Sny o veľmoci a realita. India je krajinou dvoch tvárí

Každý šiesty obyvateľ Zeme je Ind. Hoci krajina rýchlo bohatne, približne pol miliardy jej obyvateľov stále žije pod hranicou chudoby.

Keď sa Británia rozhodla zastaviť rozvojovú pomoc pre Indiu, svoju niekdajšiu kolóniu, zdôvodňovala to jej veľkým pokrokom. „Pri návšteve Indie som z prvej ruky videla, ako ohromne napreduje“, povedala začiatkom novembra ministerka pre medzinárodný rozvoj Justine Greeningová.

Ázijská krajina sa v médiách spomína najmä v superlatívoch - buď pre svoju rastúcu ekonomiku, silnejúcu armádu, technologickú vyspelosť, vesmírny program, zvládnutie obrovských volieb alebo len zorganizovanie pretekov Formuly 1.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď ale krajinu navštívite, slová o veľmoci budúcnosti vyznievajú trochu ako vzdušný zámok. Za sklenenými budovami finančných centier sa ukrývajú nekonečné slumy, cesty majú veľké výmole, ulice sú bez chodníkov a plné smetí.

Mestá sú špinavé, ľudí hnevá korupcia, byrokracia a čoraz väčšia sociálna nerovnosť. Fotografie agentúry Associated Press, ktoré zachytávajú najmä chudobnú časť Indie, vznikli medzi septembrom a novembrom.

Málo miesta, ale aspoň s ventilátormi. Indovia cestujú domov preplneným vlakom pred sviatkom svetiel Diwali v Chennai. (AP Photo/Arun Sankar K)

Pouličný predavač pripravuje betelové sústo na miestnom trhu v Naí Dillí. (AP Photo/Kevin Frayer)

Pouliční holiči sa starajú o zákazníkov na trhu v Naí Dillí. (AP Photo/Kevin Frayer)

Indickí umelci v kostýmoch hinduistických bohov. (AP Photo/Rajesh Kumar Singh)

Indické deti sa hrajú na ulici, zatiaľ čo pracovník dezinfikuje oblasť ako prevenciu pred tropickou horúčkou prenášanou komármi. (AP Photo/Manish Swarup)

Muž sedí pred osobnou váhou a čaká na zákazníkov, ktorých zváži za dve rupie (tri centy) v Bombaji. (AP Photo/Rafiq Maqboolakade)

Školáčky z Bombaja v kostýmoch postáv z Disneyho rozprávok na večeri zorganizovanom pre deti na z chudobných rodín. (AP Photo/Rajanish Kakade)

Chlapec bez domova si ráno čistí zuby popolom v chudobnej štvrti v meste Džammú. (AP Photo/Channi Anand)

Chlapec navštevuje bezplatnú školu pod vlakovým mostom v Naí Dillí. Približne tridsať detí, ktoré žijú v neďalekých slumoch, dostáva v škole už tri roky bezplatné vzdelanie. (AP Photo/Altaf Qadri)

Lokálny vlak do hlavného mesta Naí Dillí. Muž stojí v uličke s bicyklom a fajčí cigaretu. (AP Photo/Kevin Frayer)

Bosý chlapec číta z tabule na hodine angličtiny. (AP Photo/Altaf Qadri)

Mladí Indovia kráčajú v hmlistom ráne po koľajniciach na ceste do práce. (AP Photo/Kevin Frayer)

Hinduistka prikrýva dekou svoje dieťa po príchode do chladného Allahabádu, kde sa ponoria do posvätnej rieky Ganga. Allahabád na sútoku riek Ganga a Jamuna je jedno zo svätých miest hinduizmu. (AP Photo/Rajesh Kumar Singh)

Indovia hrajú futbal v parku zahalenom v smogu. Ekológovia označujú úroveň znečistenia v Naí Dillí za alarmujúcu. (AP Photo/ Manish Swarup)

Po hodoch. Chalpci sedia na pohovkách po svadobnej hostine v chudobnej štvrti Naí Dillí. (AP Photo/Kevin Frayer)

Zničené auto v chudobnej štvrti hlavného mesta. (AP Photo/Kevin Frayer)

Indický muž sa ovlažuje vodou z prasknutého potrubia pod diaľničným mostom v Naí Dillí. (AP Photo/Kevin Frayer)

Školáčky na ceste domov z kresťanskej misionárskej školy v Bangalore. (AP Photo/Aijaz Rahi)

Vodiči motorizovaných rikší si dávajú obednú prestávku pri reštauračnom stánku v Naí Dillí. (AP Photo/Kevin Frayer)

Otec odprevádza svojho syna do školy na preplnenej ceste v Naí Dillí. (AP Photo/Kevin Frayer)

Iskry lietajú vo vzduchu zatiaľ čo predavač pripravuje kukuricu na pláži v Bombaji. (AP Photo/Rajesh Kumar Singh)

Mladí regrúti indických pohraničných síl pochodujú Humhamou počas svojej vstupnej ceremónie. Spolu s vojakmi budú bojovať proti islamským separatistom v Kašmíre v snahe potlačiť povstanie, ktoré sa začalo v roku 1989. (AP Photo/Mukhtar Khan)

