Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom o 18:14
VATIKÁN, BRATISLAVA. Vyrastala v nebezpečnom prostredí. Jej matku z konkurenčného kmeňa zajala počas jedného z nájazdov skupina Mohawkov, no jeden z nich si ju napokon vzal za ženu.
Len krátko pred jej narodením v roku 1656 zabil kmeň jej otca trojicu misionárov, pretože pôvodní severoamerickí obyvatelia verili, že do oblasti priniesli nešťastie.
O územie vtedy miestni Mohawkovia súperili s Britmi, Francúzmi či Holanďanmi a bojovali s chorobami, ktoré do oblasti zavliekli. Jednej z takýchto epidémií kiahní podľahli aj obaja jej rodičia či brat.
Po krste ju vyhnali
Napriek tomu sa Kateri Tekakwitha stala oddanou katolíčkou. Spolu s ďalšími šiestimi blahoslavenými ju v nedeľu pápež Benedikt XVI. vyhlásil za svätú. Ako prvého severoamerického Indiána vôbec.
Tekakwitha zákernú chorobu prežila, no takmer prišla o zrak a jej tvár až do smrti niesla stopy po kiahňach. Tá, ktorá si pri chôdzi ohmatáva cestu, ako zhruba znie preklad jej indiánskeho mena, však ďalej vyrastala v kmeni svojho mohawského strýka.
Noví svätci
- Kateri Tekakwitha: prvá severoamerická Indiánka.
- Mária Anna Copeová: starala sa o pacientov s leprou.
- Jacques Berthieu: misionár popravený na Madagaskare.
- Pedro Calungsod: mladý seminarista zabitý na Guame.
- Maria Schäfferová: žena, ktorá spadla do vriacej vody, čo ju pripútalo na lôžko.
- Giovanni Battista Piamarta: pomáhal mladým.
- Maria del Carmenová: učila a bojovala za práva chudobných žien.
A keď Mohawkovia uzavreli s francúzskymi jednotkami mier a neskôr prijali do komunity misionárov, stala sa katolíčkou.
„Mohawkovia sa snažili udržať krehkú rovnováhu a upevniť zväzky so spojencami,“ hovorí pre BBC Allan Greer z McGillovej univerzity. „V skutočnosti to bolo skôr diplomatické spojenectvo.“
Strýko vtedy dvadsaťročnú pokrstenú Indiánku z kmeňa vyhnal a Kateri Tekakwitha skončila u kanadských jezuitov. Táto až fanaticky zbožná mladá žena, ktorá sa zvykla fyzicky týrať a trestať za svoje hriechy, zomrela v ich komunite ako dvadsaťštyriročná. Vtedy sa vraj začali diať zázraky.
Jezuitské záznamy zo 17. storočia tvrdia, že po smrti sa tvár Indiánky záhadne uzdravila a pred nimi zrazu ležala mladá žena.
Veľmi rýchlo sa k nej začali modliť ostatní ľudia a mnísi ihneď začali zhromažďovať dôkazy o jej živote. Verili, že to je svätica.
Práve zázraky sú kľúčové pri vyhlásení za blahoslaveného či svätého. V prvom prípade stačí jeden, v druhom dva, ktoré musí uznať Vatikán a ktoré údajne nedokáže vysvetliť medicína.
Uzdravil sa chlapec
V prípade Kateri Tekakwithy sa ten kľúčový udial pred šiestimi rokmi, keď modlitba pri jej relikvii vraj vyliečila mladého poloindiánskeho chlapca. Cirkev udalosť uznala. „Svätým sa stáva prvý pôvodný obyvateľ Spojených štátov,“ zdôraznil pre CNN hovorca Vatikánu Greg Burke.
Odborníci odhadujú, že sedem nových svätcov má v skutočnosti pomôcť rímskokatolíckej cirkvi zastaviť postupný úbytok veriacich.
Víkendové ohlásenie nových svätcov sa zároveň udialo počas stretnutia takmer troch stoviek biskupov, na ktorom cirkev plánuje hovoriť o svojom postupe proti ústupu kresťanstva. Len počas pontifikátu súčasného pápeža Vatikán svätorečil viac ako štyri desiatky ľudí.