BRATISLAVA. Stovky žien, ktoré každoročne potratia alebo idú na potrat, zažili fyzické alebo psychické násilie počas tehotenstva. Štatistiku včera zverejnilo Národné centrum zdravotníckych informácií.
Odborníci predpokladajú, že počet tehotných žien vystavených násiliu, je ešte vyšší.
Najmenej tristo žien
Z vlaňajších vyše 16tisíc spontánnych potratov a umelých prerušení tehotenstva mali v tristo prípadoch gynekológovia podozrenie, že tehotnú ženu niekto týral. V ďalších takmer 2100 prípadoch násilie nevedeli vylúčiť.
Žien, ktoré sú počas tehotenstva obeťami násilia, je „určite aj viac“, predpokladá Eva Sopková z občianskeho združenia Pro familia, ktorá pomáha týraným ženám.
„Ak takúto informáciu centrum má, treba to brať vážne,“ hovorí Miroslav Borovský, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre gynekológiu a pôrodníctvo.
Ženy, ktoré sú v tehotenstve týrané, sa podľa Sopkovej nerozhodujú pre potrat, skôr spontánne potratia. Ak sa rozhodnú pre umelé prerušenie tehotenstva, zväčša ich k tomu donúti partner.
„Veľa partnerov začína páchať násilie, keď je žena tehotná,“ vysvetľuje Barbora Flašíková z občianskeho združenia Žena v tiesni. Muž si vtedy podľa nej uvedomuje, že žena je už jeho, je od neho závislá a zdravotne oslabená.
Fyzické týranie so psychickým ide ruka v ruke
„Muž zneužíva dominanciu a prevahu,“ vraví Sopková. Prejavy násilia sú rôzne. Stretla sa napríklad s tým, že žena potratila, keď ju muž dokopal do brucha. „Mala som klientky, kde došlo k potratu alebo žena porodila a dieťa bolo buď poškodené, alebo zomrelo.“
„Fyzické so psychickým násilím ide zväčša ruka v ruke,“ dodáva Flašíková. Častým psychickým násilím je podľa nej podceňovanie ženy zo strany muža alebo zákaz kontaktovať sa s rodinou či priateľkami.
V poslednom období dosť vyskakuje ekonomické násilie, tvrdí Flašíková. „Muž neprispieva na domácnosť, zadlžuje rodinu, zabraňuje žene chodiť do práce alebo ju núti ukázať bločky za všetko, čo nakúpi.“
Násilie zažívajú ženy bez ohľadu na bydlisko, vzdelanie a socioekonomické podmienky, zhodujú sa Sopková s Flašíkovou. Vzdelanejší muži používajú rafinovanejšie násilie.
Násilie nahlásia aj muži
Odborníčky odhadujú, že počet týraných tehotných žien je každý rok zhruba rovnaký. Potvrdzujú to aj štatistiky centra za posledné tri roky. Mierne zvýšenie v posledných dvoch rokoch mohol podľa nich priniesť systém hlásení podozrení od gynekológov, ako aj väčšia uvedomenosť ľudí v tejto oblasti.
„Aj niektorí muži sú takí normálni a zdraví, že keď vidia niečo také v okolí, tak sa snažia pomôcť,“ hovorí Sopková. Najčastejšie násilie na žene nahlási muž, ak je týraná tehotná priateľka jeho manželky.

Beata
Balogová