Mladá predavačka si na rušnom trhu v hlavnom meste dáva prestávku, aby nakŕmila svoje dieťa. (AP Photo/Altaf Qadri)

Slony sú v Národnom parku Kaziranga hlavným dopravným prostriedkom. Ich vodič si zvieratá uctieva pred príchodom turistov. (AP Photo/Anupam Nath)

Žena si necháva ruky pomaľovať henou pred hinduistickým sviatkom v Naí Dilí. Karwa Chauth je tradičný sviatok v severnej Indii, počas ktorého sa vydaté ženy postia po celý deň a modlia sa za blaho, úspech a zdravie svojich manželov. (AP Photo/Saurabh Das)

Vyznávači hinduizmu sa tlačia na streche preplneného vlaku po obrade v rieke Ganga. (AP Photo)

Chlapčeka zbavujú po prvý raz vlasov pred posvätným ponorením do rieky Jamuna. (AP Photo/KevinFrayer)

Dieťa z Kašmíru bozkáva mláďa kabara, ktoré sa zatúlalo do obývanej oblasti v Srínagare. (AP Photo/Mukhtar Khan)

Muž drží hlavu ovce, ktorú obetoval počas hinduistického sprievodu v Bhawanipatne. (AP Photo/Biswaranjan Rout)

Provizorna svätyňa pre hinduistickú bohyňu Durgu v Kalkate. Miestna päťdňová slávnosť je oslavou vyhnania démona desaťrukou bohyňou, ktorá predstavuje víťazstvo dobra nad zlom. (AP Photo/Bikas Das)

Umelec sa pripravuje pred náboženským vystúpením. (AP Photo/Rajesh Kumar Singh)

Školáci čakajú na obed v škole v Allahabáde. Od roku 2001 dostávajú v Indii všetci žiaci na základných školách obed zadarmo, napriek tomu každé tretie podvyživené dieťa na svete je z Indie. (AP Photo/Rajesh Kumar Singh)

Mladík si púšťa šarkana na streche domu v bombajskom slume. (AP Photo/Rafiq Maqbool)

Chlapec sa snaží predať kvety na ulici v upršanom Bombaji. (AP Photo/Rafiq Maqbool)

Žena tancuje pre okoloidúcich za almužnu na obchodnej ulici v Naí Dilí. (AP Photo/Altaf Qadri)

Chlapec pomaľovaný na modro ako boh Šiva stojí pri Gange, aby ponoril boha Ganešu so sloňou hlavou do rieky. Milióny veriacich každý rok opakujú obrad, aby oslávili narodenie hinduistického boha. (AP Photo/Rajesh Kumar Singh)

Muž si odnáša obrovský mech s použiteľnými odpadkami, ktoré našiel na smetisku na okraji indickej metropoly. Mesto začalo na skúšku využívať odpad ako zdroj lacného paliva pre elektrárne. (AP Photo/Altaf Qadri)

Trh so zeleninou v Bombaji. Dve tretiny Indov stále žijú na vidieku, polovicu primárne živí poľnohospodárstvo. (AP Photo/Rafiq Maqbool)

Muž prechádza okolo obchodu s luxusnými autami v Naí Dillí. (AP Photo/Manish Swarup)

Hulman, indická opica, sa prechádza po kriketovom ihrisku počas prípravného zápasu Anglicka v Indii. (AP Photo/Ajit Solanki)

Otec prenáša dcéru cez okno preplneného vozňa na stanici v Naí Dillí. Vlaky v hlavnom meste bývajú plné ľudí z chudobného štátu Bihar, ktorí musia za prácou cestovať do okolitých regiónov. (AP Photo/Kevin Frayer)

Mladý budhistický mních vstupuje do svätyne v mestečku Leh na úpätí Himaláji. (AP Photo/Kevin Frayer)

Chudobné predmestie indickej metropoly. Podľa sčítania ľudu z roku 2011 je viac Indov, ktorí vlastnia mobilný telefón ako tých, ktorí majú doma záchod. (AP Photo/Kevin Frayer)

Indovia sa márne snažia natlačiť do vlaku, ktorý by ich na sviatok odviezol domov. (AP Photo/Kevin Frayer)

Malé dievčatko si zakrýva ucho, kým jej otec drží svetlicu. Hinduistická časť krajiny oslavovala Díválí, sviatok svetiel. (AP Photo/Altaf Qadri)

Mladá žena bez záujmu prechádza okolo chlapca, ktorý ponúka sošky bôžikov. (AP Photo/Kevin Frayer)

Indka holými rukami vytvára koláčiky z kravského hnoja. Koláčiky využívajú na dedinách ako hlavný zdroj paliva a vítanú alternatívu k drevu. (AP Photo/Rajesh Kumar Singh)

Dievčatko sa snaží dosiahnuť na lampáš na miestnom trhovisku v Bombaji. Indovia si počas sviatku Díválí svetelnými ozdobami skrášľujú svoje domovy. (AP Photo/Rafiq Maqbool)

Aká budúcnosť čaká Indiu? Prečítajte si reportáž nemeckého časopisu Spiegel v anglickom jazyku.

Autor: Marek Bažík | SITA/AP, TASR/AP

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu