustu, ktorý štátnu lotériu zaviazal cyperskej firme Lemikon zaplatiť milióny eur a teraz sa dostal do vedenia Slovenskej pošty.
„Po zlepenci prichádza chobotnica záujmov,“ vyhlásila Žitňanská.
„Nebudem komentovať volebnú kampaň pani Žitňanskej pred voľbami predsedu SDKÚ,“ reagoval na kritiku premiér.
Vytiahol spory o postyFico pripomenul opozícii, že ani dva mesiace po voľbách sa nedohodla, kto by mal viesť Úrad pre verejné obstarávanie.
„Prestaňte sa už hádať medzi sebou.“ Vyzval ich, aby záležitosť dodnes uzavreli.
„Keď sme partnerom povedali, aby post obsadil odborník z tretieho sektora, zamietli to, že chcú politického nominanta,“ hovorí Matovič, prečo stále neexistuje dohoda.
SaS si na post nenárokuje, spolieha sa, že ich nominant Kamil Krnáč bude šéfom Najvyššieho kontrolného úradu.
Most, KDH a SDKÚ sľubujú, že sa pokúsia dnes dohodnúť.

Beata
Balogová
