Minister vnútra Robert Kaliňák hovorí, že polícia koná rýchlo a má rozviazané ruky.
BRATISLAVA. Napriek podozreniam, že pomohol podvodu, zostáva Dobroslav Trnka vo vedení Generálnej prokuratúry.
Jeho nadriadený Ladislav Tichý ani vo štvrtok nezaujal stanovisko ku kauze Glance House, kde vďaka Trnkovmu podpisu došlo k prevodu lukratívnej nehnuteľnosti na osoby blízke jeho kamarátovi Mariánovi Kočnerovi.
Trnka prvý raz pripustil, že v kauze konal. „Dotýka sa to úplne konkrétne mňa,“ povedal pre TA3.
Tvrdí však, že postupoval v súlade so zákonom a kauzu berie ako „pohon na líšku“.
Prezident Ivan Gašparovič, ktorý blokuje vymenovanie Jozefa Čentéša za šéfa prokuratúry, neodpovedal, či sa cíti za dianie v úrade zodpovedný.
Na programe mal písanie blahoprajného telegramu k štátnemu sviatku Libanonu.
„Polícia si plní svoju úlohu a veľmi rýchlo začala konať. Má rozviazané ruky a takto bude pristupovať k vyšetrovaniu,“ sľubuje minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru.
Stále nie je známe, kto bude kauzu dozorovať. Tichý nerozhodne skôr ako v pondelok.
Návrhy na odvolanie Chronológia
Glance House
špeciálna prokuratúra dom blokovala v rámci vyšetrovania od júna 2010, v máji tohto roka Trnka umožnil prevod na známu podnikateľa Kočnera Janu Šlachtovú, konal napriek tomu, že zo zákona také právo nemal, v októbri Šlachtová previedla bytovku na firmu Štefana Ágha, ktorá je v konkurze.
Viacerí poslanci vo štvrtok Tichého vyzvali, aby Trnku odvolal z funkcie námestníka.
„Je to na disciplinárne stíhanie,“ hovorí bývalý minister vnútra Daniel Lipšic (Nova).
„Zbavenie funkcie námestníka je samozrejmé, ale je otázne, či je pán Tichý slobodný v rozhodovaní,“ hovorí Lipšic.
V parlamente navrhne uznesenie, ktorým by Tichého zaviazali, aby o prípade informoval poslancov.
O prípade mlčí aj riaditeľ Úradu osobitného určenia Peter Šufliarsky alebo Rada prokurátorov. Otázky vraj nepatria do jej vecnej príslušnosti.
„Prípad nepoznám, bolo by neprofesionálne, keby som sa vyjadril,“ povedal zvolený, ale nevymenovaný generálny prokurátor Jozef Čentéš. „Keby som bol vymenovaný, nemám problém sa vyjadriť.“
Podľa Lucie Žitňanskej z SDKÚ a predsedu KDH Jána Figeľa je za stav zodpovedný aj prezident, ktorý stále nevymenoval Čentéša.
„Je to zodpovednosť pravice. Mohla mať zvoleného prokurátora na prvýkrát,“ tvrdí Kaliňák.
Práve Smer znovuzvolenie Trnku za generálneho prokurátora v rokoch 2010 a 2011 presadzoval. Na to, či by Tichý nemal Trnku odvolať, povedal, že nebude zasahovať do jeho kompetencií.
Trnka napísal list, ktorým umožnil prevod bytovky Glance House v Bernolákove napriek tomu, že špeciálna prokuratúra vydala uznesenie, ktorým budovu zablokovala.
Trnka v liste síce píše, že uznesenie prokurátorky stále platí, ale zároveň píše, že súhlasí s prevodom. Kataster jeho list pochopil tak, že ho má umožniť.
Podozrivý z trestného činu je aj šéf katastra Igor Svitek. Budova skončila v rukách ľudí blízkych Trnkovmu kamarátovi Mariánovi Kočnerovi.
Trnka: Nič som neumožnil„Nič také som neumožnil,“ povedal Trnka o prevode TA3.
„Každý normálny človek, ktorý vie čítať, si tam prečíta úplne iné vyjadrenia.“ Denník SME list zverejnil aj na svojom webe.
Na ďalšie otázky už bývalý generálny prokurátor neodpovedal. „Nebudem zachádzať do podrobností, vyjadríme sa potom, čo budú všetky spisy preskúmané,“ povedal.
Generálna prokuratúra si vyžiadala z katastra originálny spis aj s Trnkovým listom.
Keď Trnka prirovnáva články o jeho novej kauze k pohonu na líšky, trochu krivdí líškam, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Chronológia kauzy Glance House. Klinkite na obrázok
Pozrite si strany dokumentu, ktorý podpísal Trnka. Kliknite na obrázok
Trnkove kauzy z minulostiDobroslav Trnka bol už zapletený do viacerých káuz.
Prepustenie MajskéhoV auguste 2004 Trnka prepustil z väzby Jozefa Majského, ktorého policajti zadržali na hranici pri pokuse o útek. Jeho prípad dodnes nebol uzavretý.
Darcovia SDKÚV roku 2006 Trnka zastavil vyšetrovanie prípadu fiktívnych darcov SDKÚ. Viacerí údajní darcovia potvrdili, že strane peniaze nedali. SDKÚ tvrdila, že klamú.
Rozinova vinicaPodnikateľ a miestny poslanec Smeru Alexander Rozin podozrivo získal vinicu v Bratislave. Prokuratúra ho chcela obžalovať, Trnka kauzu bez vysvetlenia v septembri 2008 stopol.
Hedviga MalinováNa Trnkov príkaz začala prokuratúra zbitú študentku v máji 2007 stíhať za krivú výpoveď. Prípad dodnes neuzavrela.
Trtošili a pregrcávaliPo odchode z funkcie vo februári 2011 Trnka pourážal v rozhovore pre Markízu viacerých politikov. Hovoril, že sa „trtošia, pregrcávajú a pretúlavajú“.
Vzťah s KočneromTrnka a podnikateľ Kočner priznali, že sú kamaráti. Spolu čakali na výsledky volieb generálneho prokurátora, ktoré Kočner riešil aj so šéfom SaS Richardom Sulíkom. „Poznáme sa od základnej vojenskej služby. Chodíme každú sobotu na trh a niekedy sa stretneme pri kapuste,“ povedal Trnka. Oboch vraj zaujíma varenie.
Monika Tódová

Beata
Balogová
