Ústredie práce nešafárilo iba v Leviciach. Výstavné objekty v hlavnom meste nechalo ústredie práce schátrať, teraz ich potichu odpisuje.
BRATISLAVA.
Dva bývalé objekty detských domovov chce ústredie práce zamieňať za rodinné domy, v ktorých by mali fungovať profesionálne rodiny.
Zámena alebo predaj
Dvojvila s veľkým pozemkom v lokalite Patrónka slúžila do roku 2005 ako sídlo detského domova Studienka. Po tom, ako sa presťahoval na inú adresu, objekt chátral.
Riaditeľka Studienky Renáta Matejová hovorí, že ide o starý problém, pričom ona do funkcie nastúpila len pred dvoma rokmi. S otázkami odkázala na ústredie práce, ktoré je ich zriaďovateľom.
Ústredie potvrdilo, že pripravuje zámenu, prípadne aj predaj. Rekonštrukcia by podľa jeho odhadov v súčasnosti už bola nerentabilná. Nový majiteľ teda môže objekt iba zbúrať a na rozsiahlom pozemku postaviť niečo nové.
Ako bude ústredie pri plánovanej zámene postupovať, neprezradilo. „Bude to výhradne v súlade so zákonom o správe majetku štátu,“ odpovedala hovorkyňa Veronika Černá.
Nadriadené ministerstvo práce tvrdí, že jeho sa problém netýka. „Nie sme správcami uvedených nehnuteľností,“ reagoval Michal Jurči z tlačového odboru.
Bývalý domov na Patrónke.
FOTO: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Robotníci a bezdomovci
Dom je zničený, pozemok roky neudržiavaný. Ceduľa s nápisom detský domov pri vchode zostala doteraz. Na vstupnej bráne je reťaz.
V roku 2007 bola podľa oficiálneho dokumentu ministerstva práce odhadovaná hodnota objektu desať miliónov korún.
„V roku 2005 to bola tip-top budova. Potom ju zavreli a nasťahovali sa tam bezdomovci. Objekt načierno využívala stavebná firma, ktorá vedľa stavala viladom, ako zariadenie staveniska,“ hovorí bývalá riaditeľka bratislavského ústredia práce Ida Želinská.
Plánovaná zámena za domčeky vhodné na detský domov vychádza z koncepcie Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny na roky 2012 až 2015.
Želinská upozorňuje, že pri zámene zákon neprikazuje urobiť verejné ponukové konanie. Stačí sa s niekým dohodnúť. Proces zámeny je podľa informácií SME už rozbehnutý.
Lacná vila pod Slavínom
Rovnako je to aj v prípade menšej vilky v najlukratívnejšej časti Bratislavy pod Slavínom. Domček so záhradkou a bazénom za socializmu prepadol v prospech štátu po majiteľovi, ktorý emigroval.
Vila roky chátra. Nie je však zatiaľ v takom stave ako objekt na Patrónke. Budova si podľa Černej vyžaduje rozsiahlu rekonštrukciu, opravu izolácií a zateplenie.
Odhad ceny v ministerskom dokumente z roku 2007 bol podozrivo nízky – iba dva milióny korún. Reálna cena odvtedy išla iba dolu.
Hospodárske noviny vlani písali, ako za éry ministerky Viery Tomanovej zo Smeru vilku dostala do prenájmu neziskovka, ktorej zakladateľom bol Tomanovej známy Róbert Jurčo. Profesionálnu rodinu tam nikdy nezaložili a o domček sa nestarali.
Pred týždňom denník SME upozornil na prípad z Levíc, kde štát kúpil vilu na detský domov od špekulantov. Hoci majiteľka upozorňovala ústredie práce, že obchod nie je v poriadku, od obchodu neustúpilo. Po rozhodnutí súdu štát nemá vilu ani peniaze.
Prečítajte si tiež:
Štát platí za podfuk. Kúpil spornú vilu v Leviciach, dnes nemá nič

Beata
Balogová
