VATIKÁN, BRATISLAVA. Na vatikánske pomery mladučký Guido Marini sa možno zahľadí nahor k monumentálnej Michelangelovej freske Posledný súd. A pod desiatkami slávnych postáv vyriekne v tom okamihu najdôležitejšie slová v katolíckej cirkvi: „Extra omnes!“
Práve táto kratučká veta vyzve všetkých okrem kardinálov voliteľov opustiť Sixtínsku kaplnku.
Od tohto okamihu sa začína jeden z najprísnejšie strážených rituálov súčasného sveta.
Voľba pápeža musí prebiehať v tajnosti, odrezaná od vonkajšieho sveta.
V skontrolovanej kaplnke normálne zaplnenej stovkami turistov sa stretne 115 kardinálov, ktorí budú voliť nástupcu Benedikta XVI.
Hrozba exkomunikácie
Fakty
Čo sa deje v konkláve
1. Kontrola
Vatikánske bezpečnostné zložky zo strachu pred odpočúvaním prekontrolujú všetky uzamknuté miestnosti.
2. Sľub mlčania
Keď sa kardináli volitelia presunú na miesto konania konkláve, zložia sľub mlčanlivosti. Následne Sixtínsku kaplnku opustia všetky nepovolané osoby.
3. Dve a dve voľby
Každý deň sa štyrikrát volí nový pápež.
Takto sa postupuje tri dni. Ak sa kardináli nezhodnú, voľba sa preruší a kardináli sa odoberú k modlitbám a neformálnym rozhovorom.
4. Dve väčšiny
Nový pápež potrebuje dvojtretinovú väčšinu hlasov. Neskôr, po rozhodnutí voliteľov, stačí nadpolovičná väčšina hlasov. Rozhodol o tom pápež Ján Pavol II., aby sa predišlo zablokovaniu konkláve. Benedikt XVI. však toto rozhodnutie zvrátil, nq zvolenie je znovu potrebná dvojtretinová väčšina.
5. Tajná zápisnica
Výsledky jednotlivých volieb sa zapečatia do obálky. Jej otvorenie môže nariadiť iba samotný pápež.
Jedno z najdôležitejších rozhodnutí sa urobilo už v polovici 70. rokov. Vtedy vylúčili z voľby všetkých kardinálov nad 80 rokov.
Zvyšní kardináli sa stávajú voliteľmi a štyrikrát denne, dvakrát doobeda a dvakrát poobede – s výnimkou prvého dňa – sa pokúsia zvoliť novú hlavu katolíckej cirkvi.
Aj keď oficiálne voľbu riadi priamo Duch Svätý, v skutočnosti to zahŕňa vyjednávanie a zvažovanie viacerých možností.
Dnes nie je povolená žiadna agitácia či kampaň, aj keď napríklad v renesancii si niektorí pápeži miesta získavali úplatkami a vydieraním
V tých časoch však konkláve trvalo aj týždne, to sa už nepredpokladá.
Všetko okolo voľby je tajné a exkomunikácia hrozí podľa BBC každému, kto sa túto dôvernosť pokúsi narušiť.
Počas konkláve kardináli žijú v uzavretých priestoroch.
Ku kardinálom majú ľudia zvonku prístup len v prípade zdravotných problémov, výnimka platí pre dvojicu doktorov, spovedníkov a rádové sestry, ktoré zabezpečujú základný servis.
S kardinálmi nesmú hovoriť.
Štyri voľby denne
Eligio in Summum Pontificem. Neveľké obdĺžniky s latinskou vetou „za najvyššieho pontifika volím“ a miestom na meno sa v tom okamihu stanú kľúčovými predmetmi.
Práve sem kardináli navrhnú meno budúceho pápeža a práve tieto papiere potom skrutátori pod vedením Giovanniho Battistu Rea napichnú vedľa seba.
Nový pápež musí získať viac ako dve tretiny hlasov, neskôr ich môžu kardináli volitelia upraviť na jednoduchú, nadpolovičnú väčšinu.
Pápež Ján Pavol II. to zmenil na nadpolovičnú väčšinu, keď sa tak po neúspešných voľbách dohodnú kardináli volitelia. Benedikt XVI. však toto rozhodnutie zvrátil a priklonil sa znovu k dvom tretinám.
Volitelia si však neskôr môžu vyberať budúceho pápeža z dvoch kandidátov s najvyšším počtom hlasov, tí zároveň sami nemôžu voliť.
Na konci vystúpi biely dym v slávnom komíne a zaznie známa veta na balkóne svätopeterskej baziliky.
Annuntio vobis gaudium magnum, habemus papam! Máme pápeža, povie kardinál protodiakon Jean-Lous Tauran. Ak jeho samého nezvolia.
Šéfom konkláve bude Re
Voľbu pápeža povedie kardinál Giovanni Battista Re. Nahradí starého Angela Sodana.
VATIKÁN, BRATISLAVA. Nepatrí k najznámejším postavám Vatikánu, pre svoj vek nepatrí ani k favoritom voľby.
No práve pre svoj vek a skúsenosti bude taliansky kardinál Giovanni Battista Re už čoskoro jednou z najdôležitejších osôb v cirkvi.
Povedie totiž konkláve, voľbu Benediktovho nástupcu.
Re, 79ročný kardinál, je v súčasnosti emeritným prefektom vplyvnej Kongregácie pre biskupov.
Vplyvný stolár
Chudobný syn stolára je podľa cirkevných analytikov jedným z najmocnejších ľudí cirkvi, dobre sa orientuje vo vatikánskom protokole a výborne pozná vzťahy medzi jednotlivými vatikánskymi skupinami.
Re je tiež spájaný so škandálom okolo zrušenia exkomunikácie kontroverzného popierača holokaustu biskupa Richarda Williamsona.
Ako šéf biskupov mal poznať jeho staršie výroky.
Sodanov vysoký vek
Konkláve by mal podľa cirkevných pravidiel viesť dekan kardinálskeho kolégia Angelo Sodano.
Ten má vyše 80 rokov a na voľbe nového pápeža sa nezúčastní.
Bude to tak Re, ktorý sa budúcej hlavy katolíckej cirkvi spýta, či prijíma najvyšší post pontifika. Je totiž najstarší a z voliteľov má aj najvyšší post.